"تصمیم نهایی درباره CFT با مجمع تشخیص مصلحت نظام است"

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس می‌گوید مجلس فقط می‌تواند قوانین داخلی را اصلاح کند و ایرادهای شورای نگهبان به لایحه سی‌اف‌تی رفع شدنی نیستند. او می‌نویسد اراده نظام بر تصویب نهایی لایحه است.
 
محمود صادقی طی یادداشتی در دفاع از تصویب لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم، ایرادهای شورای نگهبان بر این مصوبه را رفع نشدنی خوانده است. او در توضیح می‌گوید این یک کنوانسیون بین‌المللی است و مجلس تنها امکان اصلاح قوانین داخلی را دارد. صادقی می‌نویسد: «شورای نگهبان یا باید این لایحه را بپذیرد یا آن را رد کند.»
 
شورای نگهبان، لایحه یاد شده را رد نکرده بلکه با ۲۰ ایراد شرعی و قانونی، آن را به مجلس بازگردانده و خلاف منافع و امنیت ملی خوانده است. موضع‌ شورا، نه در مهلت مقرر قانونی، بلکه در روزی اعلام شد که تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران به جریان افتاد. یک عضو هیات رئیسه مجلس فاش کرده که طبق درخواست شفاهی و "بنا بر مصالحی" قرار شده بود که رد مصوبه مجلس در موعد مقرر، به اطلاع عموم نرسد.
 
محمود صادقی، تصویب لایحه CFT را پیامی از سوی مجلس در این راستا دانسته که "نظام جمهوری اسلامی یک ساز و کار دمکراتیک  عقلانی و یک نظام عملگراست". او در یادداشت خود می‌نویسد: «چنانچه مجلس بدون انجام اصلاحی، لایحه CFT را به شورای نگهبان ارسال کند و این شورا هم دوباره بر نظرش اصرار کند، این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد رفت و درنهایت باید این نهاد در مورد آن تصمیم بگیرد. البته شواهد دال بر این است که اراده نظام بر تصویب نهایی این لایحه است و به نظر نمی‌رسد موانع زیادی در این زمینه وجود داشته باشد.»
 
یک روز پیش‌تر، روزنامه ایران در سرمقاله‌ای انتقاد کرده بود که مبنا و منطق شورای نگهبان برای رد یا تصویب مصوبات مجلس مشخص نیست. در این یادداشت آمده بود که شورای نگهبان "سیاسی‌کاری" می‌کند و متولی تشخیص مغایرت یک لایحه با منافع و امنیت ملی، شورای عالی امنیت ملی است نه نهاد دیگری.
فرصت مغتنم
محمود صادقی تاکید کرده که تصویب نهایی لایحه سی‌اف‌تی امکانی به ایران می‌دهد تا از لحاظ استانداردهای مبارزه با پولشویی، از لیست سیاه "کارگروه اقدام مالی" خارج شود: «به این ترتیب می‌توانیم زیرساخت‌های قانونی را فراهم کنیم تا حداقل یکی از مسیرهای انسداد و تحریم را باز کنیم هر چند ممکن است به جهات دیگر تحریم باشیم اما حتی اگر از ۱۰۰درصد تحریم و انسدادی که با آن مواجهیم، پنج درصد آن در تصویب و اجرای لوایح مربوط به کارگروه اقدام مالی رفع شود، فرصت مغتنمی است که نباید از دست بدهیم.»
 
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در توئیتر نوشته که واژه "لیست سیاه" در مصوبه سی‌اف‌تی، محل ایراد شورا بود زیرا در اسناد FATF چنین واژه‌ای وجود ندارد. او به نمایندگان طعنه زده که آیا لوایح دیگر را هم با این خطاهای ترجمه‌ای تصویب کرده‌اند؟
 
محمود صادقی استدلال کرده که مجلس، رویکرد "هزینه- فایده" را دنبال می‌کند و این را در نظر می‌گیرد که پذیرش یک الزام بین‌المللی، واجد چه منافعی است. او نوشته که  ساز و کار ویژه مالی اروپا نیز می‌تواند در اعتمادسازی نمایندگان مجلس تاثیر بگذارد: «اگر نحوه عمل اروپایی‌ها مثبت باشد، وکلای ملت هم متقاعد می‌شوند و باز هم رای مثبت به این لایحه می‌دهند زیرا هدف از تصویب سی‌اف‌تی این است که بتوانیم با دنیا کار بانکی انجام دهیم و در زمینه مبارزه با پولشویی شفافیت ایجاد شود.»
 
کاظم صدیقی، امام جمعه تهران، لایحه CFT را ادامه کاپیتولاسیون خوانده و از شورای نگهبان تقدیر کرده که پیوستن ایران به آن را تایید نکرده است. مجتبی ذوالنور، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس نیز معتقد است که در صورت پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی، ایران در دور زدن تحریم‌ها دچار مشکل می‌شود. او گفته است: «به این ترتیب تمام سرپل‌های دور زدن تحریم‌ها را خودمان به آمریکا معرفی می‌کنیم.»
 
وزیر خارجه جمهوری اسلامی در دفاع از این لایحه گفته که ایران می‌خواهد با بانک‌ها تعامل داشته باشد و نباید دچار خودتحریمی شود. او تاکید کرده که پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم باعث دردسر اعضای بسیج و سپاه نخواهد شد.
+9
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  kiarash367 - سیدنی، استرالیا
  چه بروکراسی دارن. غربیها تو فکر اینن بروکراسی الانشون رو کمتر و کمتر کنن تا تو خیلی از زمینه ها مردم مستقیم تر تصمیم بگیرن بعد اینا اول میگن مجلس در راس اموره بعد میان ده بیست تا مجمع و شورا میزارن
  0
  6
  یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  اینطور که توی طویله مجلس مخصوصا توی این دوره همه پلاکارد دستشون میگیرن انکار قبل نمایندگی اکثرا تو کار تراکت پخش کردن و دیزیتوری و بنر منر بودن یه مشت گوساله
  0
  5
  یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.