بولتون: تحریم‌های بیشتری در راه است

مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید: تحریم‌های جدیدتری علیه ایران در حوزه مبارزه با تروریسم اعمال خواهدشد در حالی‌ که جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، روز جمعه در پاریس از اعمال تحریم‌های بیشتر آمریکا علیه ایران خبر داد، غلامعلی خوشرو، نماینده ایران در سازمان ملل، «سیاست های یک‌جانبه و اقدامات غیرقانونی آمریکا را مغایر حاکمیت قانون، اصول حاکم بر منشور سازمان ملل و چندجانبه‌گرایی» دانست.
 
به گفته جان بولتون، تحریم‌های جدید علیه ایران در روزهای آینده نهایی و اعلام خواهد شد، تحریم‌هایی که در حوزه موارد تروریستی و مبارزه با تروریسم اعمال خواهند شد.
 
مشاور امنیت ملی آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: «فکر می‌کنم، به مرور حتی تحریم‌های بیشتر با اجرای دقیق‌تری را مشاهده خواهید کرد.»
 
در همین حال، غلامعلی خوشرو، نماینده ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت این سازمان که روز جمعه گذشته برگزار شد با انتقاد شدید از «سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه آمریکا» گفت: «سیاست‌های خودخواهانه و اقدامات یک‌جانبه آمریکا بنیان‌های همکاری بین المللی و چندجانبه‌گرایی را به مخاطره انداخته است.»
 
خوشرو تصریح کرد که «دنیا نباید به آمریکا اجازه دهد که به این رفتار یک‌جانبه، متکبرانه و خودخواهانه که متمرکز بر جهان‌بینی مبتنی بر قدرت به جای حاکمیت قانون است، ادامه دهد.»
 
به گفته غلامعلی خوشرو، «بر اساس ۱۲ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده و در آینده نیز به اجرای تعهداتش متناسب با منافعی که دریافت می‌کند ادامه خواهد داد.»
 
اما در دیگرسو، جان بولتون که برای حضور در آیین بزرگداشت یکصدمین سالروز پایان جنگ جهانی اول به پاریس رفته است، با اشاره به تاثیر تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران در تغییر «فعالیت‌های خصمانه» جمهوری اسلامی در یمن، عراق و سوریه، گفت: «هنوز این تغییرات کافی نیست، اما این آثار آغاز شده است.»
 
مشاور امنیت ملی ایالات متحده در ادامه به تحولات سیاست داخلی در ایران اشاره کرد و گفت: «شاهد ادامه و تشدید نارضایتی‌های سیاسی در داخل ایران هستیم و این مخالفت‌ها همچنان خود را آشکار می‌کنند.»
 
اشاره جان بولتون به برگزاری تجمعات و تظاهرات اعتراضی است که در دی‌ماه پارسال در شماری از شهرهای ایران شاهد آن بودیم.
 
همچنین در هفته‌ها و ماه‌های اخیر شمار تجمعات اعتراضی صنفی اعم از اعتصاب‌های کارگری، تجمعات بازنشستگان، معلمان و دیگر گروه‌های صنفی همچون بازاریان افزایش یافته است.
 
به گفته جان بولتون، «به لحاظ اقتصادی، ریال ایران به کف قیمتی خود رسیده است، تورم چهار برابر شده و کشور به وضوح در رکود به سر می‌برد.»
 
به رغم آن که آمریکا هشت خریدار عمده نفت ایران را از تحریم‌ها معاف کرده و آنها همچنان می‌توانند به طور محدود و موقت به خرید نفت از ایران ادامه دهند، آقای بولتون هم‌چنان بر هدف ایالات متحده، مبنی بر صفر کردن صادرات نفت ایران، تاکید کرد.
 
در ماه‌های گذشته، قیمت دلار و دیگر ارزها در ایران به شدت جهش یافت، هرچند که در هفته‌های اخیر، روند تغییرات قیمت ارزها با شیب ملایم‌تری در نوسان است.
 
قیمت دلار در روزهای اخیر در کانال ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در نوسان است و دولت و بانک مرکزی توانسته‌اند از جهش شدید قیمت‌ها در این بازار پس از اعمال دور دوم تحریم‌ها از روز ۱۴ آبان‌ماه جلوگیری کنند.
 
پیش‌خور شدن آثار تحریم‌ها در بازار ارز در ماه‌های گذشته و همچنین حضور بازارساز اصلی یعنی بانک مرکزی در بازار ارز، مهم‌ترین عوامل توقف روند فزاینده قیمت در ماه‌های گذشته به شمار می‌رود.
 
بر اساس پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دو سناریوی خوش‌بینانه و بدبینانه نرخ رشد اقتصادی ایران را با کاهشی قابل‌توجه به منفی نیم تا منفی ۳.۸ درصد می‌رساند.
+67
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Kutolson - تهران، ایران
  من موندم، یک مشت شیعه عقده ای از اشغال سفارت آمریکا گرفته تا به امروز دارند این کارهارو می کنند! اون سنی بلوچ یا کورد یا ترکمن چه گناهی کرده اند باید تاوان پس بدنند!!! 
  55
  41
  یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم . شما تمام زورتون رو وارد میدان کنید . کسی که نتیجه رو رقم میزنه کس دیگریست
  53
  51
  یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  نمیدونم چرا فهمیدنش برا بعضى ها اینقدر سخته؟ مخالفین برجام و موافقین تحریم و رد FATF و دلواپسان و و فقط کسانى هستند که شخصا از این مسائل سود میبرن و میتونن به بهانه تحریم و دست باز در بازار و واردات کالاهایى که مورد نیاز مردمه میتونن سود خودشون رو سه چهار برابر کنن و با نبود هیچ مانعى مثل قوانین بینالمللى پول شویى که بتازگى در خبرگان رد شد، چمدون چمدون دلار خارج کنن و تو کشور شیطان بزرگ خرج زندگى هاى اشرافى بچه هاشون بکنن. ما هم چقدر ساده ایم که شعارهاى این اقلیت تحریم پرست رو باور میکنیم. معلومه که با داشتن میلیاردها دلار تو حساب هاى بانکى سؤیس و موناکو ، تحریم ها هیچ اثرى نخواهند داشت ولى اگه پاى درددل هاى کارگر ایرانى که شیش ماه حقوقش عقب افتاده و برا پر کردن سفره اش و در آوردن خرج درمان زنش و خرج تحصیل بچه هاش و پوشک نوزادش، چشم امیدش به سپرده اى که تو بأنک ثامن الامه یا دیگر موسسات کلاهبردار دولتى و خصوصى داره و در حسرت یه زندگى، نمیگم راحت، که توش از حداقل احتیاجاتش که خیلى جاهاى دیگه بعنوان حق مسلم تلقى میشه، محروم نباشه بشینى، تحریم ها کمر شکنه.
  0
  7
  یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  حاج حمید الله - وین، اتریش

  [::Kutolson - تهران، ایران::]. دوست عزیز.توجه داشته باشید که: (از ماست که بر ماست) همه ملت باید تاوان پس بدهند.این بدبختی ها که خر ملت را گرفته بخاطر بیفکری و نفهمی و همچنین بی عرضه گی تمامی اقشار ملت ایران است.
  42
  6
  یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.