سیگار و دیابت خطر حمله قلبی را در میان زنان را افزایش می‌دهد

محققان می‌گویند زنان سیگاری نسبت به مردان سیگاری، بیشتر در معرض خطر حملات قلبی هستند.
پژوهشگران دانشگاه آکسفورد که این تحقیق را انجام داده‌اند می‌گویند یافته‌های تحقیقات آنها باید زنگ خطری برای زنانی باشد که سیگار می‌کشند.
 
این تحقیق روی نیم میلیون نفر (۴۰ تا ۷۰ ساله) در یک بازه زمانی هفت ساله انجام شده و در نشریه پزشکی بریتانیا منتشر شده است.
 
این تحقیق می‌گوید دیابت (بیماری قند) و فشار خون بالا تاثیر مشابهی مانند سیگار کشیدن روی زنان دارند.
 
به این ترتیب، زنانی که سیگار می‌کشند، بیماری قند یا فشار خون بالا دارند، نسبت به مردان بیشتر در معرض خطر حمله قلبی هستند.
 
پژوهشگران گفته‌اند زنان باید درمان مشابه مردان داشته باشند و به ترک سیگار ترغیب شوند.
پزشکان نیز باید در تشخیص بیماران زن که در معرض خطر هستند، مهارت بیشتری بیابند.
مردان به طور کلی همچنان سه برابر بیشتر از زنان در معرض حمله قلبی هستند.
 
این مطالعه نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر در فواصل سنی میان ۴۰ تا ۶۹ ساله را زیر نظر گرفت.
 
در یک فاصله زمانی هفت ساله، ۵۰۸۱ نفر اولین حمله قلبی خود را تجربه کردند که از هر سه نفر یکی از آنها زن بود.
 
اگرچه خطر ابتلا به حمله قلبی در تمام سنین، در زنان پایین‌تر از مردان است، به نظر می‌رسد برخی از عوامل خطر تاثیر بیشتری روی زنان دارند.
 
زنانی که سیگار می‌کشند سه برابر زنانی که سیگار نمی‌کشند در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند. مردان سیگاری دو برابر بیشتر از مردان غیر سیگاری با چنین خطری مواجه هستند.
 
فشار خون بالا هم برای زنان بیشتر از مردان خطرناک است.
 
یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد دیابت نوع اول و دوم هم تاثیر بیشتری در زنان نسبت به مردان در مورد خطر ابتلا به حمله قلبی دارد.
 
محققان گفته‌اند نمی‌دانند چرا این عوامل به جنسیت افراد بستگی دارد و هیچ نتیجه‌گیری قاطعی نمی‌توان در این باره داشت. با این حال، آنها فرضیه‌هایی در این باره دارند.
 
دلایل بیولوژیکی شاید در این میان دخیل باشند. به عنوان مثال دیابت نوع دوم که اغلب به رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی مرتبط است، ممکن است تاثیر متفاوتی روی قلب زنان به نسبت مردان داشته باشد.
 
اما این مطالعه می‌گوید زنان اغلب از این که در معرض خطر حمله قلبی هستند آگاه نیستند و به همین خاطر ممکن است درمان نامناسب یا کمتری دریافت کنند.
 
محققان این گزارش گفته‌اند مردان ممکن است بیشتر در معرض خطر حمله قلبی باشند اما این بیماری دلیل اول مرگ زنان در بریتانیا است.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.