فرانسه هواپیمای بوئینگ رایان‌ایر را در عوض بدهی توقیف کرد

یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی رایان‌ایر در پی شکایت سازمان ملی هواپیمایی فرانسه در این کشور توقیف شد.
 
فرانسه مدعی است که شرکت هواپیمایی ارزان قیمت رایان‌ایر بیش از ۵۰۰ هزار یورو به این کشور بدهکار است. این بدهی بابت استفاده شرکت رایان‌ایر از یارانه‌های دولتی فرانسه اعلام شده است.
 
هواپیمای بوئینگ رایان‌ایر که حدود ۸۰ میلیون یورو ارزش دارد، اکنون در فرودگاه بوردو در جنوب غربی فرانسه زمین‌گیر شده است.
ماجرای بدهی چیست؟
فرانسه مدعی است رایان‌ایر در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ میلادی مجموعا از یارانه‌ای معادل ۵۲۵ هزار یورو از جانب سندیکای مشترک فرودگاه‌های منطقه شارانت این کشور برای استفاده از فرودگاه شهر آنگولم بهره برده است. کمیسیون اتحادیه اروپا در ژوئیه ۲۰۱۴ اعلام کرد که این پرداخت یارانه «خلاف قانون» است و شرکت هواپیمایی باید آن را پس بدهد.
 
از آن زمان تاکنون تلاش‌های دولت فرانسه برای بازپس‌گیری این مبلغ از شرکت هواپیمایی ایرلندی رایان‌ایر بی‌فایده بوده و فرانسوی‌ها می‌گویند که مسئولان این شرکت حتی به اخطارها و احضارهای قانونی هم وقعی ننهاده‌اند.

دولت فرانسه بالاخره تصمیم گرفت برای فشار به شرکت رایان‌ایر وارد عمل شده و به این ترتیب روز جمعه ۱۸ آبان مانع پرواز یک هواپیمای بوئینگ این کشور از فرودگاه بوردو شد. دستور ممانعت از پرواز از سوی مأمور اجرای حکم دادگستری و نماینده فرمانداری به خلبان این هواپیما بهر عنوان نماینده مالک هواپیما ابلاغ شد. گروهی از مأموران ژاندارمری نمایندگان دولت فرانسه را در این مأموریت همراهی می‌کردند.
 
۱۴۹ مسافر هواپیما پس از ۵ ساعت تأخیر، با هواپیمای دیگری به سوی مقصد خود پرواز کردند.
 
به گزارش رسانه‌های محلی فرانسه، دیدیه واله، رئیس سندیکای مشترک فرودگاه‌های شارانت گفته است که رایان‌ایر قول داده تا بدهی خود را فورا پرداخت کند. آقای واله با این حال گفته است تا زمان پرداخت کامل این مبلغ، هواپیمای توقیف شده اجازه پرواز نخواهد داشت.
 
قرار است مسئولان شرکت مالک هواپیما تا پایان روز جمعه ۱۸ آبان رضایت دولت فرانسه را جلب کرده و این ماجرا را فیصله دهند.
+58
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.