تمدید فرمان ریاست جمهوری آمریکا در مورد وضعیت «اضطراری ملی در قبال ایران»

دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ آبان «فرمان اجرایی برقراری وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران» را به مدت یک سال دیگر تمدید کرده است.
 
در روز ۱۴نوامبر سال ۱۹۷۹ (۲۴ آبان سال ۱۳۵۸) رئیس جمهوری وقت ایالات متحده برای نخستین بار این فرمان اجرایی را صادر کرد و از آن زمان تاکنون، هر ساله تمدید شده است.
 
در متن پیام دونالد ترامپ به کنگره آمریکا که در وب‌سایت کاخ سفید منتشر شده، آمده است: «روابط ایالات متحده با ایران هنوز به حالت عادی بازنگشته است و فرایند اجرای توافقنامه ۱۹ ژانویه سال ۱۹۸ در جریان است.»
 
اشاره آقای ترامپ به توافقنامه در الجزیر است که ایران و آمریکا در ۱۹ ژانویه سال ۱۹۸۱ برای پایان دادن به غائله گروگان‌گیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران امضا کردند. کارمندان سفارت پس از ۴۴۴ روز از اسارت آزاد شده و به کشورشان بازگشتند.
 
دونالد ترامپ تصریح کرده است:« به همین دلیل لازم است فرمان وضعیت اضطراری ملی که در تاریخ ۱۴ نوامبر سال ۱۹۷۹ صادر شد و کلیه اقداماتی که برای مقابله با این وضعیت اضطراری وضع شده، پس از ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۸ ادامه یابد.»
 
رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تصریح کرده است: بنابراین بر اساس قانون اضطراری ملی من یک سال دیگر فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰در قبال ایران را تمدید می‌کنم.
 
در حالی «فرمان اجرایی برقراری وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران»برای یک سال تمدید شده است که مقا‌م‌های ارشد آمریکا روز دوشنبه ۱۴ آبان از بازگشت تمامی تحریم‌ها علیه صنعت نفت و گاز و همچنین کشتیرانی ایران خبر دادند.
 
ایران و شش قدرت جهانی یعنی آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان پس از دو سال مذاکرات سرانجام در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی موسوم به برجام برای حل‌وفصل برنامه اتمی تهران دست یافتند. طبق این توافق برخی از فعالیت‌های اتمی ایران محدود شد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل علیه تهران به حال تعلیق در آمد.
 
اما دونالد ترامپ که از زمان کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ همواره به توافق اتمی با ایران انتقاد می‌کرد، در ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری خروج آمریکا از توافق برجام، و دستور بازگشت تمامی تحریم علیه جمهوری اسلامی را صادر کرد. این تحریم های در دو مرحله اجرا شده‌اند.
 
آمریکا خواهان مذاکره درباره آینده برنامه اتمی ایران پس از پایان برجام، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است. این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران می‌گویند، تهران به هیچ وجه درباره برجام و برنامه موشکی خود مذاکره نخواهد کرد.
+66
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  خودت باش - هامبورک، آلمان

  به امید روزى که این اخوندا برن و ما براى امریکا فرمان إجرائی درست کنیم ملت ایران باید اقاى تمام دنیا باشه تا این ترامپ و دار دستش با احترام اسم ایران و ایرانى را بیارن
  10
  55
  جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  خودت باش - هامبورک، آلمان
  من که از این ستاره هاى داده شده و تعدادشون سر در نمى ارم چون یه جورایی الکى است بعضى از دوستان مهم نیست خبر چى باشه فقط مى ا ن یه مرگ بر جمهورى اسلامى مثلا فاسد مى نویسن بعد همه لایک مى زنن مى شه چهار تا ستاره اما اخه اصلا ربطى به موضوع و مطلب ارایه شده نداره ! الان هم مثلا من من نظر خودم را با توجه به خبر درج شده نوشتم از بزرک بودن ایران و جایگاهش در کل دنیا این مثلا کجاش بد بود ؟ که باید منفى بخوره ؟
  2
  8
  جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Dalahoo01 - هیوستن، ایالات متحده امریکا
  [::خودت باش - هامبورک، آلمان::]. مهربانم سلام شما بنظر در اینجا تازه وارد هستید البته منم به نسبت جدیدم ولی مدتیست فقط نگاه می کنم و قضاوتی نمی کنم و نمی نویسم بعد از مدتی که همراه مهربانمان شدی میفهمی هیچ کدام از این کامنتهاو یا ارزشگذاریهای بشر دوپای هزاررنگ مهم نیست مهم همراه بودن شماست نازنین
  0
  6
  جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  [::خودت باش - هامبورک، آلمان::]. گرامی ، در خصوص منفی و مثبتها و ستاره ها ، حضورتون عرض کنم ، که برای من کوچکترین ارزشی نداره و همیشه بر این عقیده بوده ام که مهم نظرات و دیدگاه‌های دوستان هست و اینکه درسی بشه و آگاهی های ما رو بالا بِبَره ! همانطور که شما هم اشاره کردید ، بطور مثال برای کسانیکه به عشق این ستاره ها کامنت میذارند و با این ستاره ها تنفس میکنند ، کُلاً کامنتهایی با مضمون ، ستایش و ثنا گویی از شاه فقید ایران و خاندان پهلوی و حکومت و رئیس جمهور آمریکا و اسرائیل و کُلاً مقامات خارجی مخالف رژیم آخوندی ، و فحش و دریوری به آخوندها و رژیم منحوس ، طرفدار داره و کامنت گذار رو ، ستاره بارون میکنه و بر عکس کامنتهایی که در تعریف و تمجید رژیم جنایتکار آخوندی و مخالفت با پهلوی و آمریکا و اسرائیل ووو باشه ، پُر میشه از منفی و کم کم کامنت و نوشتهاش کمرنگ و سفید میشه !! خیلی مسخره است ! در صورتیکه اینگونه کامنتها هیچگاه ارزشی به لحاظ اینکه چیزی به آگاهی ما اضافه کُنه نداره و من اسمش گذاشتم کامنتهای آبکی و آبدوغ خیاری و بی ارزش !! پیروز باشید.
  0
  6
  جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  خودت باش - هامبورک، آلمان
  Dalahoo و شب تاب دوستان عزیز و گرامى بسیار ممنون از توضیح هات شما
  0
  1
  دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.