ادوارد اسنودن: نرم‌افزار اسرائیلی خاشقجی را ردیابی کرد

ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا، گفته است که ازتکنولوژی ساخت یک شرکت اسرائیلی در ردیابی جمال خاشقجی روزنامه‌نگار مقتول اهل عربستان سعودی در ترکیه استفاده شده است.
 
به گزارش روزنامه اورشلیم پست، آقای اسنودن که در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در اسرائیل و از طریق ویدئو کنفرانس از راه دور شرکت کرده بود شرکت اسرائیلی NSO را متهم کرد که با «فروش ابزار سرقت دیجیتال» در ردیابی جمال خاشقجی نقش داشته و به قاتلان او کمک کرده است.
 
شرکت NSO در سال ۲۰۰۸ و بوسیله کسانی که گفته می‌شود اعضای سابق یگان ۸۲۰۰ سازمان اطلاعاتی اسرائیل بودند بنیان گذاشته شد.
 
در سال ۲۰۱۶ آزمایشگاه تحقیقاتی «سیتیزن لب» در کانادا فاش کرد که ابزار جاسوسی موسوم به «پگاسوز» (Pegasus) محصول این شرکت در ردیابی احمد منصور فعال حقوق بشر اماراتی به کار گرفته شده و مقدمات دستگیری او را با نفوذ به آیفون شخصی‌اش فراهم کرده است.
 
آقای اسنودن اضافه کرد مسئله این نیست که « آدم‌های خوبی از نرم‌افزار‌ تولید این شرکت بهره می‌برند و از آن برای به دام انداختن مجرمان و جلوگیری از جملات تروریستی استفاده می‌کنند»، بلکه مسئله این است که این محصول می‌تواند «به قیمت جان انسان‌ها تمام شود».
 
در این کنفرانس رام بن باراک، معاون سابق رئیس موساد، نیز حضور داشت و ادوارد اسنودن از نقطه‌ای نامعلوم در خاک روسیه، از بیم شناسایی و استرداد به آمریکا، با مخاطبان صحبت می‌کرد.
 
در فوریه ۲۰۱۵ ادوارد اسنودن سندی محرمانه از سازمان اطلاعات آمریکا NSA را افشا کرده بود که نشان می‌داد دولت‌های آمریکا، بریتانیا و اسرائیل به طور مشترک مشغول جمع اطلاعات درباره ایران هستند.
+140
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  kiarash367 - سیدنی، استرالیا

  هر اطلاعاتی که سبب سرنگونی تروریسم بشود مورد حمایت من هست.
  37
  75
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک

  کوچکترین شکى در این نیست. وهابى طلب کجاى؟
  21
  47
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  !!!!!!(((در فوریه ۲۰۱۵ ادوارد اسنودن سندی محرمانه از سازمان اطلاعات آمریکا NSA را افشا کرده بود که نشان می‌داد دولت‌های آمریکا، بریتانیا و اسرائیل به طور مشترک مشغول جمع اطلاعات درباره ایران هستند.))) اسنودن جان خیلی لطف کردین ولی اینو خودمون سال 57 فهمیدیم فکر میکنم که یه ذره دیر شده هااااا
  19
  62
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Kutolson - تهران، ایران

  آخه کسی‌ نیست بگه اولا تو که الان تو‌‌ اون موقعیت نیستی که اطلاعات داشته باشی! بعدش ردیابی چه؟؟؟؟؟ طرف خودش رفته سفارت کار داشته! دیگه ردیابی نمی خواد! من نمی‌دونم چرا چرندیات بعضی آدما که دیگه مهر سوخته هستند باز می شه خبر بدون اینکه فکر کنند که خاشقجی خودش با پای خودش رفت سفارت، حتی وقت قبلی گرفته بود! من سرمو‌ زدم به دیوار از دست این مزخرفات!🤯🤯🤯🤯
  34
  70
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Kutolson - تهران، ایران
  آخه کسی‌نیست به این یارو بگه تو‌که الان تو‌موقعیت دسترسی به اطلاعات نیستی که زر می زنی؟ بعدش کدوم ردیابی؟؟؟؟ مگه خاشقجی خودش با پای خودش نرفت سفارت!؟؟؟ مگه وقت قبلی نداشت؟ یعنی تو سفارت ردیابی کردنند؟؟؟ بدبخت کسانی که خبر و می خونند و‌ واقعا باور دارند! من که سرم رو کوبیدم به دیوار🤯🤯🤯🤯🤯🤯
  22
  15
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان

  [::kiarash367 - سیدنی، استرالیا::] بجز دو نفر در این سایت همه مخالف آخوند هستند ولی کامنت شما توهین به شعور انسان است.اینجا صحبت رژیم اشغالگر ایران نیست بلکه ابزاری جاسوسی که یک رژیم خوک صفت اسلامی برای کشتن مخالفش استفاده کرده
  12
  32
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  [::Kutolson - تهران، ایران::]. کاملا باهات موافقم رفیق .
  11
  10
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  kiarash367 - سیدنی، استرالیا
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. به موبایلش نفوذ کرده حالا موبایل بد شد؟ . شما پس موبایلتو بنداز تو رودخونه
  1
  7
  جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.