زندانی شدن سه ایرانی در بلغارستان به اتهام استفاده از گذرنامه جعلی اسرائیلی

روزنامه «صوفیا گلوبز» از بازداشت و زندانی شدن سه شهروند ایرانی در مرز بلغارستان به اتهام استفاده از گذرنامه جعلی اسرائیلی خبر داده‌است.
 
به گزارش این روزنامه بلغارستان، که روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نیز چهارشنبه ۱۶ آبان آن را بازتاب داده، سه ایرانی یاد شده هنگام تلاش برای ورود از ترکیه به بلغارستان، از گذرگاه «کاپیتان آندریوو»، دستگیر شدند.
 
به گزارش رادیو فردا، سه ایرانی ۲۱، ۲۸ و ۳۲ ساله هستند که چهارشنبه گذشته، ۹ آبان، از این گذرگاه ترانزیت مهم برای ورود به اروپا شناسایی شده و به بازداشتگاه «لیوبیمتز» در جنوب شرقی بلغارستان انتقال یافته و «روند سریع قانونی» علیه آنها در جریان است.
 
تابستان امسال نیز اسماعیل کاظم حسینی تقی، ۴۲ ساله، یک ایرانی که از کاتماندو با هواپیما به فرودگاه ایندیرا گاندی در دهلی نو رسید تا از آنجا به اروپا برود، به دلیل داشتن گذاشتن گذرنامه جعلی اسرائیلی دستگیر و فوراً به کاتماندو برگردانده شد.
 
وی به «هیمالایا تایمز» گفته بود که «ورود به اروپا با گذرنامه اسرائیلی بسیار آسان است» و گذرنامه جعلی اسرائیلی را از باندهای قاچاق در ترکیه تهیه کرده بود. موارد متعدد دیگری نیز از استفاده ایرانیان از گذرنامه‌های جعلی اسرائیلی در سال‌های گذشته در کشورهای مختلف گزارش شده بود، که اکثراً در اروپا و آسیا بود.
 
رویترز به تازگی گزارش داد که ایرانیان، از جمله کسانی که مظنون به کمک جمهوری اسلامی ایران در دور زدن تحریم‌ها علیه کشورشان هستند، از گذرنامه جعلی کشوری مانند جزایر قمر برای تردد و بهره‌مند شدن از خدماتی مانند گشایش حساب‌های بانکی و ثبت شرکت‌های پوششی، بیشتر استفاده می‌کنند. مقامات قمر و برخی کشورهای غربی از احتمال استفاده ایرانیان از گذرنامه قمری ابراز انگرانی کرده بودند.
+34
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.