تحریم نفت‌کش غرق شده سانچی میلیون‌ها دلار به ایران زیان زد

العربیه : ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 5 نوامبر اجرای بسته دوم تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را آغاز و همراه با آن، فهرستی از اشخاص، نهادها، هواپیماها، نفت‌کش‌ها و بانک‌هایی که به فهرست تحریم‌های خود افزوده را منتشر کرد.
 
در این فهرست، نام یک نفت‌کش غرق شده دیده می‌شود؛ این اقدام تمسخر مقام‌های ایرانی از جمله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و رسانه‌های این کشور را در پی داشت.
 
۶ ژانویه ۲۰۱۸ نفت‌کش ام‌وی سانچی متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران که از عسلویه حرکت کرده بود و قرار بود جهت تحویل میعانات گازی عازم داسان کره جنوبی شود، در راه با یک کشتی فله‌بر چینی با 64 هزار تن بار غله به نام «کریستال» در سواحل چین برخورد کرد.
 
محموله نفت‌کش سانچی نفت فوق سبک با درجه اشتعال بسیار بالا بود که این برخورد باعث آتش‌سوزی فوق‌سریع کشتی شد. این حادثه به مرگ همه 33 خدمه کشتی سانچی انجامید که 30 تن ایرانی و 3 تن بنگلادشی هستند.
 
مساله‌ای که در بسیاری از خبرهای منتشر شده در این باره دیده نمی‌شود، زیانی است که ایران از تحریم این نفت‌کش غرق شده می‌بیند.
 
ایران به خاطر غرق شدن کشتی 22 میلیون دلار بابت بیمه بدنه از 11 شرکت بیمه خارجی، 10 میلیون دلار بیمه داخلی و 60 میلیون دلار بابت محموله غرق شده طرلب داشت. بدین ترتیب ایران ایران در مجموع 92 میلیون دلار از شرکت‌های بیمه بابت غرق شدن سانچی طلب دارد که 82 میلیون دلار متعلق به شرکت‌های خارجی است.
 
اکنون با تحریم سانچی، ایران نمی‌تواند به 82 میلیون دلار دسترسی داشته باشد.
 
بسته دوم تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران شامل بخش‌هایی حیاتی از اقتصاد ایران از جمله صنعت نفت، بانکداری و حمل و نقل می‌شود.
 
ماه اوت گذشته، آمریکا اجرای بسته نخست تحریم‌های هسته‌ای خود را علیه ایران آغاز کرده بود.
 
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، ماه مه گذشته، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای (برجام) امضا شده در سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 اعلام کرد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شده بود.
+76
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  قاسم سلیمانی روی این پول حساب کرده بود برای کمک به بشاراسد حوثی ها حزب الله حماس و.
  22
  125
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  بد بخت ظریف خودشم نفهمید از کجا خورد. تاوان حماقتش را مردم میدند
  3
  37
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خوردی تا خرخره عمیق جان؟ شور حسینی ورت داشته بود که دادگاههای بین المللی باید حکم بدن! مستر .........! دنیا دنیای پول است و زور، میخوای بخواه میخوای نخواه. خودتون رو مسخره کردین. ما ایرانیا این مغول ها رو آدم کردیم، از پس این ملا و ملا زاده ها بر نیامدیم. ببین دیگه اینا چه جونورهایی هستن! ولی اشکال نداره. یکی دوسال دیگه وقتی رفتین تو کویر لوت بیل زدین، حساب دستتون میاد.
  4
  32
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  اول که تحریم شد ظریف گفت هه هه کشتی غرق شده رو تحریم کردن . چقدر امریکایی ها خرن . بعد یه ذره گذشت از بیت زنگ زدن به ظریف خسارت سانچی رو بیار دفتر میخواهیم بدیم سید حسن نصرالله اینجاست منتظره . ظریف یه دست کرد توی این جیب یه دست کرد توی اون جیب گفت نگرفتم از بیمه . زنگ زد بیمه گفتن شرمنده سانچی تحریمه نمیتونیم پولش رو بدیم . ظریف هم زنگ زده به روحانی . گفته وای حسن بدبخت شدیم . پسر اغا از زن صیغه ای هفدهم اغا ( حسن نصرالله ) اومده پول تو جیبی بگیره ولی سانچی تحریمه حسن !!!
  2
  35
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  مملکتی که توسط یک گله درازگوش هدایت میشه باید با سر بیافته تو چ'اه جمکران، مثلا یکی مثل ظریف حقوق بین الملل خونده ، در مورد تحریم سانچی با حالت تمسخر گفت، امریکا کشتی سانچی را تحریم کرده که یک سال عرق شده و امریکا از دنیا بیخبره!، تازه حالا دارن متوجه میشن که تا چه حد احمق و بیشعورند اگر چه ادعا میخکنند حقوق بین الملل خونه، این مرتیکه ار پیش سعید طوسی قاری میشد تا این حد احمق بار نمی امد!
  2
  30
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  نه گذاشتیم واسه تو تا تهشو بخوری . هر چرتی رو به عنوان خبر درج کردن بهش استناد نکن
  24
  0
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. حمید جان . نوری زاده رو عشق است . دیشب هم همینو گفت .
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.