ایران‌ایر، سپهبد خادمی و 'قتلی که فراموش شد'

سپهبد خادمی همراه با محمدرضا شاه و فرح پهلوی ملکه سابق ایران در مراسم سلام نوروزی، ۱۹۷۷ / ۱۳۵۶
© Khademi Family Archive
-
هواپیمایی ملی ایران در دهه ۱۹۷۰ عنوان "رو به رُشدترین" را در میان شرکت‌های هواپیماییِ جهان به خود اختصاص داده بود. "هما" به نوشته‌ دانشنامه ایرانیکا، پس از شرکت ملی نفت، پردرآمدترین شرکت در ایران بود و همچنین از سوی "بنیاد ایمنی پرواز" به عنوان یکی از امن‌‌ترین خطوط هوایی دنیا شناخته شده بود. این دستاوردها با نام سپهبد علی‌محمد خادمی (۱۹۱۳-۱۹۷۸) پیوند خورده بود که شانزده سال مدیریت هواپیمایی ملی ایران را به عهده داشت. خدمت او چند ماه پیش از وقوع انقلاب اسلامی با یک استعفای ناگهانی پایان یافت.
 
سپهبد خادمی چهل سال پیش در هفتم نوامبر ۱۹۷۸ (شانزدهم آبان ۱۳۵۷) در خانه‌اش در تهران کشته شد. علیرغم شهادت همسر و سربازانی که در خانه او کار می‌کردند، رسانه‌های زیرنظر دولت، قتل او را "خودکشی" خواندند، ولی همزمان چندین رسانه بین‌المللی مانند نیویورک تایمز، خبر "قتل" وی را منتشر کردند. سپهبد خادمی در میان بهاییانِ ایرانی بالاترین مقام مدیریت در یک نهاد دولتی را به عهده داشت. گرایش مذهبی او نیز که بر کسی پنهان نبود، سرسختانه مورد مخالفت گروهی از روحانیون مسلمان بود.
قتلی که فراموش شد
از کشته شدن علی‌محمد خادمی و اینکه چه کسی مسئول آن بوده دیگر به ندرت سخنی به میان می‌آید. تنها چند ماه پس از کشته شدن او انقلاب اسلامی در ایران پیروز شد و تعداد زیادی از مقام‌های حکومت گذشته به جوخه‌های اعدام سپرده شدند. به نظر می‌رسد گستردگی کشتارها و فضای متشنج کشور، آنچه بر سر مدیر "هما" آمده بود را به سرعت از یادها برد.
 
سیروس علایی، استاد پیشین دانشگاه تهران و از دوستان سپهبد خادمی، چندین سال را صرف بررسی اسناد مربوط به این قتل کرده است. او برای نخستین بار در بهار ۲۰۱۵ با همکاری خانواده خادمی مجموعه‌ای از مدارک فرمانداری نظامی تهران را در نشریه "ایران‌نامه" منتشر کرد. در یکی از این مدارک ثبت شده که سه پوکه فشنگ در کنار پیکر خادمی یافت شده است. بر پایه این مدارک و به گزارش افسری که محل حادثه را بازرسی کرده بود، سپهبد خادمی توسط "یک گروه حداقل سه نفری ترور شده" و پزشکی قانونی نیز "کشته شدن" او را با اصابت گلوله از پشت سر تایید کرده است. نام سه تن از اعضای "کمیته مشترک ضد خرابکاری" نیز در مدارک آمده که یکی از آنها در فرمانداری نظامی تهران توسط بهیه مؤید به عنوان شلیک کننده به همسرش، سپهبد خادمی شناسایی شد.
 
علیرغم شناسایی و دستگیری این افراد توسط فرمانداری نظامی، هیچیک از آنها محاکمه و مجازات نشدند. سازمان امنیت و اطلاعات کشور (ساواک) کمی بعد، بهیه مؤید را حدود یک ماه بازداشت کرد تا وی اعلام کند همسرش خودکشی کرده است. او تسلیم این خواسته نشد.
 
سیروس علایی می‌گوید: "دستگاه‌های حکومتی در آن روزها چنان دست‌پاچه بودند که به هر کاری برای آرام کردن فضا دست می‌زدند. کشتن سپهبد خادمی - به عنوان یکی از سرشناس‌ترین شخصیت‌های بهایی - یکی از همین اقدامات بود که نه تنها کمکی به آرام‌کردن فضا نکرد، بلکه برخشم مردم و همچنین جَری‌تر شدن روحانیون افزود". علی‌محمد خادمی در میان کارمندان عالیرتبه هما، تهران، ۱۹۷۳/۱۳۵۲
© Khademi Family Archive
علی‌محمد خادمی در میان "ایرانیان نامدار"
در کتاب "ایرانیان نامدار" نوشته عباس میلانی (چاپ ۲۰۰۸) مقاله‌ ویژه‌ای درباره سپهبد خادمی چاپ شده است. در این کتاب آمده: "خادمی در تهران پس از پایان تحصیل در دانشکده افسری و آموزشگاه خلبانی نیروی هوایی، به دانشکده نیروی هوایی بریتانیا راه یافت و نخستین شهروند ایرانی بود که موفق به دریافت گواهینامه خلبانی بازرگانی شد". آقای میلانی کارنامه سپهبد خادمی را یک نمونه مثال‌زدنی در تاریخ معاصر ایران می‌داند که نشان می‌دهد جرات و صداقت، همراه با سیاست شایسته سالاری، چگونه می‌تواند در جامعه تاثیرگذار باشد.
 
عباس میلانی در چهلمین سالگرد کشته شدن سپهبد خادمی می‌گوید: "هیچ سند دقیقی" ندیده که دستگاه امنیتی شاه در کشتن خادمی نقش داشته باشد. او می‌افزاید: "به نظر من شواهد اینگونه نشان می‌دهند که نیروهای مذهبی در این جریان نقش داشتند ولی در نهایت کوشیدند کاسه کوزه‌ها را بر سر ساواک بشکنند. خادمی بدون داشتن شبکه‌ای در داخل حکومت، هواپیمایی ملی ایران را از هیچ به بالاترین موقعیت رسانده بود. این عملکرد خاری بود در چشم کسانی که نمی‌توانستند این موفقیت را ببینند و امروزه حتی از تحصیل بهاییان در ایران جلوگیری می‌کنند."
 
مدیر برنامه مطالعات ایرانی دانشگاه استنفورد می‌افزاید: "در رابطه با سپهبد خادمی، حتی منتقدانش به او انگ فساد مالی نمی‌زنند. در دوران مدیریت، خادمی تمام تلاش خود را به کار بست تا ایران ایر را از وابستگی به خلبان‌های خارجی رها سازد و همچنین قوانین شدید او برای استخدام خلبانان زُبده و همچنین جلوگیری از تاخیر پروازها - حتی برای مقام‌های عالیرتبه - زبانزد بود." خادمی به اتفاق همسر و پسرش، یک روز پیش از کشته شدن در تهران، آبان ۱۹۷۸/۱۳۵۷
© Khademi Family Archive
اختلاف نظر در هویت شلیک کنندگان
رسانه‌های زمان شاه دلیل کشته شدن سپهبد خادمی را یک‌صدا "خودکشی" اعلام کردند. عباس میلانی دلیل این موضوع را ناروشن ولی تا حدی متأثر از فضای بحران‌زده ایران در آن روزها می‌داند. او می‌گوید: "اکنون کاملاً روشن شده که نیروهای مذهبی در آتش زدن سینما رکس هم نقش داشتند ولی همان زمان وقتی داریوش همایون این موضوع را اعلام کرد هیچکس آنرا باور نکرد. در رابطه با قتل سپهبد خادمی نیز همینگونه بود. رژیم شاه اعتبار خود را از دست داده بود و هر چه می گفت علیه خودش به کار برده می‌شد."
 
سیروس علایی اما نقش نیروهای مذهبی را به کلی مردود می‌داند و معتقد است با توجه به اسناد، نقش "کمیته ضدخرابکاری" در این بین روشن است. آقای علایی در عین حال پافشاری می‌کند که محمدرضا شاه از عملکرد کمیته ضد خرابکاری بی‌خبر بوده و کمیته نیز که در آن زمان قدرت فوق‌العاده‌ای پیدا کرده بود با اعمال نفوذ مانع از پیگیری فرمانداری نظامی تهران برای مجازات عاملان شد.
سپهبد خادمی و همسرش در کنار مدیر انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی، هامرشولد و همسرش در تهران، ۱۳۴۹/۱۹۷۰
© Khademi Family Archive
دوران مدیریت در هما و یاتا
سپهبد خادمی پس از پایان تحصیل در ایران، بریتانیا و سال‌ها همکاری با نیروی هوایی ایران، آموختن را همچنان ادامه داد. او در سال ۱۹۵۷/۱۳۳۶ از کالج جنگی نیروی هوایی آمریکا در آلاباما فارغ التحصیل شد و از ۱۹۵۸/۱۳۳۷ به مدت چهار سال رییس ستاد نیروی هوایی ایران بود. خادمی از سال ۱۹۶۲/۱۳۴۱ به مدیریت شرکت نوبنیاد "ایران ایر" منصوب شد. کمی پس از آن، یک دوره عالی مدیریت حمل و نقل هوایی را نیز در دانشگاه آمریکایی واشینگتن به پایان برد.
 
عباس عطروش در کتاب "تاریخچه هواپیمایی بازرگانی در ایران" اشاره می‌کند، ایران ایر در آن زمان سیزده هواپیمای کوچک و حدود هفتصد و پنجاه کارمند داشت. این رقم در سال ۱۹۷۸/۱۳۵۷ به سی و هفت بویینگ و بیش از دوازده هزار و هشتصد کارمند رسید.
 
در کنار گسترش "هما"، ایران در سال ۱۹۷۰ - برای نخستین‌بار در آسیا - میزبان نشست "انجمن جهانی حمل و نقل هوایی" (یاتا) شد. در همان سال سپهبد خادمی برای یک سال ریاست این انجمن را در دست گرفت. او نخستین آسیایی بود که به این به موقعیت رسید.
 
در این دوره پروازهای هواپیمایی ملی ایران از خاورمیانه و اروپا به خاور دور و آمریکای شمالی نیز گسترش یافتند. در زمان مدیریت "هما" خادمی گرایش دایمی خود به فراگیری و به‌روز بودن را از نو نشان داد. برگزاری دوره‌های پی در پی آموزشی برای کارکنان در تهران و سازماندهی دوره‌های مدیریت در سراسر ایران یکی از نشانه‌های این نگرش بود. دانشگاه نورتروپ در کالیفرنیا به دلیل دستاوردهای خادمی در زمینه صنعت هوایی بازرگانی در سال ۱۹۷۷ به او دکترای افتخاری اهدا کرد.
مصادره اموال و پرونده‌ای باز
در پی انقلاب اسلامی اموال خادمی در تهران مصادره شد ولی پرونده قتل او همچنان باز است. در یکی از نامه‌های اداری که از تهران به‌دست آمده اشاره شده چنانچه زمانی بازماندگان قصد پیگیری موضوع را داشته باشند می‌توان دوباره پرونده آن را به جریان انداخت. مُنیب خادمی، فرزند بزرگ سپهبد خادمی، در سال ۲۰۰۴ برای جلوگیری از بایگانی شدن پرونده به تهران سفر کرد ولی به نتیجه‌ای نرسید. او می‌گوید: "به من گفتند کاری نمی‌توانید در رابطه با این پرونده انجام بدهید و موضوع مصادره نیز مربوط به حکمی است که آیت الله خمینی در رابطه با توقیف اموال بهاییان صادر کرده است."
 
مُنیب، همراه با خواهرانش مُنا و مینو، مجموعه اسنادی را درباره فعالیت‌ها و ترور پدرش گردآوری کرده‌‌ که قرار است به زودی برای کاربرد پژوهشگران به کتابخانه دانشگاه استنفورد سپرده شود.
 
سپهبد خادمی در "گلستان جاوید" (گورستان بهاییان در تهران) به خاک سپرده شد؛ گورستانی که مدتی پس از انقلاب اسلامی با بولدوزر از میان رفت.
منبع: http://www.bbc.com/persian/iran-features-46123888
+130
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  در طول تاریخ این کشور ، هر کس که با هوش و درایت و مدیریتی صادقانه ، به این مردم و مملکت ، خدمت و در جهت پیشرفت و پویایی جامعه گام برداشت و تلاش کرد ، خون پاکش بدست بدخواهان ایران و دشمنان بدنام و وطنفروش ریخته شد!! روحش شاد و یادش گرامی !!
  10
  170
  ‌چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  kkarkas - اصفهان، ایران

  بهایی! مذهبی که توسط انگل یس برای جاسوسی پایه گذرای شد! البته همزمان انگل یس وهابیت را در عرعرستان شروع کرد، باید این را مد نظر داشت بهاییت خطرناک تر از وهابیت هست فقط قدرت دستشون نرسیده، و اگر تاریخ ۲۰۰ ساله شون را بخوانید ، برای اولین بار بهاییان دستور قتل شیعیان را صادر کردند، واینقدر تشنه قدرت بودند که کارشان به برادر کشی هم رسید، درود بر امیر کبیر و بزرگ مردانی که در راه ایران به این فرقه جنایت کار بهای ندادند، پاینده ایران
  156
  29
  ‌چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  بهایی ساخت, ملا امد
  18
  68
  ‌چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  روحش شاد ، کار کثافتها آخوند ها بوده همانگونه که وطن فروشان برای نابودی کشورمان مردم بی گناه را سینما زنده زنده آتش زدند و به پای شاه گذاشتند . ننگ
  6
  49
  ‌چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  [::kkarkas - اصفهان، ایران::]. برای شما خیلی زود هست که پیام این ایین رو درک کنی. فعلا بهتره که طبق ایه سوره بقره, خودت رو مثل یک زمین قابل شخم در اختیار مردت بگذاری که هر وقت و هر طور خواست شخمت بزنه !
  13
  46
  ‌چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شهلای من - بروکسل، بلژیک

  هرکس با هر اعتقاد دینی که داشت و قصد خدمت به ایران عزیز را داشته و دارد درود به شرفش اما از زمان قاجار تا به حال هرکس در راه اعتلای وطن قدم برداشت به سرعت توسط غربی ها از سر راه برداشته شد تا همیشه ایران محتاج انان بماند زمان جنگ وقتی ایران اولین موشک چینی را شلیک کرد مردم خوشحال شدند در صورتی که از مدت ها قبل صدام با موشک های روسی فرانسوی و سایر کشور ها ایران را میکوبید حال که توان موشکی ایران بالا رفته ببینید چه قشقری به بپا کرده اند اجانب و مزدورانش هرگز به فکر پیشرفت و اعتلای ایران نیستند مطمئن باشید اگر کارتر رئیس جمهور امریکا خیانت نمیکرد حال ما از ژاپن خیلی خیلی جلوتر بودیم با امدن ملا ها ایران قرن ها به قهقرا رفت
  5
  48
  ‌چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان

  روحش شاد. بهایی ها اکثریت آدمهای خوبی هستند و از بچگی یاد میگیرند مثبت باشند ولی دین خیلی آبگوشتی دارند و آدم تعجب میکند که مثلا آدمی تحصیل کرده چطور میتواند اینچنین در خرافات مذهبی غرق شود.البته آزارشان به کسی نمی رسد و حق مسلم شان است که اعتقادات خود را داشته باشند و بعنوان شهروند با دیگران حقوق کاملا مساوی داشته باشند.یک نمونه از مزخرفات این دین آبگوشتی را ذکر میکنم و دست دوستان خوب بهایی را می فشارم و امیدوارم بدانند روی خرابه های ادیان جنایتکار ابراهیمی نمیتوان ساختمانی مدرن ساخت.حضرت بهاالله مثل حضرت محمد و بقیه پیامبران آبگوشتی میگوید کسی که م.رسالت من را قبول نداشته باشد اصلا آدم نیست😀😀😀😀😀
  8
  29
  ‌چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  kkarkas - اصفهان، ایران
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. شما اول از فرقه خودت بپرس چرا زن در بهایت نمی تواند به درجات بالا برسد!؟ بعد بیا من را به تازیان بیابان گرد وصل کن، لعنت به شما که حتی حاظر نیستید ۲۰۰ سال تاریخ پر از ایران ستیزی خود را بخوانیدو ببینید چه ها که نکردید! می توانی برای شروع به این سوال جواب بدهی که در زمان قحطی بزرگ که ۹ تا ۱۱ ملیون ایرانی جان خود را از دست دادند، چطور جهودها و شما بهائیان از انگل یس و آمریکا کمک دریافت می کردید؟ چطور شما به جهودها برای ساختن کشور جعلی اعزراییل کمک کردید!؟
  15
  21
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::kkarkas - اصفهان، ایران::]. اولا در ایین ما زن و مرد از حقوق برابر بر خوردار هستند و میتوانند به درجات بالا برسند. دوما در سالهای قحطی اوایل قرن بیستم تعداد بهاییان ایران بسیار کم بود و شدیدا توسط سلسله قاجار سرکوب میشدند چه نقشی میتوانستند در اوضاع وخیم کشور داشته باشند غیر از اینکه انها هم مثل بقیه هم میهنان قربانی حوادث شوم کشور ما باشند? کمی مطالعه قبل از کامنت نوشتن بد نیست!
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::kkarkas - اصفهان، ایران::]. بهاییان هر وقت که توانستند به کشور خود خدمت کردند. در اواخر دوره قاجار و اوایل سلطنت رضا شاه, بهاییان با امکانات خیلی محدود خود اقدام به تاسیس مدارس کردند (مدارس تربیت ) که پذیرای دختر و پسر از هردین و مذهبی بود. ایران در ان زمان ۹۵ در صد بی سواد داشت! این مدارس در سال ۱۹۳۴ میلادی به دستور رضا شاه و با فتنه علما بسته شدند. چند دهه بعد, مرحوم حبیب ثابت اولین شبکه تلویزیونی را به ایران اوردند. در سالهای اخر حکومت شاه قرارداد های نفتی توسط یک ایرانی میهن پرست مرحوم فواد روحانی انقدر خوب تنظیم میشد که تمام منافع غیر معقول انگلیس شما رو قطع میکرد! در همان سالها یک شیر زن ایرانی بهایی (ژینوس محمودی) بانی علم هواشناسی کشورمان شد ولی پاداشش بعد از انقلاب دستگیری و جوخه مرگ شد.از این خدمات زیاد هست مثل همین سپهبد خادمی, بانی ایران ایر و خدمات بی نظیرش, ولی چشم بینا و فکر بی طرف لازم هست برای قضاوت.
  3
  7
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. گرامی, شما رو به خدا دست از تحریف بردارید. حضرت بهاالله میفرمایند که اولین و مهمترین وظیفه هر انسان "شناختن مظهر ظهور زمان خود است " . این شامل مردمی که در زمان حضرت مسیح و حضرت محمد زندگی میکردند نیز میشود. به حساب شما , پرهیز از جنگ و تلاش برای رسیدن به صلح جهانی, تساوی حقوق زن و مرد, تطابق علم و دین, اموزش و پرورش همگانی , ترک تعصبات و تحری حقیقت باید از احکام ابگوشتی به حساب بیایند !
  4
  5
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  والا من نمیدونم این دینها و پیغمبرها چرا هیچکدومشون تو مغرب زمین ظهور نکردن همشون تو همین خاورمیانه ظهور و تمرکز کردن ، هنوزم که هنوزه دارن باز ظهور میکنند ، یه صاحب زمان جدید همین چند وقت پیش پیدا شد
  2
  3
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::kkarkas - اصفهان، ایران::]. منظور شما رو خوب نفهمیدم, چطور ما به یهودی ها برای ایجاد کشور اسراییل کمک کردیم? در زمان حضرت بهاالله که اصلا کشوری به نام اسراییل وجود نداشت و یک عده کم که تعدادشان به صد نفر هم نمیرسید انهم زندانی و تبعیدی در شهر عکا چه کمکی میتونستند به یکی از این دو جناح بکنند. لطفا بی عرضگی برادران فلسطینی رو به حساب ما نگذارید اونها از سال فرو پاشی امپراطوری عثمانی تا سال ۱۹۴۸ نزدیک به۴۰ سال وقت داشتند و هم از نظر جمعیت در اکثریت بودند و هم حمایت همه کشور های عرب و حتی آلمان نازی رو داشتند, پس چرا اعلان موجودیت کشور مستقل نکردند? موضع ما در این قبال تغییر نکرده این سرزمین متعلق به هر دو قوم یهود و مسلمان است که قرنها با مسالمت در کنار هم زندگی میکردند و حالا هم خود آنان هستند که باید نحوه تقسیم این سرزمین و تعیین مرزهای جدید بین دو کشور مستقل فلسطین و اسراییل رو تعیین کنند به شرطی که بقیه کشور ها در کارشون دخالت نکنند! شما هم به جای غصه خوردن رو این موضوع یه فکری به حال کشور خودت بکن که تا ویرانی کامل فاصله زیادی نداره.
  3
  7
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::kkarkas - اصفهان، ایران::]. یه مطلب رو هم یادم رفت بنویسم که من به موضوع مناقشه بین فلسطین و اسراییل حتی فکر هم نمیکنم چه برسه به اینکه به نفع یکی از دو طرف موضع بگیرم. تمام دغدغه فکری من اوضاع نابسامان کشور خودمان است و بس.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  kkarkas - اصفهان، ایران
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. امثال شما همیشه کم حافظه هستند
  4
  3
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::] گرامی یک طور می نویسی آموزش همگانی انگار این الله جنایتکار شما در بازی یه غل دو غل با بها جان در قرن نوزدهم به این نتیجه رسیدند .آقا کتاب تاریخ هرودت و از زبان داریوش را بخوان که بدانی در ایران قبل از ورود الله جنایتکار شما زنان دو برابر مردان جایگاه و حقوق و عزت داشتند.شما به کلمات کامل عربیت بچسب و پیغمبر دو زنه ات را ستایش کن ولی سعی نکن یک دین آبگوشتی قرن نوزدهم را که همزمان انفجار علم در غرب بود را با کلمات بی معنی و سراسر غلط به مردم قالب کنی.اصلا این جمله آبگوشتی *شناخت مظهر ظهور زمان خود یعنی چه ؟؟؟؟😂😂😂😂😂 که پیغمبر شما گفته؟؟؟ اگر هر جمله ای که چهار تا کلمه قلمه پشت سر هم آمد و معنی نداشت نشان پیغمبری است پس خمینی هم پیغمبر بود.*این نباشد که دو تا نیامده بیایند و بروند و صلابت انسان دچار وقفه بشود* 😂😂😂😂 تازه منهم پیغمبرم.**انسان مظهر رازهای ناشناخته در تبیین خلقت ،کنکاش در اعماق دانایی و سخاوت در مهربانی دریاها است** این را همین دو ثانیه پیش* الله * بی خاصیت با واتس آپ برام فرستاد.بجای ساختن خرافات جدید برادر بهایی سعی کن آگاهی بدهی
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. گرامی خیلی خوب متوجه منظور شما هستم. شما هم مثل هزاران ایرانی دیگه در ویراژ ۲۵۰۰ سال پیش گیر کرده اید, بالفرض که درست, حالا چی داریم ? از سه قرن پیش به اینطرف چی داریم? اصل اموزش و پرورش رو مسخره میکنید, غافل از اینکه در زمان سلطنت مظفرالدین شاه ایران ما ۹۵ در صد بی سواد داشت. اصلا یک قرن پیش رو هم فراموش میکنیم, مهر ماه همین امسال بیش از دو میلیون دختر و پسر ایرانی نتوانستند به مدرسه بروند چون که پدر و مادرشان توان مالی لازم رو نداشتند. بیش از نیمی از جمعیت جهان هم چنان با مشکل عدم دسترسی به اموزش و پرورش روبروست. این بچه ها و بچه های دیگر محروم از تحصیل وقتی بزرگ شدند به یک شانس برای پیش رفت کشور تبدیل میشن یا یک مصیبت اضافی بر دوش جامعه ? اشکالی نداره عزیز برادر, شما همچنان با رویای کورش و داریوش در خواب باش, شاید روزگارت بهتر شد. ولی زمان بیداری برو نظر بزرگانی چون گاندی, ادیسون, تولستوی, خلیل جبران , و. در مورد ایین بهایی رو بخون ببین چطور این ایین رو ستایش میکنند. شما دچار فقر روشنفکری هستی عزیز برادر,چون که حقیقت جلوی چشمت رو نمی بینی.
  4
  3
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. گرامی میتونم یه راه راحت تر بهت پیشنهاد کنم جهت آگاهی رسانی. اگه شما واقعا در اروپا زندگی میکنی و اونهم تو کشوری مثل آلمان, بهتره که بری از یک بهایی آلمانی الاصل سوال کی که چرا بهایی شدی. بدون تردید از جوابش شگفت زده خواهی شد. در خاتمه من هیچ مشکلی با مخالفت شما با این آیین ندارم. این حق طبیعی شماست, فقط امیدوارم خوب تحقیق کرده باشید , چونکه اینطور به نظر نمیاد.
  3
  3
  ‌پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.