توسعه بندر چابهار از تحریم‌های آمریکا معاف شد

 هند مسئولیت توسعه بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان را بر عهده دارد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۵ آبان اعلام کرد که توسعه بندر چابهار ایران از تحریم‌های آمریکا معاف شده است.
 
هند مسئولیت توسعه بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان را بر عهده دارد و همراه با افغانستان امیدوار است که با دور زدن پاکستان و استفاده از مسیری کوتاه‌تر تجارت کالا انجام دهند. این تجارت شامل کشورهای آسیای میانه نیز می‌شود.
 
هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می‌گوید که مایک پمپئو وزیر خارجه اعلام کرده است که پروژه چابهار به خاطر کمک به توسعه اقتصادی افغانستان از تحریم‌ها معاف شده است.
 
افغانستان امیدوار است که با راه‌اندازی بندر چابهار، بتواند کالاهای مورد نیاز خود را بدون استفاده از خاک پاکستان وارد کشور کند.
 
هند نیز که روابط پرتنش و مشکلات ارضی با پاکستان دارد، توسعه بندر چابهار را بر عهده گرفته و امیدوار است که از این طریق بدون نیاز به پاکستان روابط تجاری خود را با افغانستان و کشورهای آسیای میانه گسترش دهد.
 
یک ماه بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه امسال، دولت هند با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بندر چابهار تا سال آینده میلادی راه‌اندازی خواهد شد و امیدوار است که تحریم‌های آمریکا مانع توسعه آن نشود.
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته که پروژه خط آهن چابهار‌ به افغانستان نیز برای انتقال کالاهای «مجاز» مانند مواد غذایی و دارو از تحریم‌ها معاف است.
 
موافقتنامه تاسیس خط آهن بین ایران، هند و افغانستان در خرداد ۱۳۹۵ امضا شد. این خط آهن از چابهار آغاز شده و پس از گذشتن از زاهدان به مرز افغانستان (زرنج) می‌رسد.
 
به غیر از مشکلات هند و افغانستان با پاکستان، فاصله حمل کالا از هند به افغانستان از مسیرهای کنونی مانند بندر کراچی پاکستان یا بندر عباس ایران بیشتر و هزینه انتقال کالا نیز متعاقبا بالاتر است.
 
مقامات افغانستان قبلا اعلام کرده بودند که هزینه انتقال هر کانتینر کالا از مسیر چابهار‌ به افغانستان، حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار کمتر از مسیرهای بندر کراچی یا بندرعباس خواهد بود.
 
اواخر سال پیش شبکه طلوع افغانستان گفته بود دولت ایران برای ۱۶۵ شرکت افغان به منظور سرمایه‌گذاری و فعالیت در منطقه تجاری آزاد بندر چابهار، مجوز فعالیت صادر کرده است.
 
هند پیش از این حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک جاده ۲۲۰ کیلومتری در غرب افغانستان برای ارتباط با بندر چابهار هزینه کرده بود و برای توسعه بندر چابهار نیز قرار بود ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند که بخشی از این سرمایه‌گذاری انجام شده است.
+31
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  ببین این حکومت نکبت بار اسلامی چه بر سر ما ایرانیان آورده که ند و افغانستان در آنجا پول و ماهی و ترانزیت ووو پاره می کنند آنوقت چهاربهایی ها تبدیل شدند به هیچ بهار مرگ بر خامنهای مرگ .....
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.