یادداشت دیوید سنگر در نیویورک تایمز: قمار پرزیدنت ترامپ بر سر ایران

مقاله ای از دیوید سنگر در روزنامه نیویورک تایمز
پرزیدنت ترامپ بر روی این قمار کرده که هر چند ایالات متحده در پی قطع عمده درآمد نفتی ایران است، تهران جرأت از سر گرفتن دوباره برنامه غنی سازی اورانیوم به عنوان مسیری برای ساخت بمب اتمی را ندارد.
 
رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر روی این حساب باز کرده که با وجود انتقاد کشورهای اروپایی از دست کشیدن کاخ سفید از برجام، بانک ها، کارخانه ها و شرکت های نفتی اروپایی تحریم ها را به دلیل خطر از دست دادن بازار بزرگتر در آمریکا نقض نخواهند کرد.
 
در نهایت، دونالد ترامپ بر روی این شرط بسته است که حکومت ایران دچار شکاف خواهد شد و توافق هسته‌ای جدیدی را بر مبنای شروط مورد نظر او به مذاکره می گذارد یا زیر فشارهای اقتصادی که موجب سقوط صادارت و واحد پول آن کشور شده دچار فروپاشی خواهد شد.
 
بسیاری از کارشناسان غیردولتی که طی دهه ها با ایران سر و کار داشته اند معتقدند که ترامپ ممکن است در دو هدف اول به توفیق برسد، ولی در ایجاد شکاف در دولت حسن روحانی ناکام خواهد بود.
 
ریچارد هاس، رئیس «شورای روابط خارجی» و مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا و «شورای امنیت ملی» که در چند دولت جمهوریخواه خدمت کرده است، می گوید: «در تاریخ تحریم ها هیچ نشانه ای نیست که نشان بدهد کشوری به انجام حرکتی عمده و شگرف مجبور شده باشد؛ و این امر خلاف ذات انقلابی ایران است.»
 
دولت ترامپ با چالش هایی از سوی اروپا روبرو است. رهبران اروپا قصد دارند ادامه تجارت با ایران را ممکن کنند. کاخ سفید همچنین چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، عراق و چند کشور دیگر را مشمول معافیت هایی از تحریم کرده است.
 
روشن نیست که ترامپ بتواند اقتصاد ایران را به طور کامل در زمستان فرو ببرد، ولی اقتصاد ایران که اوایل سال گذشته در مسیر رشد بود اینک به سوی رکود پیش می رود.
 
مقام های ایران می گویند کماکان به توافق هسته‌ای پایبند خواهند ماند.
+84
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Daheye 60 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  ترامپ بزن جمهوری اسلامی و همه ی آخوندا رو نابود کن .
  263
  191
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  mok432 - تهران، ایران

  امریکا ۱۸۰ روز وقت داده به ۸ کشور وارد کننده نفت از ایران مهلت داده است که دیگر خرید نکنند. ،یعنی این خامنه‌ای و همه آخوند و مجتهد‌ها باید بروند و حکومت را به دست ایران دمکراسی بدهند .یعنی تا ۱۸۰ روز دیگر به آزادی ایران از آخوند کثیف میرسیم ،مردم به خایبانها بروید اعتصاب‌ها را شروع بکنید تا سرنگونی این رژیم کثیف اخوندی ،،وعده ما هر روز و هر شب در خیابانهای مرکزی هر شهر و شهرستان، درود بر آزادی ،خامنه‌ای بدونه -کارش بزودی تمومه
  148
  124
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان
  نیویورک تایمز هنوز ضربه تروریستی نخورده
  60
  71
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران
  پس کو اون بیشرفی که میگفت اگه اونا پاره کنن ما اتیش میزنیم. پس چرا دارن خرجامشونو ادامه میدن. به نظر من تقصیر خود این مردمه که اجازه میدن این حـ... ها سوارشون بشن. هر چی سر این ملت بیاد حقشه. یکیشم خود من
  134
  131
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  أز منفی دادن ها میشه پی برد چه فشاری رو این سایبری ها تحمل میکنن از سعید طوسی بالا سرشون! 😀😀
  97
  102
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک

  آخوندا ککشون هم نمى گزه. فقط بیچاره مردم . یک کودتاى نظامى در ایران ضروریست
  39
  83
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.