هشدار وزیر خارجه ترکیه: منزوی کردن ایران خطرناک است

مولود چاوش اوغلو گفته انزوای ایران و تنبیه مردم این کشور کار "عاقلانه و منصفانه‌ای" نیست. وزیر خارجه ترکیه بر "بی‌نتیجه" بودن تحریم‌ها تأکید کرده و گفته کشورش مخالف اعمال تحریم علیه ایران است.
 
وزیر خارجه ترکیه تأکید کرده کشورش مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران است
 
وزیر خارجه ترکیه نسبت به اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران به آمریکا هشدار داد و منزوی کردن تهران را "خطرناک" خواند.
 
مولود چاوش اوغلو روز سه‌شنبه ۱۵ آبان (۶ نوامبر) در جریان سفرش به ژاپن در یک نشست خبری گفت: «ما در عین اینکه از آمریکا برای معافیت از تحریم‌ها درخواست می‌کردیم، اما با این حال با آنها در مورد این مسئله بسیار صریح بودیم که منزوی کردن ایران کار عاقلانه‌ای نیست. این کار خطرناک است و مجازات مردم ایران منصفانه نیست.»
 
وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که کشورش مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران است و معتقد است که به واسطه تحریم نمی‌توان به نتیجه رسید.
 
چاوش اوغلو گفت: «فکر می‌کنم به جای تحریم، گفتگو و تعامل معنی‌دار می‌تواند مفیدتر واقع شود.»
 
دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز دوشنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) به اجرا درآمدند. این تحریم‌ها بیش از همه صنعت صادرات نفت ایران را هدف قرار گرفته‌اند. آمریکا همچنین در مجموع بیش از ۷۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی را مشمول تحریم کرده است.
 
در این میان هشت کشور (تایوان، هند، ایتالیا، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی و یونان) به طور موقت از تحریم‌های نفتی ایران معاف شده‌اند و می‌توانند همچنان به خرید نفت از این کشور ادامه دهند.
 
ترکیه یکی از مهمترین خریداران نفت ایران به شمار می‌رود. مقامات این کشور پیشتر گفته بودند که قادر به توقف کامل واردات نفت از ایران نیستند.
 
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش از اجرایی شدن دور دوم تحریم‌ها در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی گفته بود کشورهای معاف شده برای رساندن واردات نفتی خود از ایران به صفر، "به اندکی زمان بیشتر" نیاز دارند.
 
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران روز دوشنبه نسبت به "شرایط جنگ اقتصادی" هشدار داده و گفت "ایران با افتخار تمام" تحریم‌ها را دور می‌زند.
 
شرکت نفتی ایتالیایی در حال بررسی خرید نفت از ایران
 
در همین حال شرکت نفتی "انی" ایتالیا اعلام کرده که در حال بررسی شرایط برای خرید نفت خام ایران است. سخنگوی این شرکت به خبرگزاری رویترز گفته: «انی در حال بررسی شرایط است تا ببیند آیا این تصمیم (معافیت ایتالیا از تحریم‌های آمریکا) اجازه استفاده از نفت خام ایران را برای انعطاف بیشتر در سیستم تأمین منابع شرکت ممکن می‌سازد یا خیر.»
 
با این حال این شرکت نفتی تأکید کرده به تصمیم جامعه بین‌الملل در رابطه با تحریم‌های ایران تماما احترام می‌گذارد و از قوانین پیروی می‌کند.
+34
رأی دهید
-68

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.