روحانی: با افتخار تحریم‌های غیرقانونی را دور می‌زنیم

حسن روحانی همزمان با آغاز تحریم‌های جدید آمریکا گفت، تهران این تحریم‌های "ظالمانه" را مهار می‌کند. روحانی دولت ترامپ را "سرآمد تخلفات" در میان دولت‌های پیشین آمریکا دانست و تأکید کرد ایران از تحریم‌ها عبور می‌کند.
 
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، روز دوشنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) همزمان با آغاز اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران تأکید کرد ایران به فروش نفت خام خود ادامه خواهد داد. روحانی که در جلسه معاونین و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی سخن می‌گفت، تحریم‌های آمریکا را "ظالمانه و بر خلاف قوانین بین‌المللی" دانست و اضافه کرد ایران "با افتخار تمام" این تحریم‌ها را دور می‌زند و آنها را مهار می‌کند.
 
رییس‌جمهوری ایران گفت کشور اینک در "شرایط جنگ اقتصادی" بسر می‌برد. او با اشاره به معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران گفت: «حتی اگر ۸ کشور را استثناء هم نمی‌کردند باز هم ما نفت خودمان را می‌فروختیم.»
 
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، یک روز پیش از اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های ایران در مصاحبه‌ای تلویزیونی به معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی اشاره کرده و گفته بود این کشورها "برای اینکه میزان واردات نفتی خود از ایران را به صفر برسانند، به اندکی زمان بیشتر نیاز دارند." پمپئو از این هشت کشور نام نبرده و تنها اشاره کرده بود که این معافیت به طور موقت و تا زمانی که این کشور‌ها بتوانند وابستگی نفتی خود به ایران را قطع کنند، ادامه خواهد داشت.
 
پمپئو و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا قرار است روز دوشنبه در ساعت پنج عصر (به وقت تهران/ هشت و نیم صبح به وقت واشنگتن) در یک کنفرانس مطبوعاتی جزئیات بیشتری را در مورد تحریم‌های ایران ارائه دهند.
 
حسن روحانی در سخنان روز دوشنبه خود با اشاره به مخالفت اتحادیه اروپا به لغو برجام و تحریم‌های ایران، آمریکا را "از همیشه منزوی‌تر" دانست و گفت: «ما در بخش سیاسی، افکار عمومی و حقوقی موفقیت‌های بسیار خوبی به دست آوردیم؛ این اقدام ساده نیست که آمریکا بر روی حرفی بایستد و کل اتحادیه اروپا در مقابل آن مقاومت کند. این یعنی پیروزی دیپلماسی و سیاست خارجی.»
 
روحانی خطاب به دولت آمریکا گفت: «شما به تعهدات خود عمل کنید آنگاه صحبت خواهیم کرد، ما برای حرف زدن مشکل نداریم، طرف ما اگر طرفی باشد که برای حرف و قول و عهد و پیمان خود ارزش قائل باشد حرف زدن که مشکل ندارد.»
 
رییس‌جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود دولت ترامپ را "سرآمد تخلفات" در میان دولت‌های پیشین ایالات متحده دانست و گفت: « فکر نمی‌کنم در تاریخ آمریکا کسانی به کاخ سفید آمده باشند که تا این حد، ضدقانون و معاهدات بین‌المللی باشند. من به یاد ندارم. همه آنها تخلفات قانونی داشتند ولی اینها سرآمد تخلفات هستند.»
 
روحانی تأکید کرد تا زمانی که آمریکا به مذاکرات برجام احترام نگذارد، ایران پای میز مذاکره جدیدی با آمریکا نخواهد نشست. او با اشاره به سفر اخیر خود به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «در همین ایامی که نیویورک بودم، رهبران ۴ کشور بزرگ، واسطه شده بودند که با رئیس جمهور فعلی آمریکا ملاقات کنم در حالیکه این موضوع نیاز به واسطه و اینقدر پیغام ندارد، به تعهدات عمل کنید، با هم صحبت می‌کنیم.»
 
روحانی حمایت شماری از کشورها از جمله اتحادیه اروپا از توافق اتمی با تهران را یک "موفقیت سیاسی" برای ایران خواند و افزود: «برخی فکر می‌کنند ما در برجام که مذاکره کردیم و به نتیجه رسیدیم، موفقیت بزرگی بود ولی امریکایی‌ها این موفقیت‌ها را از بین بردند، خیر اینطور نیست، این تفسیر اشتباه است. ما این موفقیت را حداقل از لحاظ سیاسی امروز داریم، همانطور که در برجام اکثریت قاطع کشورهای دنیا به غیر از دو، سه کشور همه موافق و حامی بودند، امروز هم همه کشورهای دنیا به استثنای چند کشور در برابر آمریکا هستند و درکنار ایران هستند این موفقیت دیپلماسی ماست.»
 
روحانی از صدا و سیمای ملی خواست تا موفقیت‌های سیاسی ایران را "با صدای رسا" بازتاب دهد.
+35
رأی دهید
-164

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Imod.barbekan - منامه، بحرین

  تحریم ها رو باید مردم زحمت کش و فقیر با افتخار دور بزنند یا تحمل کنند نه شما که گردنتون از‌ گردن کرگدن هم کلفت تر هست
  3
  84
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Imod.barbekan - منامه، بحرین

  اینا در مقابل امریکا اندازه یه مگس هم قدرت ندارند،فقط امریکا برای سرگرم کردن کشورهای منطقه اینا رو نگه داشته تا بتونه کاسبی اش رو بکنه
  3
  76
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  karaji - کرج ، ایران

  منظور این احمق رونق کاسبان تحریم هست ، تف به روح کثیفتون که مملکت داری رو با گاوداری اشتباه گرفتید !
  3
  69
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  stockholm - استکهلم، سوئد

  دور میزنیم؟اخه بدبخت توی زندگی تو و اخوندهای بی همه چیز تاثیری که نداره۰ولی مردم بیچاره چی؟ چجوری میخواین خرید و لوازم یدکی هواپیما،کشتیرانی،فروش نفت و خرید مشتقات نفتی،صدها،ماشین الات صنعتی و هزاران رقم جنس رو چطوری دور میزنید و با هزینه چی؟ از شما اخوندهای بی ... فقط میشه همین انتظار رو داشت
  3
  58
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  آش با جاش - سیاهکل، ایران

  این دفعه خرخره تون رو گرفتن. عجب غلطهایی می‌کنه این آمریکای .... امام راحله از اونطرف
  3
  51
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  hamid swed - مالمو، سوئد

  بابا چراغ قرمزه, دور و برم بن بسته!!!!!!!! میفهمی؟؟؟؟؟ مگه دور خودتون دور بزنین!!!!!
  3
  44
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لندهور - کلن، آلمان

  با افتخار گور مونو گم می‌کنیم تا مردم ایران از دست ما آدم خوارها راحت بشن! الهی آمین.
  3
  46
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  ارشک110 - مشد، ایران

  به خدا قسم چند وقتی هست که هر کدوم از مقامات ایران رو میبینم از اون هول العظمی آیت الشیطان گرفته تا نوچه های دیگشون حالت تهوع میگیرم باورش سخته اما واقعیت داره.
  3
  48
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان

  شما ها توی دور زدن استادید. راست گفتن را با تقیه ، عمل درست را با خدعه ، روسپیگری را با صیغه ، ربا را با بهره سرمایه ، کشتار را با جهاد ، هر چیز حلال را حرام کردن و حرام را حلال کردن و کلیه حقوق بشر و انسانی را کلاه شرعی روش میزارید و دور میزنید.
  3
  51
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  حاج حسن دلتان را به ان چند کشور که هنوز هم فکر میکنید در کنار شما ایستاده اند خوش نکنید . به چه معلوم این چند کشو ر دامی برای رژیم اخوندی نباشن . امریکا نمی خواهد با رژیم اخوندی مذاکره کند, امریکا برای اینکه خامنه ای جام زهر را سر نکشد و با امریکا مذاکره نکنن خیلی نقشه های بجای کشیده اند . همینکه امریکا با پیش شرط ان 12 خواسته ای که وزیر خارجه اش از رژیم اخوندی خواسته خود نشاندهنده انست که امریکا حاضر به مذاکره نیست. امریکا خواهانه تغییر رژیم در ایران میباشد.
  4
  50
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Darknet - لندن، انگلستان

  شما خیلی بی جا میکنی. من به عنوان یک ایرانی میگم شما اجازه فروختن نفت مارو ندارید. سهمی که به ما نرسید به جز اینکه ماشین های ترور و سرکوب شما قوی تر شد. من به نوبه خودم راضی هستم که سهم نفت من رو نسل بعدی استفاده کنه تا در راه ساخت و ساز کشورم استفاده بشه . نه به خون کشیدن ملت ایران و اشوب در منطقه
  5
  58
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  بابا خجالتم خوب چیزیه . وقتی رئیس جمهور یه کشور میگه با افتخار قانون شکنی میکنیم و . و کلاه سرشون میذاریم و کلک میزنیم وای به حالت ملت ...
  4
  35
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  من اگه جا تو بودم خودمو از بلندترین ساختمان دنیا پرت میکردم پایین با اون گندی که زدی و اسمشو گذاشتی برجام. حیف سم موش
  1
  26
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  sahandd11 - کلن، آلمان
  مگر شماها نبودید که ا ول عنقلاب می گ‍‍‍فتید.امریکا نفت ما را می دزدد؟ خوب حالا نمیخواهد بدزده.پس چی شد خودکفایی مملکت؟
  1
  5
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  شما که رفتی هستید به روزی فکر کنید بعدها مردم با شما چه رفتاری میکنن. ذلت را پیشه همه این قشر جامعه نکنید. مردم از شما متنفر هستن بدتر از این با مردم نکنید. تا نسلتان از بین نبرن
  1
  3
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  با تشگر از لندن انگستان بنام دارکنیت واقعن حرف دل همه ایرانیان هست دورد به شما دوست عزیز
  1
  2
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  خواهش می کنم ، دور بزنید. شما که در تقلب و دور زدن سرآمد هستید .
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.