۵۰۰ موز در راه عملیات غیرممکن؛ اولین مردی که دور بریتانیا را شنا کرد

راس اجلی ۳۳ ساله تبدیل به اولین فردی شد که مسافت ۲۸۶۵ کیلومتری (۱۷۸۰ مایل) دور بریتانیا را شنا کرد. او حدود پنج ماه پایش را روی زمین نگذاشت و در این مدت ۵۰۰ موز خورد.
 
اجلی سفرش را از یک ژوئن آغاز کرد و در حالی آن را در کنت (جنوب شرقی بریتانیا) به پایان رساند که در یک مایل (۱۶۰۰ متر) آخر مسیر ۳۰۰ شناگر او را همراهی کردند. رژیم غذایی او در این مدت حاوی ۱۵۰۰۰ کالری انرژی بود.
 
او که تا ۱۲ ساعت در روز شنا می‌کرد، در این مدت مجبور بود با جزر و مد و فشار جریان آب در هوای سرد مبارزه کند. توفان‌های قدرتمند، عروس‌های دریایی و شنا کردن در شرایط جوی اواخر پاییز از موانعی بودند که سر راه اجلی برای رسیدن به این رکورد قرار داشتند.
 
اجلی پس از رسیدن به خشکی به بی‌بی‌سی گفت که با توجه مدت طولانی حضورش در دریا باید یکبار دیگر راه رفتن روی زمین را تمرین کند. او همچنین گفت "خیلی حوصله‌اش از شنا سر نرفته" و به دنبال چالش بعدی است.
 
البته اجلی در این سفر گاهی هم از پدیده‌های طبیعی کمک گرفت، او می‌گوید جزر و مد موجب شده بود که سرعت او تا ۷/۸ گره دریایی (حدود ۵/۴ متر بر ثانیه) هم برسد. او با خنده می‌گوید: "این سرعت گشت و گذار دلفین‌هاست."
این شناگر در میان اشک شوق هوادارانش که دور او حلقه زده بودند، پایان این سفر را جشن گرفت. او می‌گوید این ابراز علاقه‌ها به او نشان داده که دستاوردش ارزش زحمتی که برایش کشیده بود را داشته: "خیلی پیش نمی‌آید که مردم بیایند و از شما بخواهند که برایشان موزها را امضا کنید."
 
به گفته اتحادیه جهانی شنا در آب‌های آزاد او اواسط ماه اوت و در هفتاد و چهارمین روز سفرش رکورد جهان را شکست. رکورد قبلی ۷۳ روز شنای پیاپی در دریا بود که بنوا لوکنت سال ۱۹۹۸ هنگام شنا در اقیانوس اطلس ثبت کرده بود.
 
شنا کردن تنها بخشی از کارهای حیرت‌انگیز راس اجلی است. او آوریل ۲۰۱۶ در یک مسابقه بالا رفتن از طناب که ۱۹ ساعت طول کشید شرکت کرد و اسمش را وارد کتاب رکوردهای گینس کرد. او در این مسابقه مسافتی معادل ارتفاع کوه اورست (۸۸۴۸ متر) را از طناب بالا رفت. اجلی دو ماه پیش از آن هم در یک مسابقه دوی ماراتن شرکت کرده بود؛ البته در حالی که یک ماشین را می‌کشید.
 
اگر تا این جا فکر می‌کنید با یک "سوپرمن" طرف هستید که قدرتش حد و مرزی ندارد، بد نیست بدانید که راس اجلی ناکامی را هم تجربه کرده است. او در سال ۲۰۱۷ نتوانست مسافت ۴۰ کیومتری بین مارتینیک و سن‌لوسیا را در حالی که یک تنه درخت ۴۵ کیلوگرمی را می‌کشید، شنا کند.
+18
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.