محمدرضا خاتمی: در سال ۸۸ هشت میلیون رای به صندوق‌ها اضافه کردند

 محمدرضا خاتمی که در رای‌گیری سال ۸۸ «کودتای انتخاباتی» شد و «ما هنوز هم به روند انتخابات ۸۸ اعتراض جدی داریم».محمدرضا خاتمی، دبیرکل سابق جبهه مشارکت ایران اسلامی می‌گوید که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، در ستاد وزارت کشور «هشت میلیون رای به صندوق‌ها اضافه شد» و «حتما» در آن انتخابات «ناسالم»، «تقلب» شده است.
 
بدنبال اعلام زودهنگام پیروزی محمود احمدی‌نژاد در آن انتخابات، هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی به نتیجه انتخابات اعتراض کردند و به خیابان‌ها آمدند.
 
پس از اعلام حمایت رهبر ایران از احمدی‌نژاد و هشدار به مخالفان درباره ادامه اعتراض‌ها، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به شدت با معترضان برخورد کردند و صدها نفر بازداشت و روانه زندان شدند.
 
علاوه بر قربانیان خشونت‌های نیروی نظامی و شبه‌نظامی در خیابان‌ها که تعداد آنها دهها تن اعلام شده است، دستکم سه نفر نیز در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند.
 
مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز چندماه پس از آن اعتراض‌ها در حصر خانگی قرار گرفتند و کماکان در آن شرایط قرار دارند.
 
محمدرضا خاتمی اظهارات خود درباره آن انتخابات را در گفت‌وگوی تصویری با هشتمین برنامه «رودر رو» بیان کرده که از سوی امیرحسین ثابتی، از طرفداران سرسخت محمود احمدی‌نژاد، اجرا می‌شود.
 
وی گفته است که هنوز هم بعد از گذشت چند سال معتقد به وقوع «کودتای انتخاباتی» در آن انتخابات است و «ما هنوز هم به روند انتخابات ۸۸ اعتراض جدی داریم».
 
محمدرضا خاتمی به صراحت گفته که نه در پای صندوق‌ها، بلکه «در ستاد انتخاباتی وزارت کشور تقلب صورت گرفته است. هشت میلیون رای به صندوق‌ها اضافه شد».
 
وی با اشاره به اینکه «گفته می‌شود کل کشور ۳۹ میلیون رای دادند، در حالی که آرای صندوق‌ها ۳۲ میلیون بوده»، افزوده که این اطلاعات را از «افراد مطلع» بدست آورده است.
 
این فعال سیاسی به نام این افراد اشاره‌ای نکرده، اما افزوده که آنها به «جناح مقابل» تعلق دارند که «نمی‌خواهند نام‌شان گفته شود» و آنها بعد از اطلاع‌رسانی، دیگر حاضر نشدند اظهارات خود را «تایید» کنند.
 
دبیرکل سابق جبهه مشارکت ایران اسلامی می‌گوید که جریان اصلاح‌طلب «هنوز هم به روند انتخابات ۸۸ اعتراض جدی» دارد و تاکید کرده که ما «معتقد هستیم انتخابات بسیار ناسالمی بود. در آن انتخابات حتما تقلب صورت گرفته است».
 
به گفته محمدرضا خاتمی، تنها در صورتی که «همه صندوق‌ها» را می‌شمردند و با «صورت جلسه‌ها» و تعداد کل آرا تطبیق می‌دادند، تقلب محرز می‌شد و شمارش رندومی صندوق‌ها «تقلب» را آشکار نمی‌کرد.
 
دبیرکل سابق جبهه مشارکت در مخالفت با اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی که همواره دست خارجی‌ها را پشت اعتراض‌های خیابانی به نتیجه این انتخابات معرفی می‌کنند نیز گفته است: «دست هیچ بیگانه ای نیز پشت قضایا نبود. آن چه که بود مردم بودند. خود مردم آمدند».
 
رهبر جمهوری اسلامی، روحانیون تندرو و نظامیان از حوادث آن سال با عنوان «فتنه» نام می‌برند و «دشمن» را در وقوع آن دخیل می‌دانند و معتقدند که موسوی و کروبی تحت تاثیر دشمنان قرار گرفتند.
 
این در حالی است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی بارها گفته‌اند که حاضر هستند در دادگاهی علنی حضور یابند و درباره اتهاماتی که به آنها وارد می‌شود صحبت کنند.
+69
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  نوش دارو بعد از مرگ سهراب. اینا باش تازه از خواب بیدار شده
  8
  58
  یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tom28 - تهران، ایران

  توپ تخم مرغیات را کجا جا گذاشته بودی که تازه الان پیداشون کردی یادت افتاده سال ۸۸ چه جنایتها کردین و حالا آخوندها و مایه دارها دارن تو را میپزن که مردم را بازم خر کنن تا تو جای روحانی را بگیری. برو بشین شیره درباریت را بکش.
  5
  27
  یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  این روباه مکار میخواهد بگوید که اگر اصلاح طلبان میبودند، معجزه میشد و کشور تبدیل به بهشت میشد، غافل از اینکه در دوران همان امامزاده ایکه میخواست بر او دخیل ببندد، بیست هزار نفر را یکجا إعدام کردند، در دوران برادر شیادش، قتلهاى زنجیره اى انجام گرفت و اکنون قریب شش سال است که روزى نیست خبر از اختلاس و بر باد رفتن منابع مالى و انسانى نباشد و تمام اینها بعلاوه حذف فیزیکى مخالفین در زندان و یا بیرون از زندان بطرز مشکوک. فقط یک جمله در جواب این فریبکار: اصلاح طلب، اصولگرا، دیگر تمام است ماجرا.
  2
  25
  یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  برو بابا اوشگول. این بچه روباه چقدر delay داره. ما به سگ آواره رای میدیم اما دیگه به هیچکدوم از شما انگلها رای نمیدیم. مگر خودکشی دسته جمعی کنید باورتون کنیم. البته به همراه آقازاده های انگلزاده ژن خوب انگلیتون.
  6
  23
  یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  پس .. خوردین اون موقع راستش رو نگفتین
  5
  22
  یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  اشغال 11سال دیگه صبر میکردی یه دفعه بیستمین سال نکبت و دزدی, سرقت دکل نفتی ,شعار ما (میتوانیم از این هم بدترباشم)محمد شنگول را ,همگی دورهم جشن میگرفتیم
  4
  4
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان
  این حرفهای صریح نشاندهنده ترس حکومت از آشوب ملت و متوسل شدن به سوپاپ اطمینان اسلال طلب ها هست. اینا به این راحتی به این اسلال طلبها متوسل نمی شدند. معلومه حسابی خودشون رو خیس کردند که اجازه دادند این دلغک بیاد این حرفا رو بزنه. نشانه خوبیه. بوی بهار میاد
  3
  6
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  اموات سیاسی
  5
  1
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  [::iraneviran - ازبکستان، ازبکستان::]. منهم با شما موافق هستم و فکر میکنم برای دوباره بپای صندوق رای کشاندن مردم اجازه دادند که اصلاح طلبان وارد میدان شوند
  0
  1
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.