"فساد در همه وزارتخانه‌ها" و بازداشت دو مقام کنونی و سابق

امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس ایران رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت: «امروز در همه وزارتخانه‌ها فساد وجود دارد.» هم‌زمان رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان شمالی به اتهام "اختلاس" و فرماندار سابق چابهار به دلیل "اخذ رشوه" بازداشت شده‌اند.
 
امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس ایران، از فساد "در همه وزارتخانه‌ها" خبر داد و خواستار "قطع دست غارتگران بیت‌المال" شد. هم‌زمان اعلام شد که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی و فرماندار سابق چابهار، به ترتیب به اتهام "اختلاس و تضییع اموال دولتی" و "اخذ رشوه" بازداشت شده‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس ایران روز پنجشنبه ۱۰ آبان (اول نوامبر) ضمن تأکید بر لزوم پیگیری "موضوع قیمت دلار و محتکران" توسط وزیران گفت: «موضوع مهم‌تر مسأله فسادستیزی است. وزرا باید بدانند که در وزارتخانه آنها به هر طریقی فساد وجود دارد، چرا که در کشور با آنها و رانت‌های قوی از گمرک گرفته تا بانک‌ها حاکم است. باید فسادستیزی از وزارتخانه‌ها آغاز شود و در مقابل باندها و شبکه‌های مخوف اقتصادی که بیت‌المال را غارت می‌کنند تمام قد ایستاد.»
 
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس سپس ضمن تأکید بر لزوم برخورد با مفسدان اقتصادی "با هر گرایشی" افزود، چنانچه به تذکرات این فراکسیون توجه نشود «با قرار دادن اسناد و مدارک در دست رسانه‌ها مردم را آگاه خواهیم ساخت».
 
این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: «اخیرا باب شده تا افراد زمانی که فساد مطرح می‌شود آن را تکذیب می‌کنند، در حالی که باید  با جدیت موضوع پیگیری شود و بیت‌المال را باز گرداند. ما باید دست غارتگران بیت‌المال را قطع کنیم تا دیگر در آرامش کشور را غارت نکنند.»
 
نماینده همدان در مجلس ایران سپس ضمن تأکید بر لزوم استفاده وزیران جدید از "معاونان و تیم‌های کارآمد"، خواستار آن شد که "تیم‌های اتوبوسی که وارد وزارتخانه‌ها شده‌اند" برکنار گردند.
 
دو بازداشت به اتهام اختلاس و رشوه‌گیری
 
هم‌زمان با انتشار سخنان این نماینده مجلس، رسانه‌های ایران از بازداشت فرماندار سابق چابهار "به جرم اخذ رشوه" خبر دادند. یک ماه پیش خبری مبنی بر استعفای "فرماندار ویژه شهرستان چابهار به دلیل بیماری" منتشر شده بود که فعالان رسانه‌ای با تردید به آن می‌نگریستند.
 
امروز اما علی موحدی راد، دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان گفت: «فرماندار سابق چابهار به دلیل اخذ رشوه بازداشت شده است.» موحدی راد افزوده است که متهم به دلیل "اخذ رشوه بیش از سه میلیارد ریال حدود ۲۰ روز است" که در زندان زاهدان در بازداشت به سر می‌برد.
 
همچنین مسلم محمدیاران، دادستان عمومی و انقلاب بجنورد، امروز پنجشنبه اعلام کرد که یحیی نیکدل، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی، به اتهام "اختلاس و تضییع اموال دولتی" بازداشت شده است.
 
به گزارش ایرنا، دادستان بجنورد افزود که پرونده این مقام محلی به شعبه دوم بازپرسی ارجاع شده و پس از صدور قرار بازداشت برای او، به زندان معرفی شده است.
 
به گفته بسیاری از مقام‌ها و چهره‌های سرشناس دولتی و حکومتی، نظام جمهوری اسلامی از سال‌ها پیش گرفتار فساد نهادینه شده است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز اواخر مرداد ماه گذشته اعتراف کرده بود که نه تنها فساد در کشور وجود دارد، بلکه "متاسفانه بزرگ شده و به برخی مسئولین بالای کشور رسیده است".
 
گرچه جهانگیری گفته بود که برخورد قضایی با مفسدان باید بدون وابستگی‌های جناحی و طیفی صورت گیرد، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند تا نهادهای "غیرپاسخگو"، از جمله نهادهای نظامی فعال در عرصه‌های اقتصادی و نیز بنیادها و مجموعه‌های تحت نظارت رهبر جمهوری اسلامی وجود داشته باشند، امید چندانی به مبارزه با فساد اقتصادی در ایران نمی‌رود.
 
احمد توکلی، رئیس سازمان "دیده‌بان شفافیت و عدالت"، روز ۱۱ مهرماه گذشته مهم‌ترین عامل فساد در ایران را نقض شایسته‌سالاری و "توزیع فامیلی قدرت" عنوان کرده و گفته بود، در ۴۰ سال گذشته قدرت در کشور در اختیار عده‌ای "بی‌سواد، پررو و هم‌قومی" بوده است.
 
این چهره سرشناس اصول‌گرا نخستین فرد درون‌حکومتی بود که اعلام کرد، فساد در ایران "سیستماتیک" شده و نهادهای مبارزه با فساد خود نیز "به درجاتی" به فساد مبتلا شده‌اند.
+48
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  نه؟! فساد در جمهوری اسلامی؟! باور عمیق که میگه اصلاً فساد نداریم.
  2
  42
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  بدلیل اینکه نظام اسلامی در زمان فعلی صلاحیت حکومت کردن را ندارد باید جهت بقایش از مسئولین متعهدی استفاده کند که فقط از نظام حمایت تمام کمال کنند وجهت تطمیع آنها دستشان را برای هر فساد وجنایتی باز میگذارد
  1
  6
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  آیا افشاگری پالیز دار یادتان هست؟!؟نتیجه چه شد؟زندانی شد.همه حرفها فوق بی ارزش است وفقط برای خر کردن بسیجی های دون پایه میباشد
  1
  9
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  من امام زمان و میگویم امکان فساد در رژیم مقدس اسلامی نزدک به صفر است هر کس میگه دروغ میگه واگر روزی که از چاه بیام بیرون چوب توی استینش میکنم زبانش را خواهم برید و چشمانش را از کاسه در خواهم اورد ویک دست ویک پایش را خواهم برید
  1
  4
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::حسین سلطانزاده - برلین، آلمان::]. بابا ملت ، ایها الناس من حسن عسکری رسما اعلام میکنم که هنوز بچه دار نشدنم ،با با خر من از کرگی دم نداشتر، این مهدی کیه که که ادعا دسارند بچه منه،عجبی ملتی، میخوان یکی رو به زور به ریش بنده ببندند!، بابا به کی بگم من هنوز ازدواج که هیچ صیغه هم نکردم!
  1
  0
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.