فرار پر پیچ و خم قهرمانی ایرانی برای روبرو نشدن با حریف اسراییلی

 سعید ملایی در مسابقات گرند اسلم جودو به میزبانی امارات، بار دیگر عدم تقابل نمایندگان ایران با حریفان اسراییلی خبرساز شد. با این تفاوت که این بار یک اتفاق بی سابقه برای ورزش ایران رخ داد.
 
سعید ملایی برای اینکه با رقیب اسراییلی روبرو نشود عمداً به حریف بلژیکی باخت و برای اینکه روی سکو پایین‌تر از رقیب اسراییلی نایستد، مقابل رقیب قزاقستانی نیز حاضر به انجام مبارزه نشد.
 
گرنداسلم ابوظبی با مشارکت ۳۴۸ جودوکار از ۶۲ کشور به انجام رسید و پس از سال‌ها برای اولین بار، یک کشور از حوزه خلیج فارس در تورنمنتی رسمی میزبان اسراییل بود.
 
یورو نیوز برای گزارش خود از این اتفاق تیتر زده است: «جودو پیام صلح را به جهان ارسال کرد.»
 
مدال طلای ورزشکار اسراییلی توسط ژنرال میری وزیر فرهنگ و ورزش اسراییل اهدا شد.
 
ماریوس وایزر رییس فدراسیون جهانی جودو نیز دیپلم "سفیر و صلح دوستی" را به رییس فدراسیون جودوی امارات اهدا کرد.
 
موکی ساگی جودوکار اسراییلی پس از کسب مدال طلا گفت: «از رییس فدراسیون جهانی، همچنین وزیر فرهنگ کشورمان و ارتباطی که اینجا برقرار شد تا بتوانیم با پرچم اسراییل مسابقه دهیم سپاسگزارم.»
 
همشهری ورزشی نوشته است سعید ملایی خود را بازنده کرد تا با حریف اسراییلی مسابقه ندهد، سپس مجدداً شکست را پذیرفت تا از مدال برنز هم محروم شود و روی سکو کنار نماینده اسراییل نایستد.
 
در وزن ۸۱ کیلوگرم سعید ملایی که به تازگی قهرمان جهان شده، در گام نخست جک هاتون آمریکایی را از پیش رو برداشت. در ادامه جودوکار گرجستانی را ایپون کرد و سپس در برابر بریاند اتین کانادایی به پیروزی رسید.
 
ملایی در نیمه نهایی با توجه به شرایط جدول و برای خودداری از مقابله با ورزشکار اسراییلی ناگزیر شد به ماتیاس کاسه از بلژیک ببازد و به رده‌بندی برود.
 
نماینده ایران به تازگی در مسابقات جهانی، همین حریف بلژیکی را در یک‌چهارم نهایی تسلیم کرده بود.
 
دارنده دو مدال طلا و برنز جهان در دیدار رده‌بندی و برای کسب مدال برنز مقابل حمزه دیدار (قزاقستان) حاضر به انجام مبارزه نشد.
 
ملایی و سرمربی تیم ملی جودو رسماً اعلام کردند به‌ دلیل اینکه هیچ تماسی حتی در سکوی قهرمانی با ورزشکار اسراییلی پیدا نکنند، در مسابقه شرکت نکرده‌اند.
 
سعید ملایی به سایت تسنیم می‌گوید: مطمئن باشید اگر ورزشکار اسراییلی به فینال صعود نمی‌کرد من قهرمان می‌شدم. این مسابقات هزار امتیاز داشت و پنجهزار دلار هم پاداش قهرمان بود که من از دست دادم.
 
محمد منصوری سرمربی تیم ملی نیز گفت: «برای قهرمان جهان سخت است در مسابقاتی که امتیاز زیادی برای سهمیه المپیک دارد و از جایزه نقدی برخوردار است به این راحتی مغلوب شود. ملایی رنکینگ یک جهان است اما با طلای این مسابقات می‌توانست بین تمام جودوکاران اوزان مختلف نیز صدرنشین باشد.»
 
منصوری تایید کرده است: "تصمیم گرفتیم به‌ خاطر اینکه پرچم کشورمان پایین‌تر از اسرائیل قرار نگیرد" سعید در مسابقه رده‌بندی نیز حاضر نشود.
 
ملایی پر امیدترین نماینده ایران بود. پیش از او ابوالفضل محمودی و محمد محمدی بریمانلو با شکست مقابل رقبای خود از دور رقابت‌ها کنار رفته بودند.
 
پیشتر رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با ورزشکاران مدال آور بازیهای آسیایی گفته بود: «جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب، اسراییل را به رسمیت نشناخت و در مسابقات ورزشی با نمایندگان اسراییل شرکت نخواهد کرد.»
 
اما روش سعید ملایی برای عدم مبارزه با حریف اسراییلی، همان شیوه‌ای است که رسول خادم آن را غیر ورزشی نامیده و معتقد است اگر قصد مبارزه نداریم، باید رسماً به فدراسیون‌های جهانی اعلام کنیم.
+9
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  تو این میون اون اسرائئیلی ، بلژیکی خوشحالشون شد و سُماق قسمت ایران شد.
  2
  11
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Persiangulfforever - ویکفیلد، انگلستان
  این یک اشتباه محضه که ورزشکاران ایران رو وادار میکنند که با ورزشکاران اسرائیلى مسابقه ندهند. بیچاره ها چرا باید زحمات سالیان سال خودشونو به هدر بدهند جایى که خود فلسطینییها و هیچ یک از کشورهاى عربى این فشار ها رو به ورزشکاران خودشون وارد نمیکنند. ما کاسه از آش داغتر شدیم.
  2
  9
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  آورین آورین به خریت
  3
  10
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  کلی از دریای مازندران رو دمرو دادن,حالا واسه فلسطینهایی که صد سال  خودشون زمیناشونو فروختن ایرانی باید بسوزه!. اصل جریان این ملاها در صدر قدرت ایران چیه؟. چرا باید بعضی اسناد سیا و ام ای ۶ باید ۵۰ سال بگذره تا یه مقداریش  مصلحتی رو بشه؟
  0
  5
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  بنده خدا حیف . ورزش رو ببینید چطور قاطی سیاست کردن . حق این ورزشکار این نیست . واقعا استعداد ادم کور میشه در حکومت اخوندی . امیدوارم روزی اخوندها برن و این قهرمان با همین جودوکار مسابقه بدن . هر کس لایق تر بود ببره . هر چند دو قهرمان برام عزیزن ولی عالی میشه که سعید ملایی ببره .
  2
  7
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.