«اینجا ایران است؟» آگهی پوشاک در اسرائیل جنجال به پا کرد

بار رافائلی، مدل اسرائیلی ویدیویی از یک آگهی بازرگانی لباس را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرد که بعد از دو روز، به یکی از موضوعات جنجالی در شبکه‌های اجتماعی بدل شده است.
 
در این ویدیو، سوپرمدل اسرائیلی با برداشتن برقع خود این مساله را مطرح می‌کند که «آزادی حق همه است؟» و در ایران آزادی وجود ندارد. تصویر خانم رافائلی در روزنامه‌ها و بیلبوردهای تبلیغاتی همراه با عبارت «آیا ایران اینجاست؟» در زیر عکس منتشر شده است.
 
در این تبلیغ وی به همراه چند مدل دیگر با برداشتن برقع و حجاب خود و پوشیدن شلوار جین و سویشرت کلاه‌دار محصولات شرکتی به نام «هودیز» (Hoodies) را که خود یکی از سهامداران آن است، تبلیغ می‌کند.
 
بسیاری از منتقدان این آگهی بازرگانی می‌گویند که این شرکت لباس‌های ورزشی یک تصمیم‌ غیرمعمول در رابطه با بازاریابی اتخاذ کرده و با استفاده از یک پیام سیاسی قصد دارد که مشتریان ویژه‌ای برای خود بیابد. در عین حال این تبلیغ خشم بسیاری از مردم اسرائیل و سایر نقاط جهان را برانگیخته است.

 
واکنش‌ها به این تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی
 
این تبلیغ مخالفت‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است. در ساعات اولیه پس از انتشار این تبلیغ، هزاران نفر نظرات خود را در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک و توئیتر در مورد آن مطرح کردند. بسیاری از این افراد با اشاره به این نکته که با وجود حجاب اجباری در ایران، برقع پوشش رایجی در این کشور نیست، نوشتند زنان حق دارند پوشش خود را انتخاب کنند و این تبلیغ حق انتخاب زنان مسلمان در سراسر جهان را نادیده گرفته است.
پس از این اعتراضات، شرکت هودیز به صورت غیرمستقیم و با افزودن یک پست در صفحه فیسبوک خود که در آن یک نسخه کمی متفاوت از ان آگهی و همینطور وجود زنان دیگر با پوشش‌های گوناگون را به تصویر می‌کشید، تلاش کرد تا از میزان خشم مخالفان بکاهد.
 
گرچه اشاره این تبلیغ به نبودن آزادی و بخصوص مساله «حجاب اجباری» در ایران است اما برخی از تحلیلگران این تبلیغ را نوعی «نژادپرستی» و اسلام‌ستیزی توصیف کرده‌اند.
 
در ماه‌های اخیر بنیامین نتانیاهو با ارسال چند پیام ویدیویی با زیرنویس فارسی، تلاش کرده است تا با شهروندان ایرانی ارتباط برقرار کند.
 
ایران و اسرائیل از سال ۱۳۵۷/۱۹۷۹ یعنی سال پیروزی انقلاب و سرنگونی رژیم شاهنشاهی با یکدیگر رابطه ندارند.
+69
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  smart292 - ونکوور، کانادا

  اسرائیل و مردم اسرائیل پاره‌ای جدا نشدنی از ایران هستند. درود بر مردم اسرائیل .
  78
  136
  ‌پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  شما نمیخواد دایه بهتر از مادر بشین ما خودمون حقمون رو میگیرم. این حکومت نزده میرقصه. فردا هر زن بی‌حجابی رو بگیرن میگن لابد برای موصاد کار میکنی.
  44
  61
  ‌پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  نه اسراییل و نه مردم اسراییل در گذشته هیچگاه پاره اى از ایران بوده اند و نه امروزه هستند ، . لطفا در کامنتهاتان جوگیر نشوید ،احساساتى نظر ندهید و تاب ندهید. حقیقت اینست که اسراییل امروز و نیز مردمان آن امروزه ایران را یک دشمن بزرگى مى دانند (به دلایلش و درست یا اشتباه بودنش اینجا کارى ندا یم)، از لحاظ تاریخى هم به باور بسیارى از اسراییلى ها مانند بى بى نتانیاهو که در سازمان ملل گفت :. درگذشته هاى دور در ایران می خواستند ما را بکشند اما موفق نشدند، امروز هم ایرانیان خواهان نابودی ما هستند که البته موفق نخواهند شد." این نظر بسیارى اسراییلى هاست ،که اکثریت هم هستند
  58
  48
  ‌پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  من با اصل حجاب مشکل دارم ولى خودمانیم این پوشش اجبارى زن ایرانى امروز درون ایران هم نیست. کمپانى هاى صهیونیست دوباره براى تبدیل اختلاف سیاسى ایران و اسراییل به زشت جلوه دادن تمدن،فرهنگ و مردم ایران فعال شده اند . نمایش مسخره " بدون دخترم هرگز" . بیست سال پیش کمپانى صهیونیستى برادران وارن با بازیگر صهیونیست سالى فیلد را که بیست سال پیش مردم ساده لوح غرب را علیه ایرانیت (و نه فقط ج.ا)بسیج کرد را فراموش نکنیم،. خط کشى ها و نقشه مسخره نتانیاهو در سازمان ملل را همزمان با ترور دانشمندان هسته ایمان را فراموش نکنیم،....
  35
  52
  ‌پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::abulolo al majoosi - برنو، چک::]. همین تو رو کم داشتیم که بیای نظر بدی برای ارتباط مردم اسرائیل و ایران که تو هم سر و کله ات پیدا شد. اَل فلانی! میدونی چقدر ایرانی توی اسرائیل زندگی میکنن؟ میدونستی یکی از رئیس جمهورهای اسرائیل متولد یزد بوده؟ میدونستی باغ بهائی رو معمار ایرانی طراحی کرده؟ و ....! یه خورده از ورامین بیا بیرون
  15
  18
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  setayeshz565 - وین، اتریش
  چه تبلیغ بیخود و غیر واقعی،برقع اصلا جزو فرهنگ ایرانی و مختص ایرانی نیست،درسته که ما محدودیت و ممنوعیت داریم و بخش و قسمت خیلی محدودی از جنوب ایران از روبنده استفاده میکنن ولی برقع اصالتا متعلق به عربستان و جامعه غرب هستش،کاش اول کمی اطلاعاتشون رو بالا ببرن و بعد تبلیغ بسازن
  9
  19
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  والا ما که اسمى از ایران ندیدیم تو این تبلیغ ، انصافن هم غلط نگفته زن براى ورزش ، کار ، حرکت ، ارتباط با دیگران باید برقع و حجاب رو بندازه تو مستراح
  4
  10
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  به کوری چشم خیلی ها مردم اسرائیل مردم ایران رو خیلی دوست دارند . بیخود نیست که در تمام شهرهای اسرائیل یک خیابان به نام کوروش داریم . زنده باد دو ملت ایران و اسرائیل ...
  3
  7
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  CanIR1393 - کانادا، کانادا
  [::danyou - تل آویو، اسرائیل::]. لطفا دروغ نگید. تو کانادا هر نوع دشمنی که از دستشون بیاد علیه ایرانی ها می کنن و این بهایی ها هستند که الکی می گن یهودی ها آدم های خوبی هستند.
  3
  1
  شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.