پمپئو: امیدواریم "آیت‌الله" به خطای خود پی ببرد

وزیر خارجه آمریکا در آستانه تحریم‌های تازه علیه ایران از شرکت‌های آلمانی برای خروج از ایران تقدیر کرد. او جمهوری اسلامی را حامی تروریسم نامید و در پاسخ به تهدید ظریف گفت که نه او، بلکه رئیس‌اش، آیت‌الله، تصمیم‌گیر است.
 
وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز آمریکا اظهار داشت که جمهوری اسلامی بزرگ‌‌ترین حامی تروریسم در جهان است که دارایی‌های مردم ایران را برای فعالیت‌های شرورانه هزینه می‌کند و ایالات متحده آمریکا قصد دارد با اعمال تحریم‌های گسترده این رفتار حکومت‌گران ایران را تغییر دهد.
 
او در این رابطه به اتهامات مقامات دانمارک در مورد تلاش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان در خاک این کشور اشاره کرد.
 
مایک پمپئو در پاسخ به پرسشی در باره این طرح ترور و اینکه دولت دانمارک از اتحادیه اروپا خواستار اقداماتی علیه ایران شده است گفت که یک مأمور اطلاعاتی ایران در دانمارک قصد داشته است داخل اروپا و در خاک اتحادیه اروپا دست به قتل بزند. او گفت: «این سومین تلاش ایران در مدت اخیر است و ایران در اجرای این نوع قتل‌ها در سطح اروپا پیشتاز است؛ این رفتار ایران باید متوقف شود و آمریکا آماده است برای پیشگیری از اجرای این قتل‌ها به اروپا کمک کند.»
 
وزیر خارجه آمریکا به تفاوت دیدگاه ایالات متحده و اتحادیه اروپا در قبال توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و گفت که اروپایی‌ها در این توافق ماندند و سیاستی متفاوت از آمریکا اتخاذ کردند "اما ما تقریبا هر روز با آنها در گفت‌وگو هستیم و سعی می‌کنیم توضیح دهیم از جمله در مورد آنچه در دانمارک اتفاق افتاده است و اینکه چرا ما سیاستی متفاوت در قبال ایران داریم".
 
پمپئو تأکید کرد: «یکی از چالش‌های اساسی این توافق بد این است که اصلا به مسئله برنامه موشکی ایران نپرداخته است؛ همین‌طور به معضل ترور نپرداخته؛ به تمام آنچه که امروز نتیجه آن را می‌بینیم نپرداخته است؛ اینکه امروز ایران در سوریه، عراق و دیگر مناطق خاورمیانه پیشروی کرده است. بنابراین توافق هسته‌ای در اینجا دیگر بی‌معنا می‌شود‌؛ و به همین دلیل بود که پرزیدنت ترامپ دست به اتخاذ تصمیمی بزرگ زد و از این توافق خارج شد.»
 
تهدید ظریف و پاسخ پمپئو  
محمد جواد ظریف روز چهارشنبه ۹ آبان (۳۱ اکتبر) در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس، آمریکا را تهدید کرد که اگر کاخ سفید چین و هند را زیر فشار بگذارد که نفت خود را از ایران نخرند، آنگاه آمریکایی‌ها با مسئله بزرگی از سوی ایران مواجه خواهند شد. ظریف بدون اینکه وارد جزئیات شود، فقط گفت "آنگاه ما دست به اقداماتی خواهیم زد".
 
وزیر خارجه آمریکا در این گفت‌وگو با دیدن ویدئوی این مصاحبه، بی‌اعتنا به تهدیدهای وزیر خارجه ایران گفت، این اولین باری نیست که ظریف ایالات متحده را تهدید می‌کند. پمپئو افزود پرزیدنت ترامپ بارها به وضوح تأکید کرده که از منافع ایالات متحده در سراسر جهان دفاع خواهد کرد.
 
پمپئو گفت: «آنچه که ما به دنبال آن هستیم این است که ایران به یک ملت عادی بدل شود و این توقع زیادی نیست؛ آنچه که ما از ایران می‌خواهیم، از دیگر کشورها نیز می‌خواهیم، اینکه مسئله‌سازی نکنند، در سطح جهان دست به ترور نزنند و وارد این فعالیت‌های شرورانه نشوند.»
 
وِزیر خارجه آمریکا در رابطه با رهبری جمهوری اسلامی گفت: «ما امیدواریم که رئیس ظریف، آیت‌الله، مردی که امروز تمام تصمیمات را می‌گیرد- این آقای ظریف نیست، بلکه آیت‌الله است- به خطای خود در مسیری که می‌رود پی ببرد و به این درک برسد که بهترین منافع ایران در این است که خصلت فعالیت‌هایی را که ایران در سطح جهان دارد  تغییر دهد و به یک ملت عادی بدل شود.»
 
پمپئو آنگاه افزود در صورتی که این تغییر صورت گیرد و رهبری ایران مسیر سیاست‌های خود را تغییر دهد "آنگاه پرزیدنت ترامپ به صراحت گفته است که خوشحال خواهد شد با ایرانیان وارد گفت‌وگو شود و آنها را به جامعه بین‌الملل بازگرداند."
 
وزیر خارجه آمریکا اما تأکید کرد که تا آن مرحله باید گام‌های کوچک و بزرگ بسیاری برداشت، از جمله توقف پرتاب موشک به فرودگاه‌ها در خاورمیانه.
 
تقدیر از شرکت‌های آلمانی
 
مایک پمپئو رویکرد فعالان حوزه اقتصاد آلمان را در رابطه با ایران مثبت ارزیابی کرد. او گفت درست است که دولت آلمان سیاست حفظ برجام را در پیش گرفته است، اما "تقریبا یکایک شرکت‌های آلمانی، آنهایی که ریسک پولی دارند، تصمیمی دیگر اتخاذ کرده‌اند".
 
پمپئو گفت که این شرکت‌ها از ایران "فرار کردند" و "کشور را ترک کردند" و بدین گونه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران واکنش نشان دادند.
 
وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که به تدریج تمام کشورهای اروپایی به این نظر برسند که ایران مانع ایجاد ثبات در منطقه است و ضروری است که با اعمال فشار با آن مقابله کرد.
+88
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  نترس پی نبرد شما به زور به پی بردنش میبرید، منتها ایت الله از حق ، نفت و ثروت مردم هزینه میکند، شما هم پایین تر از سلاح هسته ای و قراردها نفتی ، بقیش براتون بی ارزشه، حتی اگر ایت الله همه مردم رو سلاخی کنه، مگه چقدر در مورد حق و حقوق مردم کره با اون بشکه مذاکره کردید!!!
  7
  47
  ‌پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  آش با جاش - سیاهکل، ایران

  فقط حرف مفت و دریوزگی از این حکومت نحس بیرون میاد. تا ۳ روز دیگه از اونجاتون آویزونید.
  10
  36
  ‌پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران

  در عکس مربوط به خبر ، ظریف چقدر وحشتزده و نگران به نظر می رسه.
  4
  32
  ‌پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  عاقا طریف این تو بمیریهای که امریکا به تو و رهبر چولاقت میگوید از ان تو بمیریدیهای دفعه های قبل نیست ! اگر هیئت مذاکره کننده رژیم اخوندی به پای میز مذاکره با امریکا بر نگردند حضرت حق میداند که ترامپ و حکومتش چه نقشه ای را برایتان کشیده اند.
  8
  17
  ‌پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  [::SydneyWater - سیدنی، استرالیا::]. دمت گرم. این بشکه داره زور خودش رو میزنه، و الا اگه آخوندا یه خورده بیشتر بعله قربان بگویند و به اندازه یک پنجم گاو شیرده(عربستان) بتوانند ایران را بدوشتند مطمئنا حتى اگر روزانه 30 نفر گردن زده بشوند هم نه ایشان و نه اون رئیس کله زردش ککشان هم نمى گزد. اشتباه گرفته نشود مخالف خر کردن مردم توسط نتانیاهو و این بابا و ...بودن به معناى تایید آخوند نیست
  13
  18
  ‌پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Dr.Alex - واشینگتون، ایالات متحده امریکا
  چهل سال است پی نبرده است! بیخود امیدوارید عمو! چند نسل سوخت و تمام شد!
  1
  8
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  آقای پمپیو::آیت الله راه برگشت ندارد!؟لطفا راهی را طی کنید که بمردم آسیب نرساند.
  3
  9
  جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  کی آخوند؟ ملا ؟ فقط اینها با یک زبان واقعیت آشنا هستند آنهم فقط پس گردنی است
  0
  0
  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.