قیمت ارز و سکه طلا در ایران به بالاترین میزان در یک ماه اخیر رسید

گزارش‌ها از بازار آزاد ارز و سکه در ایران حاکی است که بهای دلار آمریکا و سکه طلا افزایش یافته و به بالاترین قیمت ظرف یک ماه گذشته رسیده است.
 
خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه ۹ آبان گزارش داد که قیمت هر دلار در تابلوی صرافی‌ها ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان ثبت شد. این بالاترین قیمت دلار در بازار آزاد ارز ایران در یک ماه اخیر محسوب می‌شود.
 
نرخ فروش یورو در این روز نیز از مرز ۱۷ هزار تومان عبور کرد و در رقم ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان تثبیت شد.
 
قیمت هر سکه طلا نیز به مرز پنج میلیون تومان رسید. هر مثقال طلا نیز یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۷۰ هزار تومان معامله شده است.
 
نرخ فروش پوند انگلیس در صرافی‌ها ۱۸۵۰۰، دلار استرالیا ۹۳۵۰، لیر ترکیه ۲۷۰۰ و درهم امارات نیز ۳۹۰۰ تومان بوده است.
 
خبرگزاری ایلنا می‌گوید بسیاری از کارشناسان و کنشگران اقتصادی جو روانی حاصل از آغاز تحریم‌های چهارم نوامبر و شکل‌گیری انتظارات مبنی بر افزایش نرخ ارز را در این افزایش تقاضا و قیمت مؤثر می‌دانند.
 
محمد کشتی‌آرای، عضو اتحادیه طلا و جواهر ایران، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا نظر مشابهی ابراز کرده و گفته که «جو روانی ایجاد شده ناشی از آغاز تحریم‌هاست که از ۱۳ آبان شروع خواهد شد و بازار در این مورد دچار التهاب قیمت شده و این مسئله بر افزایش قیمت دامن زده است».
 
او همچنین در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم ضمن تأیید افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه در روز چهارشنبه اظهار داشت که مهم‌ترین عامل افزایش قیمت سکه در بازار، افزایش قیمت دلار است.
 
ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که از روز چهارم نوامبر، ۱۳ آبان، قرار است دور دوم تحریم‌ها که هدف اصلی آن صنعت نفت ایران است را به اجرا بگذارد.
 
استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، گفته است که کشورش قصد دارد تا صادرات نفتی ایران را به صفر برساند و گرفتن معافیت از تحریم منوط به کاهش بیشتر خرید از ایران نسبت به دور قبلی تحریم‌ها است.
 
در دور قبل تحریم‌ها، کشورهای خریدار نفت ایران باید هر شش ماه به میزان ۲۰ درصد از واردات خود را کاهش دهند.
 
خبرگزاری ایلنا دلیل دیگر افزایش قیمت دلار و طلا را «افزایش نرخ تورم در جامعه و احتمال افزایش آن در آینده نزدیک» اعلام کرده و نوشته است: «بیشتر مردم سعی می‌کنند تا با خرید ارز به عنوان دارایی با قدرت بالای نقدشوندگی از کاهش ارزش دارایی خود در امان باشند».
 
بانک مرکزی ایران روز پنجم آبان اعلام کرد که تورم در مهرماه به ۱۵.۹ دهم درصد و تورم نقطه به نقطه به ۳۶.۹ درصد رسیده است. بانک مرکزی نرخ تورم در شهریورماه را ۱۳.۵ درصد اعلام کرده بود. این نرخ در مردادماه، ۱۱.۵ درصد بود.
 
همزمان خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که بانک‌ها روز چهارشنبه دلار و یورو را با قیمت بیشتری نسبت به اوایل هفته می‌خرند.
 
این خبرگزاری افزوده است: بانک‌ها قیمت خرید یورو و دلار را افزایش دادند؛ به طوری که دلار را با قیمت ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان و یورو را هم با قیمت ۱۳ هزار و ۴۹۰ تومان خریداری می‌کنند.
+34
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.