دختر معترض به «حجاب اجباری» در میدان انقلاب بازداشت شد

گزارش‌های منتشره در شبکه‌های اجتماعی حاکی است یک زن جوان که روز دوشنبه هفتم آبان اقدام به برداشتن روسری خود در میدان انقلاب کرده بود، توسط نیروی انتظامی بازداشت شد.
 
بر اساس فیلم‌های منتشر شده، یک زن جوان در حالی که روسری خود را برداشته و تعدادی بادکنک رنگی در دست دارد در وسط نماد گنبدی شکل میدان انقلاب برای دقایقی ایستاده و روسری خود و این بادکنک‌ها را تکان می‌داد.
 
دقایقی بعد اما یک مامور نیروی انتظامی از این زن می‌خواهد که پایین بیاید و همراه او به کلانتری برود. در فیلم‌های منتشره، برخی از حاضران با سر دادن فریاد این زن را تشویق می‌کنند. گزارشی درباره هویت این زن و وضعیت وی پس از بازداشت منتشر نشده است.
 
رادیو فردا نمی‌تواند به طور مستقل زمان این اتفاق را تایید کند.
 
اعتراض علنی به حجاب اجباری از دی‌ماه پارسال در ایران آغاز شد و بر اساس گزارش‌ها تاکنون ۴۰ زن در همین رابطه بازداشت شده‌اند.
 
ویدا موحد، نرگس حسینی، اعظم جنگروی، شاپرک شجری‌زاده و مریم شریعتمداری از جمله زنانی هستند که بازداشت و پس از مدتی آزاد شدند. برخی از این زنان به زندان محکوم شده‌اند.
 
رهبر جمهوری اسلامی این معترضان به حجاب اجباری را «فریب‌خورده» خوانده و حرکت آنها را «حقیر» و نتیجه «تبلیغات پرحجم دشمنان و هزینه‌های سرسام‌آور آنان» دانسته بود.
 
به دنبال پیروزی انقلاب بهمن ۵۷، حجاب در ایران اجباری شد. با این حال برخی از روحانیون شیعه با اجباری شدن حجاب مخالفند و برخی دیگر معتقدند که حجاب حکمی قابل تغییر است. از جمله آیت‌الله محمد اسحاق فیاض، یکی از چهار مرجع مشهور در نجف، سال ۹۵ در دیدار با رئیس قوه قضائیه ایران اعلام کرده بود که «به کارگیری زور و اجبار در امر ترویج حجاب موثر نیست».
 
حسن یوسفی اشکوری، روحانی شیعه، در سال ۷۹ در حاشیه کنفرانس برلین گفته بود که احکام اجتماعی دین اسلام از جمله حجاب تغییرپذیر هستند.
 
او به دلیل این اظهارنظر در دادگاه اولیه به ارتداد متهم و سپس به اعدام محکوم شد. این حکم در نهایت لغو شد و آقای اشکوری علاوه بر خلع لباس، پنج سال زندانی شد.
 
در این زمینه، ۱۲ تن از نواندیشان دینی روز ۱۷ بهمن ۹۶ در بیانیه‌ای ‌در نفی حجاب اجباری، تاکید کرده بودند که سیاست‌های جمهوری اسلامی در این زمینه نتیجه‌ای جز «هزینه‌های گزاف مالی، بی‌اعتباری دینی و معنوی، ناکارآمدی سیاسی و سرمایه‌سوزی اجتماعی» به دنبال نداشته است.
+80
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران

  بازداشت شد؟! انالله و انا الیه راجعون.
  37
  5
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  behzad2010 - رتردام، هلند

  درود برشرفت,افتخار ایران و ایرانی!
  6
  44
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  درود بر این شیرزنان تاریخ ساز :)
  6
  43
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  رقص پرواز - پراگ، چک

  انقلاب در تسخیر زنان شجاع ایران، پیش به سوی آزادی!
  6
  49
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  آرزوى سلامتى و موفقیت براى این دختر خانم محترم دارم که در روز جهانى کوروش کبیر این عمل متهورانه را انجام دادند. چه طرح ابلهانه اى بر روى میدان درست شده که نشان از بى کفایتى و بى سلقیگى مسئولانش دارد.
  4
  35
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  میخواستم بگم.. - گنت، بلژیک

  استادیوم ها پر از مردانیست// که مخالف حجاب اجباری هستند ولی دیدن مسابقات را ترجیح میدهند.
  4
  31
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  گنجور - َآمستردام، هلند

  من به شخصه از حجاب خوشم می آید ولی حالم از این حجاب اجباری بهم میخورد. مبارزه تا پیروزی ادامه دارد و من ازت حمایت میکنم دختر.
  7
  29
  ‌سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  دقایقی بعد اما یک مامور نیروی انتظامی از این زن می‌خواهد که پایین بیاید و همراه او به کلانتری برود. در فیلم‌های منتشره، برخی از حاضران با سر دادن فریاد این زن را تشویق می‌کنند.
  4
  5
  ‌سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  دقایقی بعد اما یک مامور نیروی انتظامی از این زن می‌خواهد که پایین بیاید و همراه او به کلانتری برود. در فیلم‌های منتشره، برخی از حاضران با سر دادن فریاد این زن را تشویق می‌کنند.این هم ملت ایران تشویق میفرمایند و اورا سودزنانه در راه رفتن به بازداشتگاه بدرقه میفرمایند،. روحش شاد و راهش پر رهرو
  4
  4
  ‌سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  شاه هر چقدر بدی داشت ولی یک کار خوب داشت به زنان ایران شخصیت داد انقلاب بعدی در ایران سرنگونی رژیم آخوندی به دست زنان خواهد بود
  4
  4
  ‌سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.