اسپاسم عضلانی را به طور طبیعی با انار تسکین دهید

مانند بسیاری از میوه‌های دیگری که می‌شناسیم، انار چیزی بیش از یک طعم دوست داشتنی و شیرین به شمار می‌آید. بر اساس یک مطالعه منتشر شده، توانایی این میوه در تسکین اسپاسم عضلات، به ویژه عضلات صاف، نشان‌دهنده‌ی پتانسیل آن برای درمان بیماری‌های مرتبط با اسپاسم عضلات، همانند اسهال می‌باشد.

تحقیقات گذشته نیز خواص ضد اسپاسمی (توانایی کاهش یا متوقف کردن اسپاسم) موجود در پوست انار را تأیید کرده است؛ اما مکانیسم دقیق این کار هنوز برای محققان شناخته شده نیست. به همین دلیل، در تحقیقات جدید، مطالعه‌ای آزمایشگاهی را انجام دادند که اثرات درمانی پوست انار را مورد بررسی قرار داد.

آن‌ها برای این کار عصاره‌ی پوست انار (Pg Cr) که پیش‌تر بر روی ژژونوم خرگوش تست شده بود را جمع آوری کردند. ژژونوم جدا شده (بخشی از روده کوچک) یک خرگوش می‌تواند حتی پس از مرگ حیوان نیز زنده بماند و آن را برای آزمون‌های برون تن (in vitro) بر روی عضلات صاف، که ارگان‌هایی همانند قلب و روده است، ایده آل می‌سازد. عصاره‌ی به دست آمده در دزهای مختلف و همچنین انقباض‌های ناشی از کلرید پتاسیم و کلرید باریوم مورد مطالعه قرار گرفت و بر خلاف یافته‌های قبل، محققان دریافتند که این عصاره دارای خواص اسپاسمی است که خود موجب بروز اسپاسم می‌شود. جالب توجه اینکه با افزایش دز این عصاره، اثرات اسپاسمی دوباره آشکار می‌شوند.

محققان برای تعیین سمیت این عصاره از یک مدل موش استفاده نمودند. آن‌ها دریافتند که این عصاره تا دوز 100 میلی‌گرم بر کیلوگرم امنیت داشته و در دوزهای بالاتر و بالای 1000 میلی‌گرم بر کیلوگرم می‌تواند آسیب رسان باشد.
درمان اسپاسم معده
اسپاسم در معده یکی از رایج‌ترین انواع اسپاسم عضلانی صاف است و این عارضه ممکن است به دلیل عوامل متعددی رخ دهد که در ذیل به چند مورد از آن اشاره می‌گردد:

عفونت: کولیت (ورم مخاط روده بزرگ) عفونتی است که در روده‌ی بزرگ رخ می‌دهد و می‌تواند به دلیل فعالیت چندین گونه از باکتری‌ها، از جمله Clostridium، Salmonella و E. coli رخ دهد.

یبوست: در هنگام یبوست، فشار زیادی در شکم ایجاد می‌شود و باعث ایجاد گرفتگی عضلات روده و اسپاسم می‌گردد.

فشار عضله: این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات شکم بیش از اندازه فعالیت و کار می‌کنند.
گاز: بدن انسان تلاش می‌کند تا خود را از حداکثر مقدار گاز اضافی بدن رهایی بخشد، اما این می‌تواند منجر به بروز اسپاسم در روند این کار گردد.

از دست دادن آب بدن: از دست دادن الکترولیت‌ها می‌تواند باعث سوء عملکرد در عضلات و بروز اسپاسم گردد. این عارضه نه تنها در عضلات اسکلتی رخ داده، بلکه عضلات صاف را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.
بیماری التهابی روده: بعضی از بیماری‌ها، از جمله بیماری کرون، می‌تواند باعث التهاب روده‌ای شود که می‌تواند منجر به اسپاسم گردد.
 
بهترین راهی که محققان برای درمان اسپاسم عنوان داشته‌اند این است که ابتدا باید علت بروز یان مشکل را ریشه‌یابی کرد. بسته به شدت وضعیت، ممکن است مجبور شوید به متخصص مراجعه نمایید. برای موارد خفیف، ممکن است بتوانید از مسکن‌هایی برای درمان خانگی استفاده کنید.

آب و الکترولیت‌ها: اگر علت اسپاسم کمبود آب بدن باشد، افزایش مصرف آب موجب بهبود علائم اسپاسم خواهد شد. همچنین نیاز به تأمین دوباره‌ی الکترولیت‌ها وجود دارد، برای این کار به جای خرید نوشیدنی‌های ورزشی، سعی کنید از موز استفاده نمایید. این میوه دارای الکترولیت‌های لازم مانند پتاسیم است اما به مراتب از میزان شکر کمتری برخوردار است.

گرما: اعمال حرارت به شکم کمک خواهد کرد که ماهیچه‌های این بخش آرام و احساس راحتی را به انسان ارائه دهد. این کار به خصوص برای عضلات شکمی با کارکرد زیاد بسیار مفید خواهد بود.

ماساژ: انجام ماساژ، آن هم در مناطق نزدیک به بخش متأثر از اسپاسم، می‌تواند به عنوان تسکین و کاهنده‌ی درد عمل نماید.

چای: استفاده از نوشیدنی‌های آرام‌بخش همانند چای بابونه، نه تنها سبب بروز احساس آرامش می‌گردد، بلکه موجب آرام کردن معده خواهند شد. نوشیدن چای گرم عامل مؤثری خصوصاً در برابر گاز خواهد بود.
استراحت: بدون در نظر گرفتن اینکه اسپاسم به دلیل عفونت رخ می‌دهد و یا به دلیل فعالیت و کارکرد زیاد عضلات، استراحت زیاد و مناسب می‌تواند اثرات شگفت‌آوری را در برابر اسپاسم معده داشته باشد.
+8
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.