اقدام جوان ایرانی‌تبار برای جمع‌آوری کمک یک میلیون دلاری برای قربانیان حمله به کنیسه یهودیان در پیتزبورگ

آقای خطیری ۲۹ ساله، در صفحه فیسبوک خود عکسی به همراه سناتور فقید جان مک‌کین را قرار داده است. در پی تیرانداز مرگبار به یک کنیسه‌ در شهر پیتزبورگ در ایالت پنسیلوانیا، برخی شهروندان و سازمان‌های مسلمان در آمریکا جهت ابراز همبستگی با خانواده قربانیان این تیراندازی و ارائه کمک به آنها تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند که برخی از آنها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.
 
از جمله این اقدامات، ابتکار «شای خطیری» ۲۹ ساله، یک جوان ایرانی تبار است که توانسته در حدود یک روز نیم میلیون دلار برای کمک به قربانیان تیراندازی به کنیسه یهودیان در پیتزبورگ کمک جمع کند.
 
روز شنبه و در جریان مراسم نام‌گذاری یک کودک در یک کنیسه در شهر پیتزبورگ، «رابرت باورز» در حالی که فریاد می‌زد «همه یهودیان باید بمیرند،» اقدام به تیراندازی کرد و جان ۱۱ نفر را گرفت و دست کم پنج نفر را زخمی کرد. پلیس این مهاجم ۴۶ ساله ساکن پیتزبورگ را بازداشت کرده است.
حمله و تیراندازی شنبه ظهر اتفاق افتاد.
هزاران نفر در پیتزبورگ و دیگر شهرهای آمریکا برای همراهی با قربانیان شمع روشن کردند. در میانه گزارش‌های مختلف درباره حادثه، اقدام‌ یک جوان ایرانی‌تبار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.
 
شبکه خبری سی‌ان‌ان روزیکشنبه در گزارشی نوشت، «شای خطیری» ۲۹ ساله که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده، برای اولین بار خبر تیراندازی را در منزل دوست یهودی خود شنید، و تصمیم گرفت یک کمپین آنلاین جهت جمع‌آوری کمک‌های مالی برای بازماندگان این تراژدی راه‌اندازی کند.
 
او اسم این کارزار را «قربانیان کنیسه «درخت زندگی» نامید.
 
این مهاجر ایرانی‌تبار می‌گوید، اول پیش خودم گفتم که اگر ۱۸ یا ۳۶ دلار کمک کنم، تاثیر چندانی نخواهد داشت، اما با راه‌اندازی کارزار اینترنتی و درخواست کمک از مردم، تاثیر به مراتب بزرگتری می‌توانم داشته باشم. به نوشته خبرنگار سی‌ان ان، ظاهرا حق با او بوده و توانسته مبلع زیادی را جمع کند.
 
هدف اولیه آقای خطیری رسیدن به مرز ۵۰ هزار دلار بود، اما هنوز از راه اندازی کمپین او ۲۴ ساعت نگذشته بود که توانست تقریبا شش برابر آن را جمع کند.
 
این دانش آموخته رشته مطالعات بین‌الملل دانشگاه جانز هاپکینز، که برای راه‌اندازی این کارزار اینترنتی تنها دو دقیقه وقت گذاشته بود، حالا مبلع هدف این کارزار را به یک میلیون دلار افزایش داده است. تاکنون بیش از ۴ هزار و هشتصد نفر به کمپین او چاسخ مثبت داده و کمک مالی کرده‌اند. تا یکشنبه شب به وقت آمریکا ۴۵۸ هزار دلار به این کارزار کمک شده است.
+67
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  شک نکنید این اقای خطیری از مجاهدین خلق. و اقای سناتور مک لین هم‌. حامی مجاهدین.خلق خائن است. این کلک وریای مجاهدین درچنین شرایطی و حمایت اسرائیل از مجاهدین خلق. چون الان اسرائیل ازهرلحاظ درمنطقه قوی و بخصوص امریکا پشت اسرائیل است . مجاهدین خلق. هیچ جائی دراینده ایران نخواهند داشت .
  27
  50
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل
  اگر ریش ها رو بزنه قیافش بهتر میشه. ماشین پلیس هم چقدر بد ریخته
  9
  14
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  این عکس اقای خطیری با سناتور جان مک‌کین. همان شرکت جان مک‌کین درهمایش مجاهدین خلق است. لعنت بر مجاهدین ناخلق
  15
  39
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس
  خ.. مال همه جا هست
  7
  26
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  ما هم از اون آقای جوان ایرانی تبار که لکه ی ننگ ایران عزیزمون هستش خیلی خیلی تشکر میکنیم که پول جمع کردی برای کمک به تروریست و ارتقای داعش در خاورمیانه ،خوب بالاخره داعشی ها هم گناه دارن دیگه و خرجشون توی خاورمیانه از این جهودبایستی تامین بشه دیگه ،، مرده شورتو ببره که خودتو ایرانی معرفی کردی
  29
  39
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران
  مگر مجاهدین اسلامی اهل علم و دانش هم هستند که او را به مجاهدین نسبت میدهید؟؟!! تا آنجایی که ما اطلاع داریم, مجاهدین به تاسی از رهبر همیشه در حجله اشان, یک دستشان تفنگ و دست دیگر در خشتک مبارک است.
  2
  9
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  یهودیان خودشون به حدکافی پولدار هستند، دنیا رو هم به هم زدند. به تین پول هم نیاز ندارند. کاش این پول ها رو به نیازمندان وافعیش مثل بیماران صعب العلاج می دادن.
  1
  12
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.