همه‌پرسی در ایرلند؛ اکثریت به حذف جرم بودن توهین به مقدسات رای دادند

حدود ۶۵ درصد از ایرلندی‌ها از حذف قانونی که «توهین به مقدسات» را جرم می‌داند حمایت کردند.
 
همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ایرلند، آن‌ها در یک هم‌پرسی در ارتباط با جرم دانستن توهین به مقدسات که در قانون اساسی این کشور آمده است نیز شرکت کردند که طبق نتایج این همه‌پرسی ۶۴.۸۵ درصد خواهان حذف این قانون و در مقابل ۳۵.۱۵ درصد نیز خواهان باقی ماندن این قانون شدند.
 
۷۶.۵ درصد شهروندان دوبلین پایتخت ایرلند رای «بله» یعنی رای به حذف این قانون دادند که بالاترین رای «بله» در این همه‌پرسی بوده است.
 
در شهرستان دانیگل از استان اولستر نیز ۴۶.۵ درصد خواهان باقی ماندن این قانون شدند و به حذف آن «نه» گفتند که بالاترین رای «نه» در این موضوع در ایرلند بود.
 
پیش از این همه‌پرسی‌هایی درباره اجازه سقط جنین و ازدواج همجنس‌گرایان هم در این کشور رای آورده بود.
 
چارلی فلانگان وزیر دادگستری ایرلند بعد از اعلام نتایج همه‌پرسی گفت: «نتیجه همه‌پرسی بازتاب دهنده حمایت عموم مردم از یک قانون اساسی مدرن و لیبرال است.»
 
جرم «توهین به مقدسات» در حالی در سال ۱۹۳۷ در قانون اساسی ایرلند درج شد که تاکنون هیچ کس به دلیل ارتکاب این جرم مجازات نشده است.
 
قانونی در سال ۲۰۰۹ میلادی در ایرلند به تصویب رسید که مصادیق «توهین به مقدسات» را مشخص کرده است. برای مرتکبان این جرم هم اکنون جریمه‌ای ۲۵ هزار یورویی در نظر گرفته شده است.
 
همه پرسی روز جمعه در حالی برگزار شد که نهادهای مذهبی ایرلند با حذف جرم «توهین به مقدسات» از قانون اساسی این کشور مخالفت نکرده اند.
مایکل دی هیگینز در سمت خود ابقا شد
 
این همه‌پرسی در روز جمعه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایرلند برگزار شد که در آن مایکل دی هیگینز بار دیگر رئیس جمهور این کشور شد.
 
هیگینز ۷۷ ساله توانست با ۸۲۲ هزار و ۵۶۶ رای (۵۵.۸ درصد آرا) موفق به شکست پنج رقیب انتخاباتی خود شد.
 
ایرلند نظام پارلمانی دارد و دوره ریاست جمهوری در این کشور هفت ساله است.
+123
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  آفرین !
  11
  86
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  البته باد حد و مرزش مشخص شود ان باشد که هچی دل تنکت خواست بگی، این نوع قوانین در جوامع پیشرفته قابل اجراست نه در جوامع پسگرا و عصرحجری چون پاکستان و افغانستان و عراق و عربستان و یمن و سومالی و سودان و سوریه وایران
  43
  27
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  آخه شما مگه مقدسات هم دارید؟ یک سری شیواز ریگال خور!
  78
  6
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Tantan Milo - دوبلین، ایرلند
  البته این قانون برای همه ادیان نیست. شما توهین به یهودیان بکنین تا ببینید چه تو کجاتون میکنن. اینم کم اتفاق نیفتاده. همین چند وقت پیش یه کمدین تو فرانسه همون جایی که شارلی عبد و با محمد شوخی کرد تو یه ویدئو حرف از یهودیت زد و در کمتر از ۲۴ ساعت بازداشت شد. عجیبه نیست؟
  24
  12
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Liberte - ارومیه، ایران
  طبق مطالعات گسترده من مردم کشورهای لهستان، ایرلند، مالت ، ایتالیا ، پرتغال وبعد اینها اتریش و اسلواکی ( که کاتولیک هستند) و مردم ایرلند شمالی ( که پرتستان هستند) و مردم یونان ، رومانی (که ارتدوکس هستند) مذهبی ترین مردم اروپا هستند.
  13
  8
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Liberte - ارومیه، ایران
  همینطور مردم کشورهای لتونی ، هلند ، بوسنی هرزگوین و به ویژه آلبانی ، جمهوری چک و استونی کمترین گرایش به مذهب در اروپا رو دارند.
  13
  9
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  جهان اولی بودن که به برج ساختن و پورشه سوار شدن و صد البته جای مهر رو پیشونی نیست...
  4
  21
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  حامد اندونزی - اندونزی، اندونزی
  تا حالا اخباری از ایرلند اینجا ننوشته بود، اما در خصوص اعتقادات که پیش اومد ، این بحثو کشید وسط که به مردم ایران کنایه کنه!
  1
  5
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  [::Liberte - ارومیه، ایران::] هم میهن: با احترام بنده قصد زیر سوال بردن کار (مطالعات) شما را ندارم. ولی معتقدم که مردم بوسنی و هرزه گویین مذهبی تر از گذشته هستند. چون این کشور بعد از فروپاشی یو گسلاوی بین مسلمانها, کرواتها(کاتولیک )سربها( ارتدوکس) تقسیم شد. و تنها بخاطر هویت دینی همه به صف مذهب سوق داده شدند. در غیر اینصورت دارای زبان و فرهنگ مشترک هستند. مخصوصا در بخش مسلمان نشین بویژه سارایو ,زن های محجبه و مردان ریش بلند اسلامی فراوان دیده میشوند. حتی شهرکهای عرب نشین هم ساخته شده. که در گذشته نبود.و در بقیه قسمت ها هم مراسم و پایبندی دینی بیشتر از قبل است. در رابطه با البانی چونکه کشوری بدون رقابت دینی و اکثرا مسلمان هستند باز هم پایبندی به دین بوضوح دیده میشود. موفق باشید.
  0
  15
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  وقتی میگویند یک ملت زنده وپویا است فهیم است دانا است یعنی مردم ایرلند مردم تازه پا برهنه میرن کربلا زیارت واگر یکی بگه امام حسین در گذشت او را به جرم اهانت که چرا نگفتی شهید شده میخواهند اعدام کنند خاک بر سر ما
  0
  9
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  تا حالا اونقت یعنی جرم بوده؟ چقدر عقب مونده بوده ایرلند نسبت به بقیه اروپا.
  2
  0
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. احتمال داره در مورد بوسنی حق با شما باشه. ولی آمار بالایی از فعالیت های موفق میسیونرهای مذهبی کاتولیک و پرتستان در میان مسلمانان بوسنی گزارش شده است. امیر کوستاریکا کارگردان مشهور بوسنی هم همینطور. آلبانی هم که تا چند وقت پیش بیشتر آتئیست بودند.در ضمن مطالعات گسترده ام هم بیشتر مزاح و شوخی بوده ولی به این موضوعات علاقمند بودم و مطالعه می کنم البته نه گسترده ;)
  1
  8
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.