نگرانی فلسطینیان از "عادی شدن" روابط کشورهای عرب با اسرائیل

سفر محرمانه بنیامین نتانیاهو به عمان انتقادات مقامات فلسطینی را نسبت به "عادی‌سازی" روابط کشورهای عرب با اسرائیل در پی داشته است. یکی از مشاوران محمود عباس این سفر را "پایان ابتکار صلح عربی" دانست.
 
خبر سفر نتانیاهو به عمان زمانی در رسانه‌ها منتشر شد که نخست‌وزیر اسرائیل به کشورش بازگشته بود
 
خبر سفر نتانیاهو به عمان زمانی در رسانه‌ها منتشر شد که نخست‌وزیر اسرائیل به کشورش بازگشته بود
 
در پی سفر نخست‌وزیر اسرائیل به عمان، مقامات فلسطینی نسبت به "عادی‌سازی" روابط میان اسرائیل و کشورهای عرب ابراز نگرانی کرده‌اند. بنیامین نتانیاهو روز پنج‌شنبه (سوم آبان) در سفری که بعدا رسانه‌ای شد، از عمان دیدار و با سلطان قابوس گفتگو کرد.
 
خبر این سفر زمانی در رسانه‌ها منتشر شد که نخست‌وزیر اسرائیل به کشورش بازگشته بود.
 
محمد اشتیه، یکی از مشاوران محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: «سیستم ارزش و پیمان سیاسی و اجتماعی عرب دیگر وجود ندارد.» او سفر دیدار نتانیاهو پادشاه عمان را "شروع عادی‌سازی و پایان ابتکار عمل صلح عربی" دانست.
 
طرح صلح عربی در سال ۲۰۰۲ به ابتکار پادشاه پیشین عربستان با هدف ایجاد کشور فلسطین و عقب‌نشینی اسرائیل از بلندی‌های جولان در جریان نشست سران کشورهای عربی در بیروت به امضا رسید. در این طرح تأکید شده کشورهای عربی از سرگیری و عادی‌سازی روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل را مشروط به ایجاد توافق‌ صلحی برای تشکیل یک کشور فلسطینی و بازپس دادن اراضی اشغال‌شده یا ضمیمه‌شده به اسرائیل پس از سال ۱۹۶۷ می‌دانند.
 
حسن خریشه، معاون پارلمان فلسطین، روز شنبه پنجم آبان (۲۷ اکتبر) نسبت به "شتاب بی‌سابقه کشورهای عربی برای برقراری روابط با اسرائیل" ابراز تأسف کرد.
 
آخرین باری که یکی از مسئولان ارشد دولت اسرائیل از عمان دیدار کرد، ۲۲ سال پیش بود. عمان در سال ۲۰۰۰ دفاتر نمایندگی اسرائیل در این کشور را در واکنش به انتفاضه دوم بست.
 
اسرائیل در حاضر تنها با دو کشور مصر و اردن دارای روابط کامل دیپلماتیک است، هر چند نتیانیاهو از مدت‌ها پیش به دنبال نزدیکی اسرائیل با کشورهای عرب مخالف با ایران بوده و تأکید داشته برقراری چنین روابطی می‌تواند مسیر صلح با فلسطینیان را هموار کرده و به نتیجه برساند.
 
وزارت امور خارجه ایران از عمان به دلیل میزبانی از نتانیاهو به شدت انتقاد کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی این وزارتخانه روز جمعه گفت: «از نظر ما کشورهای اسلامی منطقه نباید تحت فشار آمریکا به رژیم غاصب صهیونیستی، فضای تحرک برای ایجاد مصایب و مشکلات جدید در منطقه دهند.»
 
عمان دارای روابط نزدیکی با ایران است و در چند دهه اخیر در چندین مورد از جمله آزادی‌های ملوانان بریتانیایی از ایران، آزادی سه شهروند آمریکایی متهم به جاسوسی از زندان اوین و همچنین حل پرونده هسته‌ای میان تهران و دیگر کشورها میانجیگری کرده است.
+26
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  سفر نتانیاهو به عمان درحقیقت برای پوشش مذاکرات محرمانه ایران و امریکا و تحت الشعاع قرار گرفتن این سفر در سطر خبرهای داغ میباشد . ما هم آنرا بفال نیک میگیریم. امید است دنیا بسوی صلح و سازش و همزیستی مسالمت آمیز پیش رود.
  16
  38
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  بدرک که فلسطینی ها نگرانند ، هیچ کشوری بیش‌تر از ایران از فلسطینی ها در مقابل اسراییل حمایت نکرد ، اما همین عرفات در جنگ ایران با عراق ، رفت پشت سر عراق و بهشان کمک کردند ، هر چند که من به سیاست های ماجراجویانه و جنگ طلبانه اسراییل انتقاد دارم ، اما این کشور عینیت و وجود مادی دارد و مردمش شایسته آ رامش و امنیت اجتمایی ،
  5
  27
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  فلسطینیها خوششان نمی اید کشوری داشته باشن در کنار کشور و دولت اسرائیل چون عادت گرفته اند وابسته به کشورهای دیگر باشن و از طریق کمک این کشورها امرار معاش کنن بخصوص اینکه رژیم اخوندی ایرا بخاطر تفرقه اندازی هم باشد چپ و راست به فلسطینیها کمک کرده است. پس بخاطر اینکه فلسطینیها در صلح و امنیت نمی خواهند زندگی کنن و همچنین کمک های که به انها میشود را از دست ندهند با اسرائیلیها نمیخواهند سر سازش داشته باشن و دارای کشور مستقل خودشان باشن. :)
  4
  26
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران

  احساس من بر این است که عمان از این وساطت گری های دو یا چند جانبه پول خوبی می خوره. اینم بدونید که مذهب رسمی دین عمان خوارج هستش. خوارج رو هم که می دونید به چه معروفند؟ عهد شکنان بی منطق به امام علی (ع). خداوند بر خوارج و همینطور عمر و عثمان و ابوبکر لعنت کند.
  27
  6
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  با توجه به همه آمار ها انقدر زمین برای زیسن و غذا برای عموم افراد وجود دارد که اگر آدمها انسان باشند با کمی معرفت و همنوع خواهی بجای زیاده خواهی میشود بدون جنگ در آسایش و آرامش کامل زیست
  2
  8
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  stockholm - استکهلم، سوئد
  "عادی‌سازی" روابط میان اسرائیل و کشورهای عرب بدرک افضل که فلسطین پارازیت رو نگران کرد. برند خودشون رو دار بزنند. خون مردم ایران رو بکمک رژیم جنایتکار ایران چند دهه هست که میمکند و نگرانیشون از اینه که رژیم انسلامی تحت فشار قرار گرفتند و کیسه گدائی فلسطینی ها خالی بمونه
  2
  14
  یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  به جهندم درک اسفل السافلین! فلسطین بره از مموت سه سانتی بپرسه آب رو کجاش بریزه!
  0
  9
  دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.