جمع‌آوری صدها هزار جلد کتاب غیرمجاز و «ضاله» در تهران

پلیس تهران می‌گوید در جریان عملیاتی برای «انهدام» باندهای چاپ و نشر غیرمجاز کتاب و در راستای «حمایت از ناشران و نویسندگان»، صدها هزار جلد کتاب غیرمجاز و ممنوعه (موسوم به کتب «ضاله») جمع‌آوری شده است.
 
حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران بزرگ با اشاره به اینکه ۹۰۰ دستفروش اقدام به فروش کتاب‌های «ممنوعه» می‌کردند، از شناسایی و دستگیری ۱۵ نفر از افرادی خبر داد که به چاپ و توزیع این کتب اقدام می‌کردند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر تنها در یک ماه گذشته، یک انبار در محدوده خیابان انقلاب و مجموعه‌ای از «کتاب‌های قاچاق» در یک کتابفروشی در خیابان کارگر توسط پلیس و با دستور قضائی پلمب، و کتاب‌های آن جمع‌آوری شده است. علاوه بر این در تاریخ ۲۶ مهر ماه نیز یک انبار کتاب قاچاق در محدوده خیابان انقلاب کشف شده است که محتویات آن به اندازه «۱۰ کامیون خاور» بوده است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، در این طرح تا کنون به اندازه «۶۰ کامیون خاور محتوی کتابهای غیرمجاز» جمع آوری شده است.
دستفروشی کتاب در محدوده خیابان انقلابآقای آموزگار می‌گوید که بخشی از این کتابها فاقد مجوز وزارت ارشاد هستند و انتشار آنها در ایران غیرقانونی است. وی می‌افزاید: « نیمی دیگر از کتابها مواردی است که به کتابهای پرفروش ناشران مختلف بر می گردد. این کتابها با همان جلد و مشخصات کتاب اصلی چاپ می شوند و با قیمتهایی نازل‌تر در بازار سیاه و توسط دستفروشان به فروش می رسند.»
 
کتب «ضاله» در فقه شیعه به کتاب‌هایی گفته می‌شود که «موجب گمراهی خوانندگان از دین یا مذهب حق» می‌شوند. در سال‌های پس از انقلاب ایران، کتاب‌های بسیاری از سوی مراجع تقلید و یا وزارت ارشاد اسلامی «ضاله» و چاپ و نگهداری آنان ممنوع اعلام شد.
+10
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ادم استفراغش میگیره از این کلمات: کتب ضاله!. یه مشت عرب پرست یه ملت رو به گروگان گرفتن
  4
  37
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  حالا چه کتابهایی بوده ؟ ما کتاب غیرمجاز و ذاله ، بجُز رساله های شیادان دینی ، آیت الشیطانها و مفاتیح و نهجالملاغه و امثالهم کتاب گمراه کننده دیگری ، نمیشناسیم!
  2
  15
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  smart292 - ونکوور، کانادا
  وقتی اعراب به ایران حمله کردند به کتابخانه جندی شاهپور که رسیدند از عمر پرسیدند که با این کتابخانه چکار بکنیم ،او هم گفت همه چیز در قرآن هست و دستور داد همه کتابها و کتابخانه را آتش بزنند ، در این رژیم اخوندی اطلاع رسانی به مردم کفر میباشد چونکه موجب سقوط رژیم میشود.
  3
  12
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  aashena - اتاوا، کانادا
  مغولها هم اول کتابها را سوزاندند!
  1
  13
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  بقول خلیفه دوم عمر. کتابها یا موافق قران هستند یا مخالف قران.اگر موافق قران هستند که قران هست و لزومی ندارد که آنها باشند.واگر مخالف قران هستند هم که نباید باشند.پس همه را بسوزانید
  1
  8
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  به امید روزی که ملت ایران کل آ ثار اون هندی زاده و شاگردانش ،مطهری ، مفتح ، و کتاب های امثال شریعتی ، را در چهار شنبه سوری بسوزانند .
  2
  11
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.