قایق‌های تندروی سپاه تا نزدیکی ناو آمریکایی حامل ژنرال وتل پیش آمدند

شبکه خبری ان‌بی‌سی گزارش داده که قایق‌های تندرو ایران روز جمعه ۴ آبان خود را به نزدیکی ناو جنگی یو‌اس‌اس اسکس و یک کشتی آمریکایی دیگر در خلیج فارس رسانده‌اند در حالی که یکی از ژنرال‌های ارشد ایالات متحده نیز سوار این ناو بود.
 
این گزارش می‌گوید که شناورهای یادشده متعلق به سپاه پاسداران بودند که به طرف کشتی یو‌اس‌اس راشمور و اسکس حرکت کردند و حتی تا فاصله ۳۰۰ یاردی (کمتر از یک مایل) ناو اسکس پیش آمدند.
 
خبرنگاران ان‌بی‌سی هنگام این رخداد در کشتی حضور داشتند. به گفته این خبرنگاران، ژنرال جوزف وتل، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، نیز در پل فرماندهی کشتی بود که شش قایق تندروی سپاه پاسداران به اسکس نزدیک شدند و یکی از آنها از مقابل کشتی عبور کرد.
 
شبکه خبری ان‌بی‌سی می‌افزاید که یکی از ملوانان ایرانی در پیامی رادیویی شماره پیشوند کشتی آمریکایی را پرسید که روشی برای پرسیدن آن است که کشتی به چه کشوری تعلق دارد.
 
یک ملوان آمریکایی نیز پاسخ داد و عنوان کرد که این کشتی‌ها مجموعه‌ای از کشتی‌های جنگی هستند. اما با این حال قایق‌های ایرانی به مانور خود اطراف کشتی‌های آمریکایی ادامه دادند حتی زمانی که اسکس اعلام خطر کرد.
 
کاپیتان اسکس این کنش و واکنش را «ایمن و حرفه‌ای» توصیف کرد اما در عین حال گفت که رفتار آنها «اذیت‌کننده» بوده است.
 
کاپیتان برایان ماتی افزود که یکی از ملوانان نیروی دریایی سپاه پاسداران ساعاتی قبل پیامی تهدیدآمیز مخابره کرده و هشدار داده بود که اگر اسکس همچنان به پرواز هلیکوپترهای خود بر فراز قایق‌های ایرانی ادامه دهد، آنها به آن شلیک خواهند کرد.
 
با این حال هلیکوپترها همچنان به پرواز خود ادامه دادند و شلیکی هم رخ نداد و کشتی‌های ایالات متحده مجبور نشدند که مسیر خود را منحرف کنند.
 
ژنرال وتل نیز این برخورد را امری «عادی، ایمن و حرفه‌ای در آب‌های بین‌المللی» دانست و سپس از حرفه‌ای‌گری و هوشیاری خدمه اسکس تقدیر کرد.
 
وی همچنین با بیان این که رفتار قایق‌های ایرانی عادی بوده است عنوان کرد که بیشترین کاری که ایرانی‌ها در منطقه انجام می‌دهند، «تعقیب کردن» است.
 
ژنرال وتل افزود: «آنها سعی می‌کنند ببیند که ما چه می‌کنیم و سپس آن را تحلیل می‌کنند.»
 
شبکه خبری ان‌بی‌سی در ادامه این گزارش شرح داده که در چه ساعاتی چه تعداد قایق تندروی سپاه به کشتی‌های جنگی آمریکایی نزدیک شدند.
 
این گزارش می‌گوید که از ساعت ۷ تا ۹:۳۰ صبح به وقت محلی، چهار قایق ایرانی اسکس را تعقیب کردند و تا ۷۰۰ یاردی آن پیش آمدند.
 
ساعت ۹:۳۰ دو قایق گشتی دیگر رسیدند و آن چهار قایق آنجا را ترک کردند. سپس یکی از این دو قایق خود را به محدوده ۳۰۰ یاردی اسکس رساند.
 
پیش از این گزارش‌های متعددی از رویارویی قایق‌های تندروی سپاه پاسداران با کشتی‌های جنگی آمریکا منتشر شده بود. این رویارویی‌ها اما در دو سال اخیر رو به کاهش گذاشت تا جایی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تابستان امسال شمار این برخوردها در سال ۲۰۱۸ را صفر عنوان کرد.
 
اما تلویزیون ایران ماه گذشته ویدیوی منتشرنشده‌ای را پخش کرد که نشان می‌داد قایق‌های سپاه به ناو هواپیمابر «تئودور روزولت» در خلیح فارس نزدیک می‌شوند. پرس‌تی‌وی می‌گوید که این ویدیو اول فروردین‌ سال جاری ضبط شده است.
+29
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  siah76 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  مثل یه مگس که تازه از روی مدفوع بلند شده و. میاد دور یه خرس گنده وز وز میکنه چی میشه مگه؟اونهای که سواد نظامی دارن نظر بدن!
  34
  78
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  lehrte - هانوفر، آلمان
  مقامات دزد و مفتخور نظام کثیف عسلامی دلشون لک زده برای جنگ فقط بخاطر بقاع.......
  15
  20
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  کرم داشتن بددردیست که نصیب این گروه داعشی سپاه شده،دوست دارند مردم بیدفاع را به .... بدهند
  15
  17
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  این قایق ها میتوانند برای لنج ها اعمال نفوذ کنند.پشه در مقابل فیل ؟!؟!
  16
  18
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  این ناوها انچنان از امنیت برخوردار هستن که اگر تعداد قایق های ایرانی هزارتا هم باشه براشون تهدید محسوب نمیشه و البته این ناوها به شدت خطرناکن و اگر فرمانده ای ناشی بر روی این ناو باشه میتونه دردسر بزرگی رو رقم بزنه کافیه با یک اشتباه کوچولو یک درگیری گسترده رخ بده و خوب ما از ناوگان پنجم دریایی امریکا در بحرین و همینطور پایگاهای اونها در قطر اطلاعات کاملی داریم که میتونن بسیار بسیار خطر افرین باشن هرچند که برای کشورهای همسایه هم این جنگ میتونه تاثیر داشته باشه ولی پدافندهای کشورهای حاشیه خلیج فارس دقت بالایی دارن
  23
  14
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شهلای من - بروکسل، بلژیک
  Siah 76. همانطور که تو به قدرت نظامی کشورت امریکا مینازی ما بیش از تو مینازیم چون چند تا قایق فکسنی خواب از چشمان ناو چند میلیاردی میگیره همانطور که دلاوران خلبان جنگنده ما عراق را دور زده بمباران کردند و جهانیان را به تعجب وا داشتند روزی خواهی دید فرزندان همان خلبانان دلیر ایران زمین ناو شما را به قعر دریا خواهند فرستاد ان روز نزدیک است و گریه شما بیفایده زنده باد ایرانی پاینده باد ایران
  32
  23
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  [::شهلای من - بروکسل، بلژیک::]. این خلبانان دلاور تو نبودند بچه جون، بلکه خلبانهای دلاور اسراییل بودند که تهدید نیروی هوایی عراق مثل تهدید کورهای اتمی ان خنثی کردند، خیلی عجیبه بعد از ۴۰ سال دروغ دزدی هنوز با طناب این باند ادمکش و کلاهبردار میری تو چاهو. این حکومت اخوندها نیست که مملکت و ملت را اسیر کرده در این ۴۰ سال بلکر خوش باورهای بیخبری مثل توست که اینبار مملکت را نه به اتوبوس و برهق و اب مجانی میفروشه بلکه به ساندیس و سبد کالای گندیده!. من ۶ سال و نیم از ۸ سال جنگ را در جبهه ها بودم و انچیزی را که به تو میخورانند و انچیزی را که واقعیت بود تجربه کردم، جام زهر اون کره سیک که بالاکشید هم شما را روسذن نکرد که حکومتی که بر این مملکت حاکمه حاصل یک ایدولوژی است بر پایه یک مسلک ساختگی مرده پرستی که پایاه هاش بر دروغ و تقلب بنا شده!
  11
  14
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شهلای من - بروکسل، بلژیک
  Ordakالمان حق داری مثل اردک وق وق کنی چون زمانیکه ما در جبهه بودیم افراد کم سن و سال مثل شما را میذاشتیم دژبانی تا کیف سربازان و کسانی که از جبهه به مرخصی میروند را بازرسی کنند من و امثال من که تا فاصله بیست متری عراقی ها شب را به صبح میرساندیم در جبهه بودیم و امثال شما ها که ده ها کیلومتر با خط مقدم فاصله داشت و فقط کارش بازرسی ساک بود انهم جبهه حساب میشد از پنجوین عراق تا خسرو اباد ابادان را وجب به وجب طی کردم و به همین خاطر هرگز حاظر نیستم با جوجه خائن به وطن و کسانی که خون جوانان را نادیده میگرند هم کلام شوم البته فراموش کردم بگم منافقین هم هشت سال درجبهه بودند البته انها هم جنگیدند نه برای ایران بلکه بر علیه خاک وطن و در برابر جوانان رشید ایران شاید شما هم از ان دسته باشید
  5
  8
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  مثل اینه که با دوچرخه و یه اسلحه کلاشینکف حمله کنی به یه قطار نظامی. اینا فیلمای رامبو زیاد دیدن.
  5
  12
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.