رسول خادم: فقر و مشکلات مالی نفس ورزش ایران را گرفته است

نتایج ضعیف و کم‌سابقه تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی در مسابقات کشتی جهانی در مجارستان از نظر رسول خادم، رییس فدراسیون کشتی ایران با شرایط معیشتی جامعه، زندگی شخصی و خانوادگی تک تک ورزشکاران ملی بی‌ارتباط نیست.
 
خادم روز جمعه،۴ آبان، در نامه‌سرگشاده‌ای که از مجارستان برای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران فرستاده است، نوشته است که شرایط یادشده «قهرمانان ملی، به ویژه قهرمانان رشته‌های المپیکی ورزش کشور؛ همچون کشتی، وزنه‌برداری و تکواندو را بشدت تحت الشعاع خود قرار داده است. به گونه‌ای که حتی در زمان برگزاری اردوهای ورزشی، نمی‌توان برخی از قهرمانان ملی‌پوش را، برای استراحتی دو سه روزه به جمع خانواده فرستاد. زیرا فقر و مشکلات معیشتی خانواده‌شان، شرایط روحی، روانی و جسمی این عزیزان را بهم می‌ریزد.»
 
خادم در ادامه نامه شرایط اقتصادی جاری و ضعف مالی دولت و فدراسیون‌ها را مانعی برای تدارک فنی ورزشکاران می‌داند: «کارشناسان فنی در امر ورزش به خوبی می دانند که به میدان فرستادن تیم‌های ملی، آن هم در میادین جهانی، بدون حضور در مسابقات تدارکاتی (بویژه قهرمانانی که به‌اصطلاح نیاز به "میدان دیدن" دارند)، درست همانند به "میدان جنگ" فرستادن سربازانی است، که مشق تیراندازی را، فقط در "میدان تیر" تمرین کرده باشند. بدیهی است میزان اشتباهات چنین سربازانی، در میدان واقعی جنگ، بسیار بالاست.»
رسول خادم پیشنهاد خادم در انتهای نامه این نیست که دولت باید شرایط یادشده را تغییر دهد، بلکه تاکید دارد که  مردم  با توجه به شرایط اقتصادی و مالی کنونی به سمتی سوق یابند که انتظاراتشان از ورزشکاران و تیم‌های ملی کاهش یابد: «پس بهتر است به مردم اعلام شود تا میزان انتظار و خواست مردم علاقمند به افتخارات تیم های ملی کشور، مطابق واقعیت‌های موجود و تدارکاتی تیم‌های ملی ذیربط متعادل شود.»
 
در سال‌های اخیر عدم حضور ورزشکاران ایران در برابر ورزشکاران اسرائیلی یا مسئله حجاب اجباری برای زنان ورزشکار از معضلات عمده ورزش ایران در سطح بین‌المللی و داخلی بوده‌اند. حالا بحران مالی هم آنچنان که در نامه رسول خادم آمده حتی رشته‌هایی که ایران در آنها مدعی و صاحب‌نام است را نیز با بحران روبرو کرده و نتایج ضعیف کم‌سابقه‌ای را برای آنها دامن زده است.
+30
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.