کریمی قدوسی: وزارت خارجه ایران در حال مذاکره با آمریکا است

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مدعی مذاکره کارشناسان وزارت خارجه ایران با مقام‌های آمریکایی در عمان است. کریمی قدوسی ضمن تأکید بر "موثق" بودن این خبر، محمدجواد ظریف را متهم به تلاش برای ارتباط با "تیم ترامپ" کرده است.
 
یک نماینده مجلس مدعی مذاکره وزارت خارجه ایران با مقام‌های آمریکایی است. کریمی قدوسی بر موثق بودن این خبر تأکید دارد
 
جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز جمعه چهارم آبان (۲۶ اکتبر) مدعی شد که کارشناسان وزارت خارجه ایران در حال مذاکره با مقام‌های آمریکایی هستند.
 
کریمی قدوسی به خبرگزاری موج گفت: «علیرغم نهی مقام عظمای ولایت، خبر موثق داریم که کارشناسان وزارت خارجه در عمان مشغول مذاکره با همتایان آمریکایی خود هستند.»
 
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین با اشاره به "رفت و آمدهای جدید مسئولان وزارت خارجه ایران و عمان" گفت: «عمان تبدیل به خلوتگاهی برای آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها شده است و از این طریق سعی دارند تا به ایران دسترسی پیدا کنند.»
 
این عضو جبهه پایداری افزود: «اخیرا هم خبری مستند دریافت کردیم که بعضی از کارشناسان وزارت خارجه ایران با همتایان آمریکایی خود در عمان در حال مذاکره هستند.»
 
نماینده مشهد در مجلس همچنین تأکید کرده که این خبر "جدید" و مربوط به پس از فرمان رهبر جمهوری اسلامی در ممنوعیت هر نوع مذاکره و در هر سطح با آمریکا است.
 
به ادعای کریمی قدوسی، این مذاکرات که به گفته او "تلاشی برای حفظ ارتباط با تیم ترامپ" است، "مشمول" فرمان رهبر جمهوری اسلامی می‌شود و مذاکره‌کنندگان "مطلقا اجازه" چنین کاری را ندارند.
 
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۲۲ مردادماه گذشته در واکنش به بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: «جمهوری اسلامی هر وقت به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد، می‌تواند با آمریکا مذاکره کند. امروز چنین چیزی نیست؛ بنابراین امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم.» او هم‌زمان گفته بود که «در موضوع مذاکرات بنده اشتباه کردم و به اصرار آقایان اجازه تجربه را دادم که البته از خطوط قرمز معین‌شده هم عبور کردند.»
 
"تلاش ظریف برای ارتباط با ترامپ از طریق نایاک"
 
جواد کریمی قدوسی همچنین در بخش دیگری از سخنان‌اش مدعی شده است، از آنجا که "جمع‌بندی" وزارت خارجه ایران پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پیروزی دموکرات‌ها بوده، "همه قول و قرارهایشان را با دموکرات‌ها بسته بودند" و به ادعای او، به همین دلیل نیز «زمانی که دموکرات ها رای نیاوردند و جمهوری‌خواهان در کاخ سفید مستقر شدند، دست آقای ظریف در ارتباط با تیم جدید کاملا خالی بود.»
 
این نماینده تندروی مجلس مدعی شده است که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با "سابقه‌ای" که در آمریکا داشته، تلاش کرده است تا پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، «از طریق لابی‌هایی چون نایاک [شورای ملی ایرانیان آمریکا] و حضور آقای غلامعلی خوشرو در سازمان ملل با تیم ترامپ ارتباط برقرار کند.»
 
کریمی قدوسی از این هم فراتر رفته و ادعا کرده است: «پس از آنکه ترامپ از برجام خارج شد، وزارت خارجه باز هم تلاشش بر این بود که به تیم ترامپ وصل شود و حتی اصرار داشتند که مذاکره هم انجام شود.»
 
"بن‌بست"
 
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس سپس گفته است: «حرفی که زدم مبنی بر اینکه به دیدار مراجع می‌روند و تلاش می‌کنند تا از آنها برای جلب نظر بزرگان برای مذاکره با آمریکا استفاده کنند، کاملا موثق و مستدل بود.»
 
کریمی قدوسی گفت: «حرف‌هایی هم آنجا می‌زنند که ما اینجا با گوش خودمان و در جلسات غیرعلنی و حتی کمیسیون‌ها از مسئولان دولتی از جمله ظریف و جهانگیری شنیده‌ایم که می‌گویند مشکل داریم، بن‌بست داریم و باید برخی از مسائل مثل CFT را بپذیریم. باید تعامل کرد و یک جاهایی هم بحث مذاکره را مطرح می‌کنند.»
 
کریمی قدوسی در برابر شکایات متعدد
 
بسیاری از نهادهای دولتی، وزارتخانه‌ها و چهره‌های سیاسی بارها از جمله به دلیل "تهمت و اتهام‌زنی" از جواد کریمی قدوسی شکایت کرده‌اند.
 
به گزارش روزنامه ایران، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، ۲۶ مهرماه گفته بود، در تلاش است "تا یک بار برای همیشه به تهمت و دروغ‌های" کریمی قدوسی پایان دهد، "هرچند امید چندانی ندارد". جواد کریمی قدوسی اواخر شهریورماه گذشته گفته بود: «باید پرونده افرادی چون خانم ابتکار و خانم مولاوردی که از جاسوسانی چون نزار زاکا، کاوه مدنی و سیدامامی حمایت ‌می‌کنند مورد بررسی قرار گیرد. مردم می‌خواهند بدانند این افراد چه ارتباطی با این جریانات دارند که تا این حد از این افراد حمایت می‌کنند.»
 
محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران نیز از جمله شاکیان کریمی قدوسی است. این نماینده تندرو مدعی شده بود که: «محمد خاتمی یکی از مهره‌های برجسته فتنه ۸۸، در آن ایام جهت جلب حمایت سعودی برای نامزدی میرحسین به ریاض می‌رود و با ملک عبدالله دیدار می‌کند. در آن جلسه عبدالله خطاب به خاتمی می‌گوید: چرا ایران در منطقه و کشورهای عربی فعال است، می‌خواهید دستور بدهم ایران را روی سرتان خراب کنند؟ خاتمی در پاسخ می‌گوید: اعلی حضرتا در صورت رأی آوردن ما، از هر کجا که امر بفرمایید خارج می‌شویم.»
 
روز هشتم شهریورماه گذشته نیز هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس اعلام کرد که دو شکایت از کریمی قدوسی را شایسته پیگرد قضایی و حقوقی تشخیص داده و آنها را به دادگاه ارجاع داده است. شاکیان محمدجواد ظریف و معاون او عباس عراقچی (به دلیل چند سخنرانی کریمی قدوسی) و نیز معاونت حقوقی رئیس جمهوری ایران (به دلیل اظهارات او در مورد تابعیت مضاعف برخی از اعضای دولت) بوده‌اند. اواخر مردادماه گذشته، دفتر رئیس جمهوری ایران سخنان نماینده مشهد درباره "دوتابعیتی" بودن برخی از مقام‌های دولت و "تابعیت خارجی" همسر یکی از وزیران پیشنهادی روحانی را "مایه شرمساری" و "تکرار اقدام مجرمانه علیه منافع ملی و امنیت ملی" خوانده بود. جواد کریمی قدوسی بدون ذکر نام گفته بود که همسر یکی از وزیران پیشنهادی روحانی "خارجی" و تعدادی از مقام‌های دولت نیز "دوتابعیتی" هستند.
 
روزنامه شرق روز ۳۰ مهرماه گذشته درباره کریمی قدوسی نوشت: «انتشار اخبار عجیب و اتهام‌زنی‌های عجیب‌تر شیوه این نماینده اصولگرای مجلس و مسبوق به سابقه است. با وجود اینکه او نتوانسته تاکنون مستنداتی برای اتهاماتی که مطرح می‌کند، بیاورد، اما تا اینجای کار هیچ یک از شکایاتی که علیه او بابت همین اتهامات مطرح شده به نتیجه نرسیده است. او با اینکه اتهام‌زن خوبی است، اما تا این لحظه فقط یک محکومیت شش ماه حبس در کارنامه خود دارد که البته آن هم هیچ وقت اجرا نشد.»
 
پینگ‌پنگ "مذاکره" میان تهران و واشنگتن
 
جواد کریمی قدوسی در حالی وجود "بن‌بست" در ایران را از زبان مقام‌های درجه اول دولتی جمهوری اسلامی نقل می‌کند که رهبر جمهوری اسلامی آن را "خیانت" دانسته است. علی خامنه‌ای ۱۲ مهرماه گذشته با اشاره به "موقعیت بسیار حساس" کنونی و اینکه "دشمن می‌خواهد ملت ایران را به این نتیجه برساند که بن‌بست است و راه‌حلی وجود ندارد مگر زانو زدن و تسلیم شدن در مقابل آمریکا" افزوده بود: «من صریحا اعلام می‌کنم کسانی که در داخل کشور، این فکر را که مطلوب و محبوب دشمن است ترویج می‌کنند، این‌ها خیانت می‌کنند.»
 
این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان امروزش با اشاره به اینکه "فرمان ولایت" در ممنوعیت مذاکره با آمریکا "بر اساس مصالح کشور" مطرح شده، تأکید کرده است: «بنابراین رفت و آمدهایی از این قبیل که رهبری معظم انقلاب صریحا رئیس‌جمهور و وزارت خارجه را از انجام آن نهی فرمودند، در این شرایط مطلقا دارای توجیه نیست.»
 
دونالد ترامپ به رغم اعلام خروج از برجام و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، بارها از آمادگی خود برای مذاکره با ایران سخن گفته است. رئیس جمهوری ایالات متحده از جمله روز ۱۰ مردادماه گذشته گفت: «احساس می‌کنم که آنها (ایرانی‌ها) به زودی با ما گفت‌وگو خواهند کرد». او در عین حال افزود: «ممکن است که این اتفاق نیفتد که در آن صورت هم اشکالی ندارد.»
 
ترامپ ۱۵ شهریورماه نیز گفت، تصورش این است که جمهوری اسلامی در آینده‌نزدیک برای رسیدن به توافق با واشنگتن تلاش خواهد کرد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز چهارم مهرماه گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد که مقام‌‌های ایران برای حصول توافقی که ترامپ از آن با عنوان "توافق خوب" یاد کرد، با آمریکا وارد مذاکره خواهند شد.
 
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز سوم مهرماه گذشته، در واکنش به پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران گفت: «ما از شما دعوت می‌کنیم به میز مذاکره‌ای که آن را برهم زدید، بازگردید.»
 
بسیاری از تحلیلگران لحن نرم و محتاطانه روحانی در سازمان ملل را نشانه‌ای از تلاش او برای باز گذاشتن راه مذاکره با آمریکا ارزیابی کردند. دیگر مقام‌های دولتی نیز، به‌ویژه وزیر خارجه ایران، تاکنون از همین لحن دیپلماتیک و محتاطانه استفاده کرده‌اند.
 
محمدجواد ظریف اول آبان گذشته به خبرگزاری ژاپنی "کیودو" گفته بود: «ایران آماده گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط با آمریکا است، اما تا زمانی که واشنگتن نتواند به ایران احترام بگذارد، چنین مذاکراتی در هاله‌ای از ابهام خواهد ماند.».
 
ظریف همچنین نهم مهرماه گذشته در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه نیویورکر، درباره آینده رابطه با آمریکا تصریح کرده بود: «هیچ چیز ناممکن نیست، اما ایجاد روابط نیازمند مبنایی است که باید از قبل ساخته شده باشد». وزیر خارجه ایران با اشاره به ضرورت رعایت برجام گفته بود: «ما منتظر اندکی واقع‌گرایی هستیم.»
+8
رأی دهید
-75

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  چی بگم والا - پاریس، فرانسه

  والا دیگه مردمو بلانسبت دراز گوش میدونند!! مگه میشه بدون اجازه بالا تو ایران کاری کرد؟؟؟
  2
  35
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  پوتین کندوم مارک واسیلی بدون وازلین برای< رهبر سقت پرستان جهان فرستاده
  5
  25
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا
  نه تنها امریکا بلکه نتانیاهو هم مسقط هست و دارن حسابی بده بستون که همانا ماندن هست انجام میدن
  3
  21
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  وای که چقدر این کریهی قدوسی ، گوشت تلخ و مُشمئز کننده است ! در اصل همشون نکبت و متعفنن ، ولی سه ، چهارتاشون واقعاً دیدن چهره ها شون ، کفاره داره !! یکی این و یکی حسین طائب رئیس اطلاعات سپاه و دولت آبادی دادستان تهران و شریعتمداری مسئول لجن نامه کیهان !!
  4
  35
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  در این نظام پوشالی هیچ یک از سران نظام بدون اجازه ضحاک,حتی بغل زنشان هم نمیخوابند چه برسه که بروند عمان و با آمریکائیها مذاکره کنند.رهبر و ایل و تبارش که بخطر بیافتند حتی با شیطان هم عهد مودت میبنند.خاک برسر ما ملت شیشه ائی و بنگی و تریاکی ,خلاصه هرنوع مواد نئشه کننده است.خود ترسیدن یه نوع مرگ تدریجیست
  5
  31
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  میخواستم بگم.. - گنت، بلژیک
  و جنابعالی ..که در ان عضو شریفتان جشنی بر پا نیست-نگرانید..ایا..؟
  4
  21
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  cardenas - مادرید، اسپانیا

  زیاد جوش نزن ، رهبرت از همه چیز خبر داره ، فقط نمیخواد بگه شکر... خوردم. همین.
  4
  35
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  وقتی مقام عظمای ولایت رو به چپ هم نمیگیرن همینه! سپاه در حال چانه زنی است. خامنه ای هم هیچکاره است. حالا هرکی بتونه امتیاز رو بگیره و لایف لاین بخره برای این جمهوری کثافت، اون میشه پیشرو. آغا هنوز میخواد تخم موغ هاش رو بذاره تو سبد روسیه، ولی سپاه صابون روسیه به تنش خورده، روی همین حساب میخواد بره دنبال صاحب اصلی داستان امریکا. درسته استخر فرح رو یه دستی نمیشه شنا کرد توش، ولی بالاخره اغا توی جکوزی فرح که میتونه بره. مجتبی هم عین بن سلمان از توی تخم درمیاد و میگه من با هیچکدوم از کارهای بابام موافق نبودم! دیگه والله از این ساده تَر نمیشد بگم
  3
  21
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  smart292 - ونکوور، کانادا
  دنیای امروز دیگر تحمل نخواهد کرد که رژیم اخوندی فاسد به دنیا بگوید که میخاهد بر سر کار بیشتر بماند و بیشتر بدزدد و بکشد، اینها نمایندگان مردم ایران نیستند این رژیم اخوندی فاسد باید برود ، چون منافع مردم ایران را دنبال نمیکند و موجب آشوب در دنیا شده است ،با سرنگون شدن این رژیم اخوندی فاسد دنیا به صلح و صفا خواهد رسید.
  1
  6
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  به قمبلستان خوش آمدید
  1
  2
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  به این قسمت خبر توجه کنید : کریمی قدوسی به خبرگزاری موج گفت: «علیرغم نهی مقام عظمای ولایت، خبر موثق داریم که کارشناسان وزارت خارجه در عمان مشغول مذاکره با همتایان آمریکایی خود هستند.»، پاش که برسه مقام عظمای ولایتتون نه فقط جام ظهر که دوتا دوتا لیوان از اب فاضلاب کاخ سفید هم سر میکشه ، حفظ نظام از اوجب واجبات است و برای حفظ اون شماها حاضرید حتی با خود شیطان هم وارد مذاکره بشید
  1
  9
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  حاضرن تمام ذخایر نفتی و معدنی ایران رو بدن تا آمریکا اجازه بده بمونند!!!
  1
  8
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  چهل سال لج و لجبازی و یک دندگی . چهارصد سال عقب افتادیم و هنوز هم داریم میگیم ما از همه بهتر میفهمیم . اینو مردم نمیخواستن . شما مردم نیستین شما مهره هایی هستین که هرچند وقت یک بار عوض میشین .
  1
  8
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شهلای من - بروکسل، بلژیک
  اقا چرا جنس این بنده خدا را دستکاری میکنید این دفعه یکم زیادی زده فراموش کرده تا دیکتاتور اجازه نده کسی نمیتونه دهانش را باز کنه چه برسه به مذاکره
  1
  6
  شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.