قواعدی برای بهبود سیاهرگ‌های واریسی

درمان سیاهرگ های واریسی باید یک سری از عادات سالم را شامل شود که از سلامت گردش خون پشتیبانی می کنند. در شرایطی که روش ها و محصولات آرایشی مختلفی در دسترس هستند که به محو کردن ظاهر آنها کمک می کنند، اما باید برخی قواعد پایه ضروری را برای درمان سیاهرگ های واریسی مد نظر قرار داد.
 
به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "استپ تو هلث"، جدا از مشکل زیبایی شناختی، سیاهرگ های واریسی نشان دهنده بروز مشکل در جریان خون هستند. از این رو، افزون بر ظاهر نازیبای پاها، آنها به طور معمول موجب احساس سنگینی و درد نیز می شوند.
سیاهرگ های واریسی چه هستند؟
سیاهرگ های واریسی، رگ هایی متورم و پیچ خورده هستند که به واسطه تضعیف دریچه های تنظیم کننده جریان خون شکل می گیرند. در شرایطی که آنها می توانند در هر سیاهرگی رخ دهند، اما اغلب در پاها دیده می شوند.
 
سیاهرگ های واریسی همواره به عنوان یک نشانه ناخوشایند طبقه بندی می شوند، زیرا دارای ظاهری قرمز یا بنفش رنگ و نمایان در پوست هستند. برای افراد بسیاری این یک مشکل سلامت محسوب می شود زیرا محرک بیماری های دیگر است.
علائم
از شناخته شده‌ترین علائم سیاهرگ های واریسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
  • رگ های ملتهب و متورم
  • احساس سوزش و سنگینی در قسمت پایینی اندام های انتهایی مانند پاها
  • درد و گرفتگی ماهیچه ای در پاها
  • احساس خارش در اطراف سیاهرگ های تحت تاثیر قرار گرفته
  • خونریزی از سیاهرگ های واریسی
  • تغییرات در پوست یا سفت شدن سیاهرگ
سیاهرگ های واریسی از کجا سرچشمه می گیرند؟
زمانی که دریچه های سیاهرگ ها عملکرد درست خود را ارائه نمی کنند، جریان خون به سختی از پاها به قلب باز می گردد. از آنجایی که خون دچار رکود می شود، سیاهرگ ها ملتهب شده و سیاهرگ های واریسی شکل می گیرند.
 
اگرچه موارد بسیاری با عوامل ژنتیکی در ارتباط هستند، اما سیاهرگ های واریسی اغلب به واسطه فعالیت جسمانی بیش از حد یا چاقی شرایط وخیم‌تری به خود می گیرند. افزون بر این، مواجهه با آنها بین افراد سالخورده شایع‌تر است.
 
از عواملی که بر ظاهر سیاهرگ های واریسی تاثیرگذار هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
- چاقی یا اضافه وزن
- بارداری
- وضع اندامی بد موقع راه رفتن
- نشستن طولانی مدت و انداختن پاها روی یکدیگر
- تغییرات هورمونی ناگهانی
- بیماری های دستگاه گردش خون
قواعد پایه برای درمان سیاهرگ های واریسی
دنبال کردن یک سبک زندگی سالم بهترین مکمل برای درمان سیاهرگ های واریسی و هم به تاخیر انداختن ظهور آنها است. این شامل ایجاد برخی تغییرات در روتین روزانه و حذف برخی عادات بد که بر گردش خون تاثیرگذار هستند، می شود.
 
پرهیز از قرار گرفتن طولانی مدت در وضعیتی یکسان
 
حفظ وضع اندامی بدن یکسان برای مدتی طولانی می تواند موجب وخیم‌تر شدن شرایط سیاهرگ های واریسی شود. اگر مجبور هستید به هر دلیلی مدتی طولانی را در حالت نشسته یا ایستاده سپری کنید، وقت های استراحت کوتاه برای حرکت دادن پاها یا تغییر وضع اندامی را فراموش نکنید.
 
قرار دادن پاها بالاتر از سطح بدن
 
بالاتر قرار دادن پاها نسبت به سطح بدن یک ورزش بسیار آسان است که به درمان سیاهرگ های واریسی کمک می کند.
 
این اقدام موجب شل شدن و آرامش ماهیچه ها و تسهیل بازگشت خون به قسمت بالایی بدن می شود. بر همین اساس، انجام روزانه این کار پس از پایان ساعات کاری توصیه می شود.
 
انجام ورزش
 
انجام هر گونه فعالیت ورزشی فواید بسیاری هم برای سلامت دستگاه گردش خون و هم وزن شما دارد.
 
از این رو، اگر هدف شما درمان سیاهرگ های واریسی است، دنبال کردن یک برنامه ورزشی منظم بسیار مفید خواهد بود.
 
انجام ماساژ
 
یکی از روش های درمانی خوب برای تحریک گردش خون در اندام های انتهایی دریافت ماساژهای آرامش بخش است. به واسطه توانایی خود در بهبود گردش خون، آنها گزینه خوبی برای کمک به بهبود ظاهر نازیبای این سیاهرگ های متورم هستند.
 
دوش آب سرد
 
دوش گرفتن با آب گرم آرامش بخش است. با این وجود، افرادی که با آب سرد دوش می گیرند از فواید بیشتری برای گردش خون بهره‌مند می شوند.
 
در حقیقت، ریزش آب سرد به صورت مستقیم روی ساق پاها می تواند احساس سنگینی و التهاب را کاهش دهد.
 
پرهیز از پوشیدن لباس های تنگ
 
زمانی که به سیاهرگ های واریسی مبتلا هستید، پوشیدن لباس های تنگ توصیه نمی شود.
 
جدا از این مساله، استفاده از این نوع لباس ها به طور کلی توصیه نمی شود زیرا بر بدن فشار وارد کرده و مانع بازگشت خون سیاهرگی از پاها به قلب می شود.
 
بهبود شرایط تغذیه
 
یک رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، آنتی اکسیدان ها و فیبر غذایی می تواند نقش چشمگیری در بهبود سیاهرگ های واریسی داشته باشد.
 
غذاهایی که حاوی این مواد مغذی هستند گردش خون را بهینه سازی کرده و از سلامت قلبی عروقی محافظت می کنند.
 
پرهیز از الکل و تنباکو
 
مصرف الکل و تنباکو پیامدهای منفی بسیاری برای بدن انسان به همراه دارد که یکی از آنها بروز مشکلات گردش خون و سیاهرگ های واریسی است.
 
سموم موجود در محصولات حاوی الکل و تنباکو شریان ها را تخریب می کنند و عبور خون از آنها دشوار می شود.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.