واشنگتن پست: مدیر «سی‌آی‌ای» فایل صوتی بازجویی و قتل «جمال خاشقجی» را شنید

 جینا هسپل مدیر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا برای تحقیق بر روی پرونده «جمال خاشقجی» به ترکیه سفر کرده استروزنامه واشنگتن پست نوشت «جینا هسپل» مدیر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، فایل صوتی بازجویی و قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را گوش داده است.
 
خانم هسپل که روز دوشنبه برای تحقیق درباره قتل این روزنامه نگار سعودی به ترکیه سفر کرده است در جلسه‌ای به این فایل صوتی گوش داد. یک منبع به روزنامه واشنگتن پست گفت که این فایل صوتی «متقاعد کننده»‌ بوده است و احتمال می‌رود که آمریکا فشارهایش را بر عربستان تشدید کند.
 
این در شرایطی است که عربستان قتل جمال خاشقجی را یک «عملیات خودسرانه» دانسته و می‌گوید که او براثر «مشاجره» در کنسولگری این کشور در دوم اکتبر کشته شده است.
 
پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه از قتل این روزنامه‌نگار سعودی به شدت انتقاد کرد و گفت: «این قتل بی‌پاسخ نخواهد ماند.»
 
خبرگزاری رویترز هم روز چهارشنبه بخشی از مصاحبه دونالد ترامپ با روزنامه وال استریت ژورنال را منتشر کرد که در آن گفته بود ولیعهد عربستان شاید در نهایت مسئول ماجرای قتل خاشقجی باشد.
 
مارک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا هم اطمینان داد که دولت امریکا این پرونده را تا آخر پیگیری می کند.
 
دولت ترامپ نخستین اقدام عملی خود را برای مجازات عربستان سعودی در روز سه شنبه با لغو روادید افرادی که در قتل «خاشقجی» مسئول هستند،‌اعلام کرد.
 
مایک پمپئو وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ از فرد یا مقام خاصی نام نبرد، اما گفت از طریق دستگاه‌های اطلاعاتی و وزارت خارجه برخی افراد مسئول در قتل خاشقجی را شناسایی کرده‌ایم و در حال بررسی اقدامات لازم هستیم؛ از جمله لغو روادید و رایزنی با وزارت خزانه‌داری برای تحریم آنها.
 
«جمال خاشقجی» که مقالات انتقادی علیه سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، می نوشت اوایل ماه جاری میلادی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد. مقامات ترکیه می گویند تیمی ۱۵ نفره از مردان سعودی جمال خاشقجی را شکنجه کردند، او را کشتند، و جسدش را چند قطعه کردند.
 
پیش از این دولت عربستان در رابطه با پرونده «جمال خاشقجی» در یک اطلاعیه‌‌ اعلام کرد که پنج مقام برکنار و ۱۸ نفر نیز بازداشت شدند.
+39
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  ایا ولیعهد عربستان هم لغو روادید خواهد شد؟
  2
  28
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  samak - پاریس، فرانسه
  با توجه به اینکه خود این خانم ، یکی از شناخته شده ترین کارشناسان شکنجه هستند.
  6
  24
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  توجه کنید در خبر آمده است: «نخستین اقدام عملی دولت ترامپ برای مجازات عربستان سعودی، لغو روادید افرادی که در قتل «خاشقجی» مسئول هستند،‌اعلام کرد. (پایان نقل قول). ادامه
  2
  4
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  در حالیکه ترامپ می توانست بجای لغو روادید آمران و عاملان این جنایت، ابتدا اجازه ورود آنها به خاک امریکا را فراهم آورده، و سپس آنان را با استناد به قوانین جزایی امریکا دستگیر و باتهام قتل یک شهروند امریکا(قاشقچی) مجازات کند(اعدام و یا حبس ابد با توجه بمیزان مشارکت). ادامه
  2
  5
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  صدور ویزا و اجازه ورود به این مجرمان توسط دولت ترامپ، می توانست دستاورد مهمی برای جامعه جهانی داشته باشد و آن سنجش میزان بیطرفی دادگستری امریکا در آزمون «اجرای عدالت» یا «منافع استراتژیک» می توانست باشد. دولت ترامپ با اینکار عملا جامعه جهانی را از یک آزمون مهم (نحوه اجرای عدالت در دادگاههای امریکا) محروم کرد. ترامپ از دیگر سوی همچنین این فرصت برای هیئت حاکمه عربستان و «آمران» این جنایت فراهم آورد که «خاطیان» در خاک عربستان «بازجویی و اعتراف گیری» شوند، آنهم بشکلی که «قوانین عربستان» برای شهروندان خود(بخوانید منافع خود) صلاح می داند .لغو ویزا و عدم اجازه ورود «عاملان» این چنایت سازمان یافته organised crime به خاک امریکا بواقع هدیه بزرگ امریکا به «آمران» این جنایت است. ترامپ با اینکار یقه خود و سیاست توسعه طلبانه امریکا در خاورمیانه را شر بازتاب این جنایت و رسوایی های آن برای دولت ترامپ خلاص کرد. اینست «اقدام عملی ترامپ» نه آنکه در این خبر آمده است. پینوشه را بیاد بیاورید!
  2
  6
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  پیام ترامپ در لغو رواید اینست: ای قاتلان، فعلا طرف من نیائید! برایم دردسر نزائید!
  2
  6
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  نظام سوخته اخوندی - اتریش، اتریش
  عرب های عربستان سعودی و به کل عرب ها به شدت با مردم امریکا دشمنی دارن خصوصا مردم کشور عربستان، اکثرا هم با فحش و دشنام میرن امریکا خوش گذرونی ! یا هواپیما میدزدن میزنن تو برج هایشان ! امریکا مشخص کرده خود ترامپ هم بارها گفته منافع امریکا از هرچیز دیگه ای براش مهم تر هست ، به نفعش هست سکوت کنه و میانه رو باشه وگرنه تسلیحاتش رو عربستان از انگلیس تامین میکنه سر امریکا بی کلاه میمونه
  0
  5
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.