تن‌فروشی زنان مهاجر ونزوئلایی در کلمبیا

بسیاری از زنان ونزوئلایی که به کلمبیا پناه برده‌اند، برای سیر کردن شکم فرزندان‌شان به تن‌فروشی روی آورده‌اند.
 
خبرگزاری فرانسه روز پنج‌شنبه ۳ آبان با انتشار گزارشی در این زمینه می‌نویسد این زنان نتوانسه‌اند فرزندان خود را به کلمبیا بیاورند و به دلیل آن که در کشور همسایه هم شغلی پیدا نمی‌کنند، به کار در فاحشه‌خانه‌ها روی آورده‌اند. آنها پول حاصل از این کار را برای خانواده و فرزندانشان می‌فرستند تا از گرسنگی تلف نشوند.
 
آلگریا، ۲۶ ساله در ونزوئلا دبیر تاریخ و جغرافی بوده اما اکنون در یک فاحشه‌خانه در شهر کالامار تن‌فروشی می‌کند. او به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که در ونزوئلا با آن تورم شدید، ماهانه تنها ۳۱۲ هزار بولیوار (کمتر از یک دلار) حقوق می‌گرفته، پولی که با آن حتی نمی‌شود یک بسته خمیر نان خرید.
 
او در ماه فوریه گذشته وارد کلمبیا شده، به مدت سه ماه به عنوان پیشخدمت در آرائوکا واقع در شرق کشور کار کرده است. می‌گوید در آنجا به او جا و مکان و غذا می‌دادند اما هیچ پولی نمی‌دادند تا برای خانواده‌اش بفرستدو تنها پولی که می‌گرفته انعام‌های ناچیزی بوده که مشتریان به او می‌داده‌اند. اکنون خرج شش نفر از اعضای خانواده آلگریا از جمله پسر ۴ ساله‌اش، را از راه درآمد فاحشگی او تأمین می‌شود.
 
منطقه‌ای که آلگریا در آن زندگی می‌کند، در واقع پاتوق باندهای مافیایی مواد مخدر و تبهکاران دیگر و نیز گروه شورشی فارک است. در فاحشه‌خانه‌ای که او کار می‌کند، ۹ زن ونزوئلایی دیگر نیز مشغول کار هستند. آنها بابت هر بار همخوابگی بین ۳۷ تا ۵۰ هزار پزو (۱۱ تا ۱۶ دلار) پول می‌گیرند که از این مقدار ۷ هزار پزو به مالک فاحشه‌خانه پرداخت می‌شود. در شب‌های پرمشتری آنها بین ۹۰ تا ۳۰۰ هزار پزو (۳۰ تا ۱۰۰ دلار) درآمد دارند.
 
ژولی، زن ۳۵ ساله که همکار آلگریاست و در ونزوئلا روزنامه‌فروش بوده، به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما هیچ وقت فکر نمی‌کردیم فاحشه بشویم. ما به دلیل بحران اقتصادی در کشورمان مجبور به این کار شدیم. اصلا دیگر کاغذی وجود نداشت تا روزنامه چاپ شود.»
 
او که ۳ فرزند خردسالش را به مادرش سپرده، چندی پیش بدون هیچ پول و توشه‌ای از مرز شرقی وارد کلمبیا شده است. شوهر او در ونزوئلا به نارسایی کلیه دچار شده و به دلیل کمبود دارو جان خود را از دست داده است.
زن آواره ونزوئلایی در کلمبیابیشتر زنان آواره ونزوئلایی که در کلمبیا تن‌فروشی می‌کنند به خانواده خود نمی‌گویند درآمدشان از چه شغلی است. آلگریا به مادرش گفته است که به دلیل نداشتن گذرنامه نتوانسته در کلمبیا شغل معلمی پیدا کند و برای همین در یک نانوایی کار می‌کند.
 
خبرگزاری فرانسه از قول جان جیمز، روانشناس داوطلب در یک سازمان مردم‌نهاد به نام ام‌دی‌ام در کلمبیا می‌نویسد این زنان از «اضطراب، افسردگی و ضربه روحی» رنج می‌برند. به گفته این کنشگر اجتماعی، بخش مهمی از مشکلات روحی این زنان نیز حاصل ترس از حضور مردان مسلح باندهای تبهکار در منطقه است. آنها همچنین به دلیل گرمای حاره‌ای منطقه در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف به ویژه مالاریا، تب دنگی و عفونت‌های گوناگون هستند.
 
خبرنگار خبرگزاری فرانسه از بیمارستان محلی کالامار گزارش می‌دهد که یک پزشک داوطلب این زنان را معاینه کرده، به آنها دارو و کاندوم می‌دهد و برایشان درون‌کاشت (ایمپلنت) ضدبارداری می‌گذارد. به نوشته این خبرنگار، در این بیمارستان همیشه صدای گریه زنانی به گوش می‌رسد که از درد ناشی از درون‌کاشت به خود می‌پیچند.
 
بسیاری از این زنان تاکنون قربانی خشونت مشتریان خود شده‌اند. با این حال آمار دقیقی از شمار آنان در دست نیست.
 
پاتریسیا، ۳۰ ساله و مادر ۳ فرزند که مانند چند تن دیگر از هموطنانش در فاحشه‌خانه آرائوکا کار می‌کند، می‌گوید یک بار یک مرد مست او را به باد کتک گرفته و بعد از آن هم از راه آلت تناسلی و هم از مقعد به او تجاوز کرده است. او به خبرگزاری فرانسه گفته است که «کابوس» این واقعه فجیع رهایش نمی‌کند.
 
از سوی دیگر نیکولا دوتا، رابط ام‌دی‌ام در کلمبیا از وجود باندهای قاچاق زنان پناهنده ونزوئلایی در کلمبیا، کشورهای دیگر آمریکای لاتین و حتی در اروپا برای تن‌فروشی خبر می‌دهد. او در این زمینه می‌گوید: «آن چه بحران مهاجرت زنان ونزوئلایی را متمایز کرده این است که آنها قربانی شبکه‌های قاچاق انسان می‌شوند.»
 
با این همه برخی زنان آواره ونزوئلایی نیز کار با حقوق کمتر در جایی غیر از فاحشه‌هانه را ترجیح می‌دهند. پاملا، زن جوان ۲۰ ساله که پیش از مهاجرت به کلمبیا در ونزوئلا مأمور پلیس بوده، می‌گوید برای مدتی در سن خوزه کلمبیا تن‌فروشی می‌کرده، اما پس از یک همخوابگی، ناخواسته باردار شده و بعد جنین خود را سقط کرده است. او اکنون در یک رستوران در نزدیکی بوگوتا، پایتخت کار می‌کند و روزی ۳۰ هزار پزو (۱۰ دلار) در روز درآمد دارد. او می‌گوید این کار را به «بردگی جنسی» برای صاحبان فاحشه‌خانه‌ها ترجیح می‌دهد.
 
شرایط نابسامان اقتصادی که در سال‌های اخیر جامعه ونزوئلا را به سراشیبی سقوط کشانده، سبب شده است تا بسیاری از مردم این کشور برای فرار از قحطی به کشورهای همسایه هجوم ببرند.
 
بر اساس گزارش سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۵ تاکنون ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار و در مجموع ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار آواره ونزوئلایی تاکنون کشورشان را ترک کرده‌اند.
یک فروشگاه مواد غذایی در ونزوئلا
+92
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  setayeshz565 - وین، اتریش

  دقیقا وضعیت ایرانم همینطوره،وقتی رژیم عوض نشه بدتر هم میشه،وقتی دلار هفده هزار تومنی رو قبول کردیم،بقیه چیزا رو هم قبول میکنیم،یه جوری خیلی حساب شده همه چی رو به خورد ملت دادن،چشم انداز ده سال دیگه ایران رو میتونین تو سرنوشت ونزوئلا ببینین،مرگ تدریجی رویاها و انتظارات طبیعی مردم به دست خامنه ای و سرداران خونخوار سپاهش،اداره کردن یک کشور با سیستم هزار سال پیش همین میشه دیگه
  23
  123
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  ونزوئلا برنامه آینده ایران است ای ایرانی از خواب دیدار شو زمان خود فروشی خواهر ومادرت دخترت داره میرسه
  20
  122
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  داره کم کم مثل ایران میشه ونزوئلا، از زمانی که پای احمقی نجس به این کشور باز شد،اونا را هم نکبت زد!،جای تاسف کشوری که بزرکترین ذخایر نفت دنیا را دارد ملتش اینطور زندگی کنند، ازطرفی این واقعا جنایت است کاری که امریکا با تحریمهاش علیه ملت اونجا هم انجام میده به امریکا چه ربطی داره که چه سیستمی انجا سر کاره ،اونجا یک مملکت ازاد است و ملت اونجا خودشون باسید تسمیم بگیرند نه اینکه امریکا باید تعین کنه کی باید سر کار باشه، از طرفی این نشان دهنده نامردی روسها هم در حق همپیمان قدیمیشون در امریکای لاتین است.
  17
  82
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  study - استکهلم، سوئد

  کشورایی مثل شوروی سابق و روسیه الان کره شمالی کوبا ونزوئلا ایران کشورایی که منفور دنیان چرا؟. چون این کشورا و مردمشون میخوان دنیا رو عوض کنن هرکدوم یه انقلاب یه ایدئولوژی مسخره رو پیش گرفتن و میگن بهترینه بعدم کلی هزینه برای ترور و وحشت تو دنیا که میتونه کشورشون رو بهترین کنه.
  32
  55
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::study - استکهلم، سوئد::]. چرا افغانستان و طالبانهای خونخوار را از قلم انداخته ای ،
  7
  29
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  حیف نیست زیبا رویان خوش اندام ونزوئلا یی سوراخ سوراخ بشن نمیشه خانم‌های ۳در۴ ایرانی برن سوراخ شن
  65
  13
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  liberté - مونترال، کانادا

  پارسال همین جا گفتم ساختن دیوار توسط ترکیه در مرز ایران دقیقا به خاطر جلوگیری از سرازیر شدن سیل مهاجران ایرانی به ترکیه است. آن زمان خیلی از دوستان گفتند اینطور نمیشه. حالا انگار سناریو قحطی دوم در ایران دارد به واقعیت نزدیک میشود. اینها هدفشان نابودی ژن ایرانیست. قحطی اول در سال 1917 بود که منجر به کاهش ده میلیونی جمعیت ایران شد. یعنی عملا در آن سالها ده میلیون نفر ایرانی از گرسنگی کشته شدند. مردم بیدار شید این آخوندها نوچه کشورهای استعمارگر هستن برای چپاول منابع طبیعی و انسانی منطقه. این چجور تحریمی هست که مردم ایران نمیتوانند پول منتقل کنند بعد امثال قالیباف و خاوری و لاریجانی ها به راحتی میلیاردها دلار پول و املاک و ثروت در کشورهای تحریم کننده ایران دارند؟!
  4
  38
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tom28 - تهران، ایران

  تن فروشی زن اولین تجارت تاریخه و در ۹۵٪ موارد ناشی از تنبلی و زیاده خواهی و مفتخوری و علاقه زنها به زندگی راحت و انگلی هستش و فقط استوار به حماقت و ضعف مردهاست.
  62
  23
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::]. حتما خودت آبکشی!!
  7
  35
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::tom28 - تهران، ایران::] بله: ۹۵٪ تن فروشی زنان, ناشی از تنبلی و زیاده خواهی است! و آن ۵ درصدی هم که از زیر ماشین حساب شما در رفته اند. لابد از دوستان و بستگان شما هستند.البته شک دارم که این عدد وارقام را از مرحوم نیچه گرفته باشی. به هر حال میتوان یکی از فازهای و علت زن ستیزی نیچه را اینطور خلاصه کرد که گیریم معشوقه زیبا روی روسی اش لوسالومه اورا ترک کرده بود. ولی شما با این ارقام دوغ وخیاری در کجای ماجرا قرار داری؟یا از کدام عشق بی نقطه نهیب خورد ه اید؟ایا بهتر نیست به جهل و غرور عقل اعتراف کرد. امید است که سالم باشی.
  11
  39
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  study - استکهلم، سوئد
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. اونا ایرانی محسوب میشن
  20
  1
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  study - استکهلم، سوئد
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. اشتی کنیم؟.
  19
  3
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::]. اونها ابولسوراخند رفیق کارشون به انجا رسیده که حتی دلار را از سوراخ به دستشون میدن!
  8
  1
  جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.