صربستان برخورد پلیس با صدها پناهجوی ایرانی در مرز صربستان و کرواسی

صدها پناهجوی ایرانی که در ماه‌های اخیر در اردوگاه‌های پناهجویان صربستان حضور داشتند، برای رفتن به اروپای غربی در پشت نوار مرزی صربستان با کرواسی با ممانعت و خشونت پلیس کرواسی روبرو شدند.
 
بهروز یکی از این پناهجویان است که در گفت‌وگو با یورونیوز می‌گوید: «طبق اطلاعات درست یا غلطی که به ما داده‌ بودند تعدادی پناهجو از بوسنی و هرزگوین راهی کرواسی و سپس اسلوونی شده‌اند و ما طبق این اطلاعات به سمت مرز کرواسی حرکت کردیم. »
 
این پناهجو در حالی این موضوع را مطرح می‌کند که خبرگزاری رویترز از بسته شدن مرز بوسنی با کرواسی در پی تلاش صدها مهاجر پاکستانی، ایرانی، سوری و افغان برای گذر از این مرز و ورود به کرواسی خبر داده است.
مرز صربستان با کرواسی و پناهجویانی که تجمع کرده اند و خواهان عبور از مرز هستند اما وضعیت در مرز صربستان با کرواسی هم مشابه گزارش شده است. بسیاری از ایرانی‌ها که در پی برداشته شدن ویزا بین دو کشور ایران و صربستان چه از راه هوایی چه زمینی به این کشور سفر کرده‌ بودند، بلافاصله درخواست پناهندگی دادند و در اردوگاه‌های پناهجویی صربستان ساکن شدند اما هم اکنون بعد از چندین ماه سکونت در شهرهای مرزی برای رفتن به کشورهای اروپای غربی راهی مرز کرواسی شدند.
 
سال گذشته، صربستان صدور روادید با ایران و هند را به طور همزمان لغو کرد. ایرانی‌ها می توانستند به شرط همراه داشتن رزرو هتل و بلیت بازگشت و پول کافی به مدت ۳۰ روز بدون ویزا در صربستان اقامت کنند. اما دولت صربستان ۱۸ مهرماه سالجاری در روزنامه رسمی این کشور اعلام کرد که تصمیم قبلی خود مبنی بر معافیت ویزا برای شهروندان ایران را لغو می‌کند.

یک پناهجوی ایرانی: پلیس کرواسی به قصد کشت ما را کتک می زند
 
آرش پناهجوی دیگری است که در اردوگاه پناهجویی آداش افسی به همراه حدود هزار ایرانی دیگر ساکن است. وی به یورونیوز می‌گوید: « سه ماه است در صربستان هستیم و شرایط اینجا بسیار وخیم است. اصلا شرایط مساعد نیست. هوا سرد است و اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند. حمام نیست. نه پتو داریم و نه مواد شوینده. »
 
او درباره عبور از مرز کرواسی می‌گوید: « می‌خواهیم به کشورهای اروپای غربی برویم اما ماه‌هاست که کشور کرواسی مرزهای خودش را بسته است. به ندرت افراد می‌توانند از مرز کرواسی رد شوند. افرادی که هم که رد شده‌اند، کار خطرناکی کرده‌اند مثلا زیر کامیون و یا روی لاستیک زاپاس آن، خود را پنهان کرده‌اند و اگر شرایط را توانسته باشند تحمل کنند و گیر پلیس نیافتاده باشند بعد از ده ساعت حرکت کامیون و ماندن در آن شرایط به مقصد رسیده‌اند.»
 
این پناهجو می‌گوید: «کسانیکه نمی‌توانند چنین اقدام خطرناکی را انجام دهند باید پول به قاچاقچی‌ها بدهند. قاچاقچی‌ها پول‌های کلانی می‌گیرند اما اگر به داخل خاک کرواسی وارد شوید و پلیس این کشور شما را بگیرد به قصد کشت می‌زند. گوشی‌های موبایل را می‌گیرد و آن‌ها می‌شکند و یا سیم‌کارت آن را می‌سوزاند یا حتی پول‌های ما را هم می‌دزدند و در نهایت شما را به مرز صربستان برمی‌گرداند و تحویل پلیس صربستان می‌دهد. »
مرز صربستان با کرواسی و پناهجویانی که تجمع کرده اند و خواهان عبور از مرز هستند
یک پناهجوی ایرانی: اکثرا ایرانی هستیم و تعدادی افغان و پاکستانی هم در بین ما هستند
 
بهروز پناهجوی دیگری که اردوگاه آن‌ها هم نزدیک مرز با کرواسی است، این صحبت‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید: «اینجا همه حداقل یک بار کتک خورده است. کسی اینجا زندگی می‌کند که چهار تا از دندان‌هایش را شکسته‌اند.»
 
او درباره تصمیم به رفتن به سمت مرز کرواسی می‌گوید: « ما همه از اردوگاه خودمان راهی شدیم. حتی حدود ۵۰ نفر هم از بلگراد آماده بودند.»
 
وی درباره برخورد پلیس می‌گوید: «در همان دقیقه‌های اولیه پلیس‌ها ما را محاصره کردند و آب و غذا هم به ما نمی‌دادند. حتی برای گرفتن غذا و آب پول جمع کرده بودیم که آن را هم از ما گرفتند.»
 
وی درباره ملیت افراد حاضر در نزدیکی مرز گفت: «اکثر ایرانی هستیم اما تعدادی افغان و پاکستانی هم در بین ما هستند.»
 
بهروز می‌گوید که پلیس همه افراد را از دم مرز متفرق کرده و به اردوگاه داخل شهر برگردانده است.
مرز صربستان با کرواسی و پناهجویانی که تجمع کرده اند و خواهان عبور از مرز هستند گرچه پناهجویان حاضر در مرز کرواسی با صربستان متفرق شده‌اند اما خبرگزاری‌ها از باقی ماندن پناهجویان در مرز بوسنی با کرواسی و بستن مسیرهای اصلی خبر می‌دهند.
 
یکی از پلیس‌های مرزی به رسانه‌ها گفته است که مهاجران در مسیر نشسته و آن را مسدود کرده اند اما هیچ حادثه‌ای در این رابطه گزارش نشده است. طبق برآوردهای پلیس محلی و آژانس پناهندگان سازمان ملل، بین ۳ تا ۵ هزار پناهجو در شهر مرزی بیهاچ بوسنی مستقر هستند. از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی تا ۱۷ اکتبر بیش از ۱۸ هزار مهاجر و پناهجو ثبت شده به بوسنی وارد شده‌اند. ایرانی‌ها بعد از پاکستانی‌ها بیشترین پناهجویان حاضر در بوسنی هستند و بعد از آن‌ها سوری‌ها قرار دارند.
+43
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  متاسفانه پلیس این کشور ها بسیار فاشیست هستند ، این پناهجویان بد کشوری را انتخاب کرده اند ،
  24
  51
  ‌چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  خدا لعنت کند مقامات ایران را بیبنید .مردم مارا اواره گشورهای کردید که زمانی ایران صدقه بگیر بودن . روحانی خجالت نگشی اینها مردم ایران هستن . بچه های شما هم اینجوری رفتن امریگاه . نوه خمینی دجال داره تو امریگاه چیگار میکن
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  ترو‌ خدا اگر با بچه کوچیک میخواهید برید بزارید برای تابستون ، لعنت به جمهوری اسلامی که ملت رو آواره کرده
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  samand - استانبول، ترکیه
  با زن و بچه کوچک راه افتاد که چی بشه؟ اگر case پرونده پناهجویی دارید همون صربستان باید بمونید ببینید تکلیف تون چی میشه. خوشتون نمیاد از صربستان؟ کشورها که مثل شما عقب افتاده نیستند! همین طور مرزهاشون رو باز کنند تا شما که از شرایط اقتصادی-سیاسی-اجتماعی ایران خوشتون نمیاد برید کشورشون و از خدمات آنها رایگان استفاده کنید؟ پلیس شما را زده؟ دستش درد نکنه، راه افتاد کشورشون رو به گند کشیدید که چی بشه؟ مثل بچه آدم همون صربستان باید بمونید تا ببینید تکلیف چی میشه...
  3
  7
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شهلای من - بروکسل، بلژیک
  ای لعنت به صرب ها و کروات ها ابتدا فرش قرمز پهن میکنید دعوت میکنید التماس و التجا خواهش تمنا که جوانان ایران بیان وقتی اومدن کتک میزنید
  7
  6
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::شهلای من - بروکسل، بلژیک::]. مرز و باز میکنن مثل بچه ادم بیان نه گله ای پول را به جیب سرخر های سپاه بریزند بخاطر قراردادی که یک کشور بی قانون بایک کشوری که تمام دنیا تحریمش کرده!
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  [::شهلای من - بروکسل، بلژیک::]. فرش قرمز پهن کردن برای پناهنده ؟؟؟ نه عزیزم همه کشورها فرش برای توریست پهن میکنن که عین ادم بیان چند روز تفریح کنند و برگردن . نه اینکه مرز کشور میزبان رو پشم حساب کنند و مثل گوسفند بخوان ازش رد بشن .شما از مرز ایران ببین میتونی کشکی رد بشی ببین نیروی مرزبانی از دور با اسنایپر چطور میزنه وسط مغزت .
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.