آیا مشاور بن سلمان با اسکایپ صحنه قتل خاشقجی را تماشا کرده است؟

به گفته‌ی مقام‌های اطلاعاتی، سعود القحطانی، مشاور ارشد ولیعهد عربستان از طریق اسکایپ با روزنامه‌نگار منتقد صحبت کرده و احتمال می‌رود که حتی صحنه‌ی قتل او را تماشا کرده باشد. وزیر خارجه عربستان وعده‌ی شفاف‌‌سازی کامل داد.
 
روز سه‌شنبه، یکم آبان (۲۳ اکتبر) خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های اطلاعاتی عرب و ترک گزارش داد که سعود القحطانی، مشاور در مقام وزیر ولیعهد عربستان سعودی پس از ورود جمال خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول با او تماس ویدیویی داشته است.
 
بر اساس این گزارش، القحطانی به خاشقجی پرخاش کرده و روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان نیز واکنش مشابهی نشان داده است.
 
منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که مشاور ارشد ولیعهد عربستان به عوامل خود در کنسولگری گفته است: «سر این سگ را برام بیارید!»
 
رویترز می‌نویسد، معلوم نیست که آیا این مقام عربستانی صحنه‌ی قتل روزنامه‌نگار را از طریق اسکایپ مشاهده کرده است یا خیر.
 
جمال خاشقجی که روز دوم اکتبر برای دریافت مدارک ازدواج با نامزدش به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رفته بود، به شکل مرموزی به‌ قتل رسیده است.
 
در نخستین واکنش ریاض به این جنایت، القحطانی و شمار دیگری از مقامات همکار او برکنار شدند.
 
ولیعهد بی‌گناه است؟
 
روز سه‌شنبه عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی بار دیگر اظهار داشت که محمد بن سلمان از قضیه‌ی قتل خاشقجی بی‌اطلاع بوده و بعد از بروز جنایت از آن آگاهی یافته است.
 
در گزارش رویترز اما آمده است که القحطانی همواره تاکید کرده است که بدون دستور از جانب ولیعهد هیچ کاری انجام نمی‌دهد.
 
وزیر امور خارجه عربستان سعودی که پس از ملاقات با همتای اندونزیایی خود در جاکارتا سخن می‌گفت، تاکید کرد که ریاض مصمم است در زمینه‌ی قتل روزنامه‌نگار عربستانی به‌طور کامل شفاف‌سازی کند.
 
به گفته‌ی الجبیر، دولت عربستان برای این منظور یک تیم کارشناسی به ترکیه فرستاده است. او وعده داد، افرادی که در قتل خاشقجی، دست داشته‌اند، محاکمه و مجازات خواهند شد.
 
وزیر امور خارجه‌ی عربستان تاکید کرد که باید تلاش شود تا در آینده هرگز چنین جنایاتی رخ ندهد.
 
"واقعیت‌های عریان" اردوغان
 
قرار است که بعدازظهر سه‌شنبه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه "واقعیت‌های عریان" در رابطه با کشتن جمال خاشقجی را اعلام کند.
 
به گزارش رویترز، به احتمال زیاد اردوغان گفت‌وگوی اسکایپی مشاور ولیعهد با تیمی را که برای کشتن خاشقجی به ترکیه اعزام شده، فاش خواهد ساخت.
 
این خبرگزاری نوشت، از این گفت‌وگوی ویدئویی یک نوار صوتی وجود دارد که در اختیار مقام‌های امنیتی ترکیه و یک کپی از آن نزد رئیس جمهور این کشور است.
 
"باشگاه خبرنگاران جوان" ایران به نقل از یک منبع عربی گزارش داد که  نیروهای امنیتی ترکیه بخشی از جسد جمال خاشقجی را در چاه داخل باغ کنسولگری عربستان در استانبول یافته‌اند. بر اساس این گزارش، اردوغان در باره‌ی کشف تکه‌هایی از جسد روزنامه‌نگار منتقد عربستانی نیز سخن خواهد گفت.
 
این خبر را تاکنون هیچ یک از خبرگزاری‌های معتبر بین‌المللی تایید نکرده است.
+68
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  setayeshz565 - وین، اتریش

  چقدر این عربها خنگ و بی دست و پا هستن،بیاین یکم ایران از سران مملکت ما یار بگیرین،از کوچک و بزرگ رو سربه نیست میکنن مثل آب خوردن،کسی هم اصلا شک نمیکنه،از فعال محیط زیست و حقوق بشر و اقتصاد دان و هر چی منقده به وضع و اوضاع کشور،یکیش همین دو سه روز اخیر بود،آقای فرشید هکی،خودشو سوزوند و خودکشی کرد هیشکی هم شک نکرد اصلا،قبلیام که خودشونو تو زندان دار زدن کسی شک نکرد،کلا هر چی بشه کسی شک نمیکنه،بعضیا رو هم به صورت دلیوری میفرستن تبعید به جاهای سردسیر،مثل خاوری به کانادا پ،بازم کسی شک نکرد،خلاصه بیاین براتون آموزش ویژه میزارن که خود سازمان سیا و پنتاگون و. انگشت به دهان میمونه
  2
  62
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ...باشگاه خبرنگاران جوان" ایران به نقل از یک منبع عربی گزارش داد که نیروهای امنیتی ترکیه بخشی از جسد جمال خاشقجی را در چاه داخل باغ کنسولگری عربستان در استانبول یافته‌اند. بر اساس این گزارش، اردوغان در باره‌ی کشف تکه‌هایی از جسد روزنامه‌نگار منتقد عربستانی نیز سخن خواهد گفت...چقدر جالبه باشگاه خبرنگاری جوان بیش از اردوخر میدونه، کم کم رو میشه که عوامل اطلاعاتی ارو خر و داعشعلی در این کار دست داشتند!.
  6
  23
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  چی بگم والا - پاریس، فرانسه

  اینم احمدی نژادیه واسه خودش. چند روز میگم میگم گفت امروز هم هیچی نگفت که
  3
  28
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  ,,سر این سگ را برایم بیاورید؛؛هنوز کلمات و ادبیات سران عرب,مانند 1400سال قبل است و این یکی از دلائلی هست که قبلا گفتم این قوم قابل متمدن و بلوغ شعوری نیست .کاری هم نمیتوانند بکنند ژن عرب چنین است.(نسل بد نیکو نگردد آنکه بنیادش بداست)
  2
  37
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  شاید با imo تماشا کرده باشه!
  0
  16
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان

  گور پدر عربستان و خامنه ای جلاد و ترکیه، همه شان بخاطر پول و مقام جنایت می کنند آنقدر منفی بزنید تا منفی دانتان پاره شه
  3
  38
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  [::setayeshz565 - وین، اتریش::]. شما که در باره «فعال محیط زیست» چیزی نمیدانی؛ چرا شایعه‌پراکنی میکنی؟ جریان کشته شدن ایشان: شب میاد خونه؛ چراغ رو که روشن میکنه یه دزدی تو اتاق بوده؛ با هم درگیر میشن. شروع میکنه داد زدن و از همسایه‌ها کمک میطلبه. همسایه‌ها میریزن تو اتاق و درگیری حالا شدت میگیره. یهو یکی یه چیزی پرت میکنه؛ میخوره به لامپ؛ اتصال کوتاه میشه و همه برق‌ها میره. تا میرن فیوز رو بزنن که چراغا روشن بشه؛ میبینن بکی! تو تاریکی اشتباهی «فعال محیط زیست» رو زدن و آقا دزده هم ازش خبری نیست. شدت جراحات زیاد بوده و منجر به فوت ایشان میشه.
  25
  6
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. این داستان را برو برای اون امام خیالی زمانت که هر روز از پنجره اتوبوس میبینیش بده، راستی اونی که گر روز از پنجره اتوبوس میبینیش جای دماعض یک گوجه فرنگی نیست؟
  3
  17
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  setayeshz565 - وین، اتریش
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. ای وای راست میگی؟خوب شد تو اونجا بودی اینا رو ببینی و برای ما تعریف کنی و ما هم باور کنیم و کسی هم شک نکنه،مزدور بدبخت.....
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  setayeshz565 - وین، اتریش
  [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. در ضمن توی خبر دیگه اومده که توی ماشین کشته شده و سوخته،نه توی منزل،تو که بیشتر شایعه پراکنی میکنی و افاضات از خودت در میکنی،به خدا نظر ندی کسی نمیگه لالی،تازه ملت خوشحال ترم میشن که دری وری های تورو اینجا نبینن
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  [::setayeshz565 - وین، اتریش::]. شما اشتباه خوندی. ایشان در خانه مورد ضرب و جرح قرار میگیرند، در ماشین به سمت اورژانس که میرفتن، بخاطر خون‌ریزی داخلی (کبد و طحال) فوت میکنند. دو تا از همسایه‌ها مبارز تو قفس بودند (ام ام ای).
  4
  3
  ‌چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.