بازتاب قتل خاشقجی در ایران: از قتل‌های زنجیره‌ای تا "برانداز" بودن نایب رییس مجلس

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مطهری در مقاله‌ای کوتاه اقدام به مقایسه قتل‌های زنجیره‌ای با قتل خاشقجی کرده و گفته بود که اگر رسانه‌های آزاد وجود می‌داشتند، این قتل‌ها رخ نمی‌دادند. این موضوع بازتابی گسترده در شبکه‌های اجتماعی و در رسانه‌ها داشته است.
 
روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، در واکنش به یادداشتی از علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، او را به «ساده‌لوحی» و «بدفهمی مفرط» متهم کرده و نوشته است:«قتل خاشقجی عامل خود حکومت بود و در یکی از مراکز حکومتی آل‌سعود هم این اتفاق روی داد. اما قتل‌های زنجیره‌ای کار عوامل خودسر بود و خود دولت ایران به ماجرا رسیدگی کرد و پرونده را پیش برد، بدون دخالت خارجی.»
 
علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، در یادداشت کوتاهی که در روزنامه "اعتماد" منتشر کرده بود به بازتاب موضوع قتل جمال خاشقجی اشاره کرده و آن را "معجزه رسانه‌های آزاد" نامیده بود.. مطهری بازتاب وسیع ناپدید شدن و سپس قتل این خبرنگار منتقد حکومت عربستان را جلوه‌ای از قدرت رسانه‌های آزاد دانسته است.
 
نایب رئیس مجلس با اشاره به پیگیری گسترده خبر ناپدید شدن این خبرنگار در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول نوشته بود کار به جایی رسید که «دیگر هیچ مقام سیاسی نمی‌توانست آن را پنهان کند یا پیگیری نکند، چون تبدیل به یک مطالبه جهانی شده بود.»
 
مطهری در ادامه یادداشت خود با مقایسه بین پرونده قتل‌های زنجیره‌ای در ایران و قتل جمال خاشقجی می‌گوید: «در مثال مناقشه نیست، اما اگر در زمان قتل‌های زنجیره‌ای در ایران، ما رسانه‌های آزاد می‌داشتیم آن فجایع یا اتفاق نمی‌افتاد یا به آن شدت رخ نمی‌داد.»
 
روزنامه "جوان" روز دوشنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) مقایسه پرونده قتل‌های زنجیره‌ای با قتل خاشقجی را "قیاسی نادرست" دانسته و مدعی شده که این مقایسه از "اشراف" نداشتن مطهری بر ماجرا حکایت دارد.
 
روزنامه "جوان" نایب رئیس مجلس شورای اسلامی را در کنار نیروهای "ضدانقلاب و برانداز" قرار داده و می‌نویسد: «در چنین فضایی برخی کاربران ضد جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی تلاش کردند با پیش کشیدن موضوع قتل‌های زنجیره‌ای در دولت اصلاحات به قیاس آن‌ها با سلاخی جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان بپردازند. از ضدانقلاب و براندازان البته توقعی نیست، اما روز گذشته این قیاس مبتذل در صفحه یک روزنامه اعتماد (متعلق به الیاس حضرتی) و آن هم به قلم علی مطهری، نایب رئیس مجلس، دیده شد.»
 
بسیاری از کاربران ظرف روزهای گذشته "انفعال" جمهوری اسلامی در قبال قتل جمال خاشقجی را در ارتباط با قتل‌ روشنفکران و دگراندیشان و نیز قتل‌هایی که در زندان‌های ایران روی داده، دانسته بودند.
+34
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  البته اشتباه عربستان این بود که با خامنه ای و وزرات اطلاعات سپاه مشورت نکرده بودند و خودسر اقدام کردند و این گند را زدند برای هر کاری باید از متخصص و کار بلد مشورت کرد و استفاده ;) حکومت غارتگر اسلامی تخصص عجیبی در حذف کردن و کشتار مخالفین داره ;)
  1
  41
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  فراموش نکنیم دین اسلام برای سلاخی و کشتار آمده و حکومت اسلامی متجاوز که ایران را تصرف کرده اند استاد سلاخی و کشتار ;)
  4
  34
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  خب الانم یک سری قتل های زنجیره ای در شرف انجام هست . اونم از فعالان محیط زیست . چون اونا دقیقاٌ اطلاع دارن که زباله های اتمی از طرف روسیه در کدام زمینهای ایران دفن شده که متاسفانه در سالهای آینده فاجعه هایی به بار خواهد داشت . ولی همین امروز یکی دیگه از این فعالان محیط زیست به قتل رسید دیگری در زندان گفتند خود کشی و نه نفر دیگه هنوز تو زندانن و حکمشون شده مفسد فی الارض میدونین یعنی چی یعنی بی سرو صدا اعدام
  1
  38
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  شاه و شیخ - قم، ایران

  اینکه چرا حکومت داران ایران موضعی نگرفتند دلیلش پر واضح است. چاقو که دسته خودش را نمی بره. هر دو حاکمان ایران و عرعرستان, اسلامی, ضد مخالف, ضد منتقد و از یک ایدیولوژی که همان "کشتن مخالفین" است پیروی میکنند.
  1
  32
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  یعنی یکعده برانداز و اختلاسگر و دژمن و جانی حکومت را هدایت می کنند؟؟ رئیس جمهور خائن رهبر دزد و قاتل پسرانش اختلاسگر و دزد جان و مال مردم قوه قضائیه مافیای هزار سر اژدها،آمین
  2
  13
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan5 - تهران، ایران
  در کامنت های فوق منفی نیست ویا خیلی کم.بنظرم ساندیس ساندیس خور را بعلت بدی اقتصاد جمهوری اسلامی قطع کرده اند.!
  2
  3
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan5 - تهران، ایران
  بعد از این حکومت باید با رژیم بر آمده از لیبرال دمکراسی و رسانه ازاد و احزاب ازاد درست زندگی کرد.البته پس از یک مدت توی سر همدیگر زدن بالاخره راه پیدا خواهد شد
  1
  2
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.