عربستان سعودی روایت جدید ریاض از قتل خاشقجی؛ «می‌خواستیم بیهوشش کنیم، اما خفه شد»

عربستان سعودی، تنها چند روز پس از پذیرش کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در ریاض، روایت جدیدی از این ماجرا ارائه می کند. روایتی که با نسخه اولیه متفاوت و حتی در مواردی متضاد است.
 
خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) در گفتگو با یک مقام ارشد عربستان جزئیات دیگری از نحوه قتل آقای خاشقجی ارائه کرده است.
 
بر اساس این روایت تازه، تیمی ۱۵ نفره از اتباع عربستان به دستور احمد عسیری، نایب رئیس اطلاعات عربستان سعودی راهی ترکیه شده‌اند تا جمال خاشقچی را به بازگشت به ریاض متقاعد کنند، اما آنها از اختیارات خود فراتر رفته و او را به ربایش تهدید کرده و سپس وی را به صورت اتفاقی خفه کرده‌اند.
 
این مقام ارشد سعودی همچنین مدعی شده که جسد آقای خاشقجی در فرش پیچیده شده و به یک همکار محلی تحویل داده شده است تا جسد را از بین ببرد. 
 
در حالی که ریاض روز جمعه ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) در بیانیه‌ای بالاخره پذیرفت که جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است، در روایت تازه موارد متناقضی با نسخه اولیه که در تلویزیون سعودی بیان شد وجود دارد.
 
این مقام بلندپایه سعودی همچنین گفته است، ریاض برنامه‌ای را برای بازگرداندن مخالفان دولت به کشور دارد. جمال خاشقجی هم از جمله افرادی بوده که در این فهرست قرار داشتند و دولت برنامه داشته است او را به عربستان بازگرداند.
بنا به ادعای این منبع عربستانی، احمد عسیری تیمی ۱۵ نفره را مسئول بازگرداندن جمال خاشقجی از استانبول می‌کند، اما اعضای این تیم وقتی مقاومت این روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان را می‌بینند تلاش می‌کنند او را ساکت کنند و دست خود را روی دهان او میگذارند تا داد و فریاد نکند، اما ناگهان این روزنامه نگار اهل عربستان خفه می‌شود.
 
بنا به گزارش رویترز این مقام بلندپایه عربستان اظهار داشته که این اطلاعات در اثر اعترافات این تیم ۱۵ نفره به دست آمده است.
 
این مقام عربستانی مدعی است: «فرمانی برای مذاکره در راستای بازگرداندن مسالمت‌آمیز افراد ناراضی‌ وجود دارد که به آن‌ها (تیم مذاکره با ناراضی‌ها) این اختیار را می‌دهد که بدون هماهنگی با مقام‌های بالاتر، عمل کنند.»
 
این مقام عربستان می‌گوید مسئول این پرونده احمد عسیری و سعود قحطانی مشاور ارشد دربار سعودی بوده‌اند و این تیم ۱۵ نفره هم با هماهنگی آنها گردهم آمده و اعزام شده‌اند.
سعود قحطانی که به جرم دست داشتن در قتل خاشقچی دستگیر شده، در آگوست ۲۰۱۷ در انتقاد یکی از کاربران نسبت به عملکرد او نوشت: آیا فکر می‌کنی من سرخود و بدون دستور کاری می‌کنم؟ من مجری امین دستورات سرورم پادشاه و آقایم ولیعهد هستم او سپس ادعا کرده در جریان این عملیات قرار نبوده است که کار به خشونت بکشد. به گفته وی برنامه این بوده که جمال خاشقجی به صورت مسالمت آمیز به عربستان بازگردد و مدتی هم در خانه امن باقی بماند، سپس اگر راضی نشد با دولت همکاری کند، آزاد شود اما تیم اعزامی از اختیارات خود فراتر رفته و به خشونت متوسل شده است. این مقام عربستان افزوده است که همین امر موجب شده تا اوضاع به هم بریزد.
گزارشگر ارشد فیگارو در خاورمیانه نوشته: من به خوبی احمد العصیر، مرد شماره دو در نظام سعودی رو می‌شناسم، او که به‌جرم دست‌داشتن در قتل جمال خاشقجی، خلع شده، از مدرسه نظامی سن‌سیر فرانسه فارغ‌التحصیل شده بود و فرانسه رو عالی حرف می‌زد. این نظامی باهوش هرگز کسی نبود که تصمیمی خودسرانه بگیرد.
به گفته او، جمال خاشقچی به دفتر سرکنسول برده شده و «ماهر مطرب» از اعضای تیم اعزامی به استانبول، با او درباره بازگشت به عربستان صحبت کرده است. این روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان درخواست مطرح شده را رد کرده و گفته که کسی بیرون از کنسولگری منتظرش است و اگر او ظرف یک ساعت از کنسولگری خارج نشود، آن فرد با مقامات ترکیه‌ تماس می‌گیرد.
 
به گفته مقام عربستانی، داخل کنسولگری، جمال خاشقچی به مطرب گفته است: «می‌خواهید با من چه کار کنید؟ می‌خواهید مرا بدزدید؟»
 
ماهر مطرب در پاسخ می‌گوید: «بله، تو را بیهوش می‌کنیم و می‌دزدیم.»
 
این مقام سپس گفته است که جمال خاشقچی شروع به فریاد زدن کرده است و تیم اعزامی به قصد ساکت کردن او، دست‌هایشان را روی دهان او می‌گذارند، اما ناگهان خاشقجی می‌میرد.
 
این مقام ارشد عربستان همچنین در خصوص سرنوشت جسد جمال خاشقجی هم می‌گوید: «طبق اعترافات این افراد، جسد در فرش پیچیده شده و تحویل یک همکار محلی شده است تا جسد را از بین ببرد. ضمن اینکه صلاح طبیقی، کارشناس کالبدشکافی که به همراه این تیم به استانبول رفته بود، تلاش کرده تا آثار باقی مانده از قتل خاشقچی را در درون کنسولگری از بین ببرد.»
 
او البته در خصوص سرنوشت جسد توضیحی نمی‌دهد و می‌گوید در تلاش هستیم تا بدانیم جسد کجاست.
 
این مقام ارشد همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است مصطفی مدنی یکی دیگر از اعضای تیم عربستان، برای اینکه وانمود کند، جمال خاشقجی از کنسولگری خارج شده است، لباس‌های او را می‌پوشد و ساعت هوشمند او را هم به دست خود می بندد و از در پشتی کنسولگری خارج می‌شود. او می‌گوید آقای مدنی در نهایت لباس‌های جمال خاشقجی را در منطقه سلطان احمد استانبول به دور انداخته است.
 
او همچنین در پاسخ به این سوال که چرا ادعاهای عربستان از روز اول تا کنون متناقض بوده است می‌گوید: «تقصیر اطلاعات غلطی است که به ما می‌دادند و ما هم به اشتباه می‌افتادیم. اعضای این تیم برای ما گزارش غلطی نوشتند و مدعی شدند بعد از اینکه جمال خاشقجی تهدید کرده است مقام‌های ترکیه‌ای برای دفاع از او وارد عمل می‌شوند، آنهال هم به او اجازه دادند که کنسولگری را ترک کند.» ادعای متناقض و متفاوت مقامات سعودی از ابتدای ناپدید شدن جمال خاشقجی پرسش‌های زیادی را در فضای بین‌الملل پدید آورده و مقامات غربی هم این توضیحات را قانع کننده ندانسته‌اند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که در ابتدا از گزارش اولیه عربستان ابراز رضایت کرده بود هم یک روز بعد، اعلام کرد از توضیحات عربستان سعودی راضی نیست و آنها باید جواب کاملی در این خصوص ارائه دهند.
 
جمال خاشقجی روز دوم اکتبر (۱۰ مهر) برای کارهای اداری وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و هرگز بازنگشت. ریاض پس از حدود دو هفته انکار و ابراز بی اطلاعی از سرنوشت جمال خاشقجی، در نهایت اعتراف کرد که وی بر اثر درگیری که بین او و کسانی که در کنسولگری بوده‌اند روی داده کشته است.
+8
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  تا دیدن این ولیعهد عربستان اهل جنگولک بازی و کل کل های احمقانه در منطقه نیست و دنبال پیشرفته میخوان ترتیبشو بدن. حکومت ایران همه جوره آدم میکشه کسی سین جین نمیکنه.
  91
  31
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان

  باشه میخواستید بیهوشش کنید و ترتیبش را بدهید که زیاده روی کردید و طرف قوزپیچ شد آقا جسد گوووووو
  4
  62
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  این بنده خدا قاشق چی رفته بوده سفارتخونه شون کارت مارتشو بگیره ناگهان لباسش گیر میکنه به دستگیره ی درسفارتخونه و یهویی میمیره و وصیت کرده بوده که بدنش رو بعد از مرگش تیکه تیکه کنن ، خوب البته نماینده های بن سلمان هم خوشبختانه این بده خدا رو کمکش کردن و به وصیتش عمل کردن و جای تشکر داره از ایشون همونجوری که خانم سندرز سخنگوی دولت آمریکا تشکر کرده و دیگر کشورای اروپایی هم باید تشکر کنن همچنین شورای امنیت و شوراهای دفاع حقوق بشر و سازمان ملل و یونیسف و دادگاه لاهه باید همگی تشکر کنن تا این بشه سرمشق جوامع بشریِ ما . البته تشکر ترامپ جای خود دارد چونکه تا فهمید که به وصیتش عمل شده دیگه نگفت که ریاض رو تحریم میکنیم بلکه خیلی خوشحال تر هم شد و تازه گفتش که این خیلی خبر خوبیه و ما فهمیدیم که عرعرستان کار بدی انجام نداده چونکه متحد خودمون در خاورمیانه س و اصلا از اون کارای بد نمیکنه نه نوچچ نمیکنه از اون کارا
  12
  48
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  از صدر اسلام همینطور بوده. اصحاب رسول نیز همیشه میخواستند دست روی دهان مخالفین بکذارند که آنها فریاد نکشند اما همیشه آنها ناگهان میمردند! اصلا باور نمیکنید اما در طی ۱۴۰۰ سال میلیون ها نفر ناگهانی مرده اند در حالیکه فقط قرار بوده جلوی فریاد آنها گرفته شود.
  11
  62
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  شاید اگر این سوسمار و ملخ خورها ضرب المثل ، چیز رو هر چی بهمش بزنی بوش بیشتر در میاد و عالمگیر میشه رو میدونستند اینطوری به آلاخون والاخون نمیوفتادند! البته اینها دلشون به ساپورت آمریکا و تررررامپ خوشه ، دنیا رو مَچَل کردند و گذاشتن سر کار !!
  6
  40
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ارباب عرعرستانی وهابی جنایتکارت بهت دستور میده کامنت حماقت براشون بزاری؟ . بالاخره دوره جنایت‌ها تون تموم میشه.
  13
  42
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  از قدیم گفتند هر چی گ.. بیشتر بهم بزنی؛ بیشتر بوی گندش بلند میشه.
  2
  28
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  دو روز دیگه میگن ما کاری باهاش نداشتیم فقط میخواستم بکشیمش ، اشتباهی قطعه قطعه شد !
  1
  19
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  همگی،مثل دانکی تو گل گیر کردن که چجوری سر و ته قضیه رو هم بیارن و ماستمالیش کنن، دیدن بهترین راه اینه که هر کسی یه داستان من درآوردی بگه تا بالاخره همه رو از پیگیری قضیه منصرف کنن!
  0
  5
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  این یک جنایت هولناکه ، یک تراژدی غم انگیز ، اما و اما و اما من به رهبری ال سعود و تفکرات اونها ایمان دارم هرچند که معتقدم در درون کادر رهبری اونها هم ممکنه بعضی مواقع اشتباهاتی نظیر قتل خاشقجی رخ بده مگر امریکایی ها واترگیت و ابوغریب و گوانتانامو نداشتن؟ مگه انگلیس و ام ای سکس اونها از این کارها نمیکنه مگر کا گ ب شوروی رو به یاد نداریم یا نازی ها یا قتل عام فجیع مستعمره های فرانسه و ایتالیا توسط اونها . اما چیزی که این کار رو متمایز میکنه اینه که شخصی که بر مسند قدرت در عربستان نشسته اسمش خادم حرمین شریفین هست و فکر نکنم قتل عام مخالفین جزوی از خدماتی باشه که حرمین به اون نیاز داشته باشه ولی میشه تصور کرد که عربستانی ها از این میترسیدن که خاشقجی به یک خمینی تبدیل بشه همان خمینی که توسط غربی ها پرورش یافت و اون رو مدیریت کردن و انقلاب اون رو حمایت کردن تا شاهنشاه ما رو سرنگون کنن اما اگر شاه تبعات قتل خمینی رو به جان میپذیرفت قطعاًانقلابی در کشور رخ نمیداد و قطعاً جنگ خانمانسوزعراق با ملیونها کشته رخ نمیداد و زندانیان زیادی در جمهوری اسلامی سربه نیست نمیشدند
  37
  6
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  چقدر آدم میتونه خنگ باشه؟ هر روز داستان رو عوض میکنید! بگید واسه امر خیر ازدواج موقت اومد سفارت، طرف هم از این استانبولی های خوش گوشت و پر ملات، اومده کام صورتی بگیره، از هول حلیم افتاده تو دیگ و خلاصه نفسش گرفته، خفه شده. جسدش شد خوراک ماهی های دریای اژه.
  18
  10
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. من در تعجبم ملت ایران چطور میتونه در مورد دیگران قضاوت کنه، ملت خودش تا خر خره در فاضلاب قتل و دزدی و فرورفته حکومت عدل علی مظهر ادمکشی و تروریست در سطح جهانه و در این مدت ۴۰ سال زمامداریش دوبرابر اعراب بعد از حمله قادسیه از ملت ایران کشته و در جنگ سوریه و عراق و سرهم کردن داعش که بماند، ولی ملت فهیم و با تاریخ ما هنوز روشون میشه بگن ما هم هستیم!اعتبار ملت از اعتبار پاسپورت مملکتش معلومه،ایرانی سعی میکنه در فرنگستان خودش و از کویت و دبی معرفی کنه تا ایرانی، من تو همین مونیخ بای یک گله برخورد کردم چند وقت پیش که مثلا میخواستند برن دیسکو، ازمن ادرس پرسیدند انهم با انگلیسی بورکینا فاسویی، وقتی ازشون پرسیدم کجایی هستند میگن با هم دوبی ! بین خودشون هم با فارسی میگفتند موظب باشید نگید ایرانی تو دیسکو!!!!! راتون نمیدن.من در تعجبم شما چطور روتون میشه در مورد دیگران قضاوت کنید!
  21
  10
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] برادر ...! تو که تا دیروز برای ملت بزرگ تووورگ داشتی دنبال آثار باستانی و تاریخ ودانشمند می گشتی و کلمه درست میکردی با اقوام باستان قوم و خویش بشی و اعتبار کسب کنی .از کی حلقه نوکری سعودی را بگردن گرفتی.ادمی که ریشه ندارد مثل گیاه هرز هر از چندی به یک عقیده میچسبد.قبلا به شاهان قاجار مینازیدی بعد رفتی تو خط خامنه ای ترک الان هم دستمال بدست توله سعودی.
  7
  26
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::] وهابی بدبخت!! تو فکر میکنی اینکه تو چه فکری میکنی و در طویله سعودی چی فکر میکنند برای ما ایرانی ها ارزش دارد.برای ما به اندازه سرفه یک مگس پیر که رو یک گاو مرده نشسته.
  12
  24
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::] مگه به تو نگفتم دیگه این دور ورا پیدات نشه و اینجا جای عمری های ملعون و منافقا نیست ؟ باز هم پیدات شد مزدور صهیونیست ؟ اگه نری به جای دورقوزآباد محل اوسکول کردنِ اربابت نتانیابو ، این سری میفرستمت دوراهی قپون هاااا.
  11
  17
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. اگه نظرات من برات اهمیت نداره لطف کن اصلاً به کامنتهای من جواب نده دوماً هم دفعه دیگه مؤدبانه صحبت کن ....
  16
  6
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::] داعشیِ تو هنوز زنده ایی ؟ هنوز به درک واصل نشدی ؟ البته چیزی نمونده داریم سوریه رو از وجودِ خلافتِ نجاستِ کثیف و نجستون پاکسازی میکنیم و به تو و اربابای صهیونیستتون هم میرسیم ، همش گاماس گاماس .
  5
  8
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. ... چطوری به خودت اجازه میدی توهین کنی شهرستانی غربتی بی همه کس. چرا ...خوریهای تو منتشر میشه نمیونم.
  13
  7
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. جناب فریدون گرامی؛ در شأن شما نیست که با عمریها (دشمنان آریا زمین) صحبت کنید. خونخواری و وحوش این جماعت دیگر بر هیچ کسی پوشیده نیست. اینکه شخصی فارسی بلد است؛ دلیل بر ایرانی بودن او نیست. این وظیفه تک به تک ایرانیان عزیز است که تک به تک اینها را شناسایی و به بیرون مرزهای وطن پرتاب کنیم. ایرانی هرگز عمری نبوده و عمری هرگز ایرانی نیست.
  6
  6
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::] عمر پرست وجودت برای ما ایرانیان بی ارزش است ولی من اسم تو را میآورم تا خوانندگان بدانند منظور من کیست .خودت به شخصه برای من به اندازه یک آخوند ارزش داری. وقتی یک موش بیماری طاعون با خودش میا ورد باید با این موش مبارزه کرد.میهن ما فعلا با سگ هار جمهوری اسلامی دست بگریبان است و نوکران عرعرستان هم قصد انتقال طاعون اسلام وهابیت را به میهن ما دارند.این مطالب برای تو نیست .
  7
  7
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] مغول جان‌! این تراوشات‌مغز معیوب تو با توهین است که تعجب برانگیز است که در این سایت درج میشود .بی همه کس تو هستی که در تاریخ نداشته ات حتی رسم ازدواج نداشتید و از هم زن میدزدیدید. تو اینقدر بی ریشه هستی که پان ترکها هم باید از تو شرم کنند.تو حتی شایسته نیستی نوکر اردوغان خوانده شوی یک میلیونیم شرف اردوغان هم نداری .حداقل او به وحشیگری توله سعودی اعتراض کرد و تو بی ریشه دستمالی آنرا میکنی.بیچاره خانواده تو .
  6
  8
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Rayfarraie - مالزی، مالزی
  رفت به جهنم آدم خوبی نبود و از جنایته ترکها و عربهای جهادی که در شهر عفری ن سوریه انجام دادن حمایت میکرد
  5
  1
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. بزرگوار این اقا رو ولش کن تا به نشخوار کردن ادامه بده اخه سخنانش به خاطر پوچ بودن کاملاً بیهوده لست
  9
  6
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. [::لشگر ششم ورماخت - دوسلدورف، آلمان::]. [::تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک::]. 3تا .. آواره ترسو. به وقتش امثال شما رو از برج آزادی آویزون میکنیم. فعلا بوخورید نون مزدوریتون رو.
  8
  8
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.