محمدحسین آقاسی: اتهام پنج فعال محیط زیست به مفسد فی‌الارض تغییر کرده است

محمد حسین آقاسی، وکیل چند فعال محیط زیستی بازداشتی درباره آخرین وضعیت پرونده این بازداشت‌شدگان گفت: "واقعیت این است که دادستان از بازپرس پرونده خواسته تا اتهام افساد فی‌الارض را به پنج نفر از متهمان این پرونده تفهیم کند و بازپرس هم پذیرفته است."
 
به گزارش کلمه، "ظاهرا ارتش مطالبی را در یک نامه به شکل گزارش‌گونه‌ برای شورای عالی امنیت ملی فرستاده و آقای (علی) شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی بدون هبچ اظهار نظری نامه را برای اطلاع آقای دادستان ارسال کرده‌اند و دادستان هم با توجه به این نامه تصمیم گرفتند که اتهام این افراد تغییر کند."
 
به گفته برخی منابع پنج نفری که این اتهام علیه آنها مطرح شده، مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، سپیده کاشانی و طاهر قدیریان هستند.
 
محمد حسین آقاسی می‌گوید: "علیرغم این که این افراد وکیل انتخابی داشتند اما وکلایشان را نپذیرفته‌اند و وکیل تسخیری برایشان گرفته‌اند. شنبه هفته گذشته تحقیقات استماع شده، صورتجلسه شده و پرونده آماده شده که به دادگاه برود."
 
فعالان محیط زیست، مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه نزدیک به نه ماه است که در بازداشت موقت به سر می‌برند.
 
کاوس سید امامی هم یکی دیگر از بازداشتی‌های محیط زیستی بود که نوزدهم بهمن ماه سال گذشته قوه قضائیه خبر خودکشی او در زندان را به خانواده‌اش اطلاع داد. خانواده آقای سید امامی ادعای قوه قضائیه درباره خودکشی کاوس سید امامی را رد می‌کند.
 
اتهام مفسد فی الارض یکی از سنگین‌ترین اتهامات قضایی در ایران است. بر مبنای قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مفسد فی‌الارض به "هر کس بطور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها گردد به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می‌گردد."
 
هفته گذشته غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری اعلام کرد که پرونده بازداشتی‌های محیط زیست به علت یک سری ایرادات هنوز به دادگاه نرفته و کیفر خواست صادر نشده است. او اعلام کرده که قوه قضائیه در صدد رفع ایرادات است.
 
این بازداشت شدگان تا پیش از آن متهم به جاسوسی بودند، اتهامی که وزارت اطلاعات و عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست و محمود صادقی نماینده مجلس ایران آن را رد کرده‌اند. با این حال قوه قضائیه بارها بر اتهام جاسوسی این افراد تاکید کرده است.
+43
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران

  والا با این مشخصاتی که برای "افساد فی الارض " در نظر گرفته شده حاج آقایان سعید مرتضوی, سعید طوسی, بابک زنجانی, محمودرضا خاوری, محمود احمدی نژاد و هزاران نفر از همین اقماش بیشتر واجد شرایط اند تا این بیچاره ها..
  0
  49
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  بفرمائید این هم خدمت بوطن. طرف یا جاسوس است یا مفسد فی الارض. اما انهائیکه این همه فساد کردند و میکنند از نظر این مدعیان اسلام مداری فساد نیست. یک ساعت حرف زدند ولی نگفتند این مفسدین و یا این جاسوسان چه فسادی کردند. وقتی قرار است افرادی را از بین ببرند با خیال راحت اینکار را میکنند
  1
  32
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  چه شانسی آورد مرحوم سید امامی که بهش اتهام مفسد فی الارض نزدند و در زندان فقط یه خودکشی کوچولو بهش دادن ! اصل مفسدفی الارض اون رئیس قوه قضاییه و اژه ای و دادستان کل و این ، عن چوچک ذلت آبادی دادستان تهرانه !
  0
  31
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  خب جرمشان چیه که افساد فی الارض شدند، اینم از دادگاههای حکومت مهربان اسلامی
  0
  19
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  پشت این پرونده چی خوابیده؟!؟!جمهوری نکبت اسلامی از جان مردم چی میخواد.کار در محیط زیست چه ارتباطی با مفسدفی الارض میتواند داشته باشد؟
  0
  9
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  در نظام آینده آخوندها را باید بجرم تحمیق فی الارض محاکمه نمود.مجازاتش هم فرستادن بکهریزک مدام العمراست.
  0
  9
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  حامد اندونزی - اندونزی، اندونزی
  اصل ماجرا این که این فعالان محیط زیست با تحقیق و تفحس هایی که در مناطق کویری ودشتها داشتند متوجه تغییراتی در جانوران و زیستگاهایشان شدند که در نتیجه تحقیقات بعمل آمده از وجود عنصری به نام رادیو اکتیو با خبر شدند که باعث اصلی تغییرات بودند، ضایعات مواد شیمیایی و رادیو اکتیو که سپاه و ارتش برای موشک سازی استفاده میکنند باعث مشکلات عدیده زیست محیطی و جانداران شده است که این دوستان متوجه شده بودند و برای ساکت ماندن این قضیه تمام فعالان محیط زیست را محبوس کردند، و حالا هم شاهد تغییر در اتهامشان به فساد الارض هستیم.
  0
  8
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.