عراق اعلام نتایج انتخابات اقلیم کردستان عراق؛ بارزانی قدرت اول شد

حزب دموکرات کردستان با کسب ۴۵ کرسی پارلمان پیروز اصلی انتخابات اقلیم کردستان عراق شد.
 
کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که پس از حزب دموکرات، اتحاد میهنی کردستان با کسب ۲۱ کرسی پارلمان بیشترین سهم را از قدرت سیاسی این اقلیم از آن خود کرده است.
 
یک سال پس از برگزاری همه پرسی استقلال، کردهای عراق ماه گذشته برای انتخابات پارلمانی پای صندوق‌های رای رفتند تا شاید بتوانند معادلات قدرت در این منطقه را تغییر دهند.
 
حال با وجود سهم پائین احزاب مخالف، به نظر می‌رسد که بار دیگر همچون سه دهه گذشته، قدرت میان دو حزب دموکرات و اتحاد میهنی تقسیم شود، هر چند که قدرت مسلط با مسعود بارزانی و حزب دموکرات کردستان عراق خواهد بود.
 
این دو حزب در دهه ۹۰ میلادی نیز درگیر جنگ داخلی شدند ولی سپس برای تقسیم قدرت به توافق رسیدند. آنها کمی پیشتر هم برای کسب مقام ریاست جمهوری عراق، رقابت نفس‌گیری را با هم داشتند که در نهایت برهم صالح از حزب اتحاد میهنی این مقام را از آن خود کرد.
 
نتایج اعلام شده انتخابات پارلمانی همچنین حاکیست که بزرگ‌ترین حزب مخالف یعنی گوران (جنبش تغییر) تنها ۱۲ کرسی پارلمان را کسب کرده است.
 
پارلمان اقلیم کردستان عراق دارای ۱۱۱ کرسی است که ۱۱ کرسی آن متعلق به اقلیت‌های قومی است.
 
نتایج این انتخابات به دلیل دریافت بیش از یکهزار مورد شکایت در مورد تخلف‌های انتخاباتی با سه هفته تاخیر اعلام شد.
+39
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند
  درود به خار چشم دشمنان و بى اصل و نسبها.
  27
  26
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  bozurgmehr - لندن، انگلستان

  [::Herzl - امستردام، هلند::]. دشمنی ما با ج.ا دلیل نمیشه چشممون رو روی حقایق منطقه ببیندیم. اقلیم کردستان فرزند نامشروع اسرائیل و آمریکا است که بعد از سرنگونی صدام ملعون تلاش کردن کردستان عراق رو به سمت تجزیه شدن بکشن و اقلیم کردستان ریشه دار نیست. هرتسل باز توی اسرائیلی اظهار فضل کردی؟ اقلیم کردستان بهترین متحد اسرائیل هست باید هم دفاع کنی ولی بیشتر کسانی که ضد پانکردهای تجزیه طلب اسلحه دست گرفتن و از مرزهای ما دفاع کردن کردهای ایرانی هستن. اقلیم کردستان جعلی هست مثله اسرائیل 60 سالتون! ایران بزرگ آرمان بزرگ میخواهد. بعد از سرنگونی رژیم اخوندی، از عراق تا اسرائیل رو پس میگیریم. همه این مناطی جز خاک ماست و امپراطوری ایران بازخواهد گشت و همه اعراب و اسرائیلی ها و کردها رو شهروندان خود میکنیم
  46
  17
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  kkarkas - اصفهان، ایران

  حمال جهود ها
  41
  8
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند
  [::kkarkas - اصفهان، ایران::]. [::bozurgmehr - لندن، انگلستان::]. بهترین جواب براى نادانها سکوت.
  9
  14
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Herzl - امستردام، هلند::]. زنده باشی رفیق، و زنده باد خلق کرد به امید استقرار کردستان بزرگ . . . .
  11
  20
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::bozurgmehr - لندن، انگلستان::]. بعد از سرنگونی رژیم اخوندی، از عراق تا اسرائیل رو پس میگیریم. همه این مناطی جز خاک ماست و امپراطوری ایران بازخواهد گشت و همه اعراب و اسرائیلی ها و کردها رو شهروندان خود میکنیم.ما ایرانیها یک مثل داریم که میگه .دو هزار بده اش به همین خیال باش، اولا این به تو ربطی نداره که کردهای که سالهای دراز زیر ستم عراق بودند الان سرنوشت خودشون را به دست خودشون گرفتند،بعد کومنت تو هم نشون میده که از اونهایی در محضر استاد طوسی درس اخلاق خوندی.و در خاتمه تو اگر مخیلی ادعا داری برو نگذار خلیج فارس و دریای خذر و بندر انزلی را به روسها و چینیها و بندر چابهار را به هندیها و پاکستانیها بفروشند و مابقی گرفتن تا اسراییل میشکش. خدایا با کی شدیم ۸۰ میلیون و بعضیها هم میگن حق ما حکومت اخوندی نبود!
  13
  14
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::kkarkas - اصفهان، ایران::]. صد شرف به الاغ هندیها و افغانیها و عربها روسها داره.هر چند کردها هنوز استقلال کامل نگرفتند ولی حکومت فدرالشون نسبت به ایران اخوندی هنوز ارزش اعتبار بیشتری در سطح جهانی دارد. تو تو مملکتی زندگی میکنی که احمقی نجات رییس جمهورش بود. پس چادرت را بینداز رو سرت که امام زمان عصبانی نشه
  10
  17
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران
  این مزدور اسراییل مگه با خفت و خاری نزدن تو ماتهتش بیرونش کردن چطور دوباره برگشته یعنی خفتی که به این دادن به سنگ داده بودن اب شده بود ;)
  4
  2
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.