روحانی چهار وزیر پیشنهادی تازه به مجلس معرفی کرد

در پی کناره‌گیری وزرای راه، اقتصاد، صنعت و کار حسن روحانی چهار گزینه پیشنهادی خود را برای وزارتخانه‌های یادشده به مجلس معرفی کرد: محمد اسلامی، فرهاد دژپسند، رضا رحمانی و محمد شریعتمداری.
 
حسن روحانی روز یکشنبه ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) در نامه‌ای به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی چهار وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه‌های راه، اقتصاد، صنعت معدن و تجارت و کار را معرفی کرد. محمد اسلامی، فرهاد دژپسند، رضا رحمانی و محمد شریعتمداری به ترتیب وزرایی هستند که رییس‌جمهور ایران برای وزارتخانه‌های یادشده پیشنهاد کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا برخی از نمایندگان مجلس هنگام معرفی گزینه‌های پیشنهادی دو وزارتخانه راه و کار، با فریاد "دو دو" مخالفت خود را با وزرای پیشنهادی نشان دادند. در مقابل به هنگام قرائت گزینه‌های پیشنهادی دو وزارتخانه اقتصاد و صنعت و معدن گروهی از نمایندگان فریاد "چهار چهار" سر دادند که از رضایت آنان با دو وزیر پیشنهادی نشان داشت.
 
حسن روحانی روز شنبه با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و محمد شریعتمداری وزیر صنعت و معدن موافقت کرد.
 
عباس آخوندی در همان روز تصویر نامه استعفای خود را در کانال تلگرامش منتشر کرد. او در این نامه که تاریخ دهم شهریورماه را دارد، نوشته بود در سال گذشته سه بار از حسن روحانی خواسته تا از سمت وزیر راه کنار برود.
 
آخوندی در پایان نامه خود تأکید کرده بود: «به من رخصت دهید در اولین فرصت از خدمت‌تان خارج شوم، ولی خواهش دارم این زمان از مهرماه سال جاری فراتر نرود.»
 
نمایندگان مجلس بارها از عملکرد آخوندی در وزارت راه انتقاد و تهدید کرده بودند، چنانچه او از این سمت کنار گذاشته نشود، استیضاح او را در مجلس به جریان خواهند انداخت. عباس آخوندی در دولت یازدهم و دوازدهم به عنوان وزیر راه و شهرسازی در کابینه حسن روحانی فعالیت داشت. او در کابینه دوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی نیز سمت وزارت مسکن و شهرسازی را بر عهده داشت.
 
محمد اسلامی، گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت راه، تحصیل‌کرده رشته مهندسی راه و ساختمان در دانشگاه دیترویت در ایالت میشیگان آمریکاست. او سابقه مدیرعاملی شرکت هواپیماسازی ایران، عضویت در شورای برنامه‌ریزی بنیاد مستضعفان و استانداری استان مازندران را در کارنامه خود دارد.
 
فرهاد دژپسند که برای تصدی وزارت اقتصاد پیشنهاد شده، دانشیار دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی است. او در دولت یازدهم معاون هماهنگی برنامه و بودجه در سازمان برنامه و بودجه کشور بوده و در حال حاضر نیز ریاست مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری را بر عهده دارد.
 
حسن روحانی تابستان امسال در پی برکناری مسعود کرباسیان از وزارت اقتصاد و دارایی، طی حکمی رحمت‌الله کرمی را به عنوان سرپرست موقت این وزارتخانه منصوب کرد. کرباسیان چهارم شهریورماه در مجلس استیضاح شد که در نهایت برکناری او را در پی داشت.
 
وبسایت خبرآنلاین با استناد به شنیده‌ها گزارش داده که معرف فرهاد دژپسند به روحانی، رحمت‌الله کرمی بوده و احتمال می‌رود به واسطه لابی اکرمی، مجلس شورای اسلامی با اعطای رأی بالا، با انتصاب دژپسند به عنوان وزیر اقتصاد و دارایی موافقت کند.
 
اکرمی و دژپسند چندین سال در سازمان برنامه و بودجه با یکدیگر همکاری داشتند.
 
رضا رحمانی، گزینه پیشنهادی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه دوره به عنوان نماینده حوزه انتخابیه تبریز در مجلس شورای اسلامی فعالیت داشته و در پی استعفای محمد شریعتمداری از سوی روحانی به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شده است.
 
رحمانی سال ۱۳۴۵ در تبریز متولد شده و دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت استراتژیک است.
 
محمد شریعتمداری تا کنون سمت‌های عالی دولتی نظیر وزیر بازرگانی، معاون اجرایی رییس‌جمهور، سرپرستی وزارت ورزش و جوانان و در آخر وزارت صنعت، معدن و تجارت را بر عهده داشته است.
 
او در حالی برای تصدی سمت وزارت کار از سوی روحانی پیشنهاد شده که انتقادها نسبت به عملکردش در وزارت صنعت، معدن و تجارت در نهایت منجر به استعفای او شد. نمایندگان مجلس پیش‌تر تهدید کرده بودند اگر شریعتمداری از وزارت صنعت کنار گذاشته نشود، او را استیضاح خواهند کرد.
 
طبق آیین‌نامه داخلی مجلس نمایندگان برای بررسی‌برنامه‌های وزرای پیشنهادی از سوی حسن روحانی یک هفته فرصت دارند. پس از اتمام این مهلت، این وزرای پیشنهادی باید در صحن علنی مجلس تأیید صلاحیت شوند.
+4
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  روحانی چهار وزیر پیشنهادی دزد تازه به دوران رسیده را به مجلس معرفی کرد تا جیب هایشان را پر کنند و بروند کانادا
  3
  20
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  مقدم 4 دزد تازه نفس به کابینه سارق بنفش مبارکباد! :o
  3
  15
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.