ترکیه: تمامی 'حقایق' درباره کشتن خاشقجی را برملا می‌کنیم

ترکیه در واکنش به ادعای عربستان مبنی بر کشته شدن جمال خاشقجی در جریان یک درگیری فیزیکی، گفته اجازه نخواهد داد حقایق در این باره "لاپوشانی" شود. همزمان موجی از تردید درباره روایت عربستان از مرگ آقای خاشقجی به راه افتاده است.
 
یک روز پس از آن که تلویزیون دولتی عربستان اعلام کرد تحقیقات دادستانی این کشور نشان داده جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری این کشور در استانبول با افرادی که آنجا بوده‌اند درگیر شده و در جریان این نزاع کشته شده، سخنگوی حزب حاکم ترکیه گفته: "ما هرگز اجازه سرپوش گذاشتن بر این ماجرا را نخواهیم داد."
 
عمر چلیک، سخن‌گوی حزب حاکم ترکیه (ای‌کی‌پی) روز شنبه (۲۰ اکتبر) گفته: "ترکیه همه حقایق در این باره را عیان خواهد کرد."
 
"هیچ‌کس نباید تردید کند که ما قصد متهم کردن پیشاپیش کسی را نداریم اما اجازه سرپوش گذاشتن بر حقایق را هم نخواهیم داد."
 
مقام‌های ترکیه در دو هفته گذشته بارها مدعی شده‌اند که فایل های صوتی و تصویری در اختیار دارند که "ثابت می‌کند" جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری عربستان، عمدا به قتل رسیده و جسد او هم قطعه قطعه شده است.
 
این در حالی است که روز گذشته، عربستان پس از ۱۷ روز که هرگونه اطلاع از سرنوشت آقای خاشقجی را قویا تکذیب کرده بود در بیانیه‌ای که تلویزیون دلوتی این کشور قرائت کرد ضمن تایید مرگ این روزنامه‌نگار، گفت ۱۸ نفر در این رابطه بازداشت و دو مقام عالی‌رتبه این کشور هم برکنار شده‌اند.
 
عربستان می گوید علاوه بر بازداشت ۱۸ نفر در این رابطه، سعود قحطانی، دستیار ارشد محمد بن سلمان، ولیعهد، و همچنین احمد العسیری، معاون دستگاه اطلاعاتی و جاسوسی این کشور را برکنار کرده است و در ادامه تحقیقات هم بدون ملاحظه با "مسببان" برخورد خواهد کرد.
 
با وجود این، عربستان هنوز مدارک و شواهدی که روایت این کشور ار واقعه را پشتیبانی کند ارایه نکرده است.
 
با پذیرش روی دادن این واقعه در داخل کنسولگری از سوی عربستان، خدیجه چنگیز، نامزد آقای خاشقجی خواستار بازگرداندن جسد او شده و در توییتر نوشته: "در فراق تو قلب خون می‌گرید و چشم گریان است. ما همه غمگینیم جمال عزیزم."
 
اطلاعیه دادستانی عمومی عربستان روز جمعه پس از آن منتشر شده که کارآگاهان جنایی ترکیه در چند روز گذشته از ساختمان کنسول‌گری و محل اقامت سرکنسول عربستان در استانبول بازرسی کردند و آن طور که گزارش شده اکنون در جنگل‌های نزدیکی استانبول به دنبال ردی از جسد آقای خاشقجی هستند.
 
جستجو برای پیدا کردن جسد آقای خاشقجی در حالی به جنگل‌های اطراف استانبول کشیده شده که یک مقام ناشناس عربستانی به خبرگزاری رویترز گفته جسد در همان ترکیه به "مستشاران محلی" تحویل داده شده تا "آن را امحاء" کنند.
سعود قحطانی از دستیاران ارشد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است که گفته شده در رابطه با مرگ آقای خاشقجی برکنار شده فقط گام اول
فرانک گاردنر - گزارشگر امنیتی بی‌بی‌سی
حاکمان سعودی اکنون امیدوارند که پذیرش با تاخیر مرگ خاشقجی در داخل کنسول‌گری به همراه اخراج کردن و بازداشت چند نفر، روزنه‌ای برای نجات آنها از فشارها باز کند. اما چنین نخواهد شد.
 
این فقط و فقط گام اول به سوی عمومی کردن حقیقت ماجراست. البته باید توجه داشت که اگر فشار مداوم بین المللی نبود شک دارم که حتی همین گام هم برداشته شد چرا که در دو هفته گذشته عربستان هرگونه اطلاع از سرنوشت خاشقجی را قویا تکذیب می‌کرد.
 
حالا فقط قضیه یک یا دو حالت می تواند داشته باشد؛ اول این که محمد بن سلمان، ولیعهد پرقدرت این کشور، مقصر اصلی ماجراست (موضوعی که بسیاری آن را باور دارند) و یا این که او کنترل حلقه یاران اطرافش را از دست داده - موضوعی که بسیاری از ناظران با باور آن مشکل دارند.
 
محمد بن سلمان، در میان جمعیت جوان عربستان طرفداران بسیاری دارد. جوانان او را به عنوان یک اصلاح‌طلب‌ آینده‌نگر معرفی می‌کنند. اگر این حمایت عمومی از او مضمحل شود ولیعهد باید منتظر یک انزوای خطرناک در داخل دیوان پادشاهی باشد.
هنوز از محل دفن یا نگه‌داری جسد جمال خاشقجی گزارشی منتشر نشده است واکنش‌های بین‌المللی
 
در ۲۴ ساعت گذشته و پس از صدور اولین اطلاعیه دادستانی عربستان درباره سرنوشت آقای خاشقجی، بسیاری از ناظران با زیر سوال بردن ادعای ریاض آن را "روایتی معیوب" برای قانع کردن متحدان غربی این کشور ارزیابی کرده‌اند و ابراز نگرانی کرده‌اند که روابط اقتصادی سودمند میان این کشورها و عربستان مانع از ادامه تحقیقات جدی در این زمینه شود.
 
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته کشورش به "شدیدترین لحن ممکن" این واقعه را محکوم می‌کند و همزمان توضیحات عربستان درباره نحوه مرگ آقای خاشقجی را "ناکافی" خوانده است.
 
بریتانیا ضمن "وحشتناک خواندن این وافعه" خواستار "برخورد با مسببان" آن شده است.
 
با وجود این، اصلی ترین متحد عربستان در جهان غرب، یعنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که طی دو هفته گذشته بارها با تاکید بر اهمیت روابط کشورش با عربستان هرگونه واکنش به ادعای قتل فجیع آقای خاشقجی را به کامل شدن تحقیقات عربستان منوط کرده بود، روز گذشته در واکنش به اطلاعیه دادستانی این کشور گفت آنچه روی داده "غیرقابل قبول" است و این بازداشت‌ها "گام اول" مهمی است که ریاض برداشته اما همزمان تاکید کرد بنا ندارد قرار داد ۱۱۰ میلیارد دلاری فروش اسلحه به عربستان را به خطر بیندازد و تاکید کرد که کشورش برای موازنه قدرت با ایران به عربستان نیاز دارد.
 
همزمان بسیاری از نمایندگان کنگره امریکا نسبت به درستی روایت عربستان از نحوه مرگ آقای خاشقجی ابراز تردید کرده‌اند.
 
لیندزی گراهام، سناتور برجسته جمهوری‌خواه در توییتر نوشت: "اگر فقط بگویم که به ادعای عربستان مشکوکم، حق مطلب را ادا نکرده‌ام."
در همین حال، استرالیا هم به جمع تحریم‌کنندگان کنفرانس سرمایه‌گذاری ریاض پیوسته که قرار است تا چند روز دیگر افتتاح شود و محمد بن سلمان، ولیعهد جوان عربستان به آن برای تحقق چشم‌انداز ۱۰ ساله‌اش برای توسعه کشورش بسیار امیدوار است.
 
امروز همچنین، جیسون رضاییان، ستون‌نویس واشنگتن‌پست نسخه‌ای منتشر نشده از گفتگوی خودش و جمال خاشقجی (که او هم برای همین روزنامه یادداشت‌نویسی می‌کرد) با یکی از سردبیران این روزنامه را منتشر کرده که در آن آقای خاشقجی می‌گوید: "ما (عربستان) هنوز با دموکراسی خیلی فاصله داریم. دموکراسی در آمریکا، فنلاند و دانمارک رهبران را فروتن می‌کند و آنها را حتی در برابر کوچکترین فرد در خیابان پاسخگو می‌داند. اما رهبران ما نه. آنها خود را رهبرانی می دانند که از همه بهتر می‌فهمند و کسانی چون من و جیسون مانعی بر سر راه آنهاییم."
+56
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  معلومه که عرعرستان ناخن خشکی کرده و هنوز حق و حساب اردواُلاغ رو نیومده بالا!
  21
  36
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  freedom of the press - تهران، ایران

  این پسره احمق محمد بن سلمان یه اشتباه بزرگی کرد که آتو داد دست همه حالا باید به همه حق سکوت و باج بده . بخصوص ترکیه ‌ و آمریکا که حالا خوب میدوشندش
  6
  56
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::شب تاب - یوکوهاما، ژاپن::]. مطمئن شد اردوخر که عربستان دیگر داخل الفبا حسابش نمیکنه با بگم بگم کردنش مثل احمقی نجات خواست تکه استخوانی براش بماسه ولی دید که ک کم داره پاش بعد از حرفهای رییس سابق سازمان جاسوسی انگلیس که گفته: ترکیه در کنسویلگری عربنستان دستگاه شنود گذاسته، روی پوست موز میاد و میخواد این مسئله را ماسمالی کنه، ولی مثل اینکه طرف حالیش نیس: کاری پول میکنه قول نمیکنه به قول بلوچها!.
  16
  14
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  13cyrus - لآهه، هلند

  ای کاش بختیار و فرخزاد و .....چنین حامیانی داشتند .
  1
  35
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  پاکیستانی سلطنت طلب مقیم ابوظبی. ای ریزه خوار ابوزبی کجائی؟دقیقا کجائی ؟تاهفته پیش قربون صدقه عظمت وچشم ابرو و قطر شکم وچرک ناف تخم سعود بن سلمان می رفتی.زبان وقلمت کجات گیر کرده؟یعنی یک لقمه نون که جلوت می ندازن اینقدر ارزش حقارت داره؟
  3
  14
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::13cyrus - لآهه، هلند::]. مگه بختیار و فرخزادو توی سفارت کشتن بعد تیکه تیکه کردن تو بار دستی بردن ایران؟
  21
  6
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. بقول شما داستان ، دستگاه شنود در کنسولگری هم امکانش هست ، ولی اینطور که اینها پاشون رو تو یه کفش کردند ، شاید این احتمال هم هست ، که ساعت مچی آیفون مقتول ، مرتبط با موبایل آیفونش ،که بیرون از کنسولگری و در دست نم کرده تُرکش بوده و تمام داستان قتل روزنامه نگار در اون موبایل ضبط شده و مأمورین امنیتی ترک به اون دست پیدا کرده اند ! باید منتظر شد و عاقبت کار رو دید!
  3
  11
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. فرحزاد وبختیار رو توو سفارت کشتن؟یعنی اتاق خواب بختیار سفارت بود؟عجب!!!!نمردیم و معنی سفارت رو فهمیدیم.
  11
  0
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  bg_m - صوفیا ، بلغارستان
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، دوست عزیز این شیطنت طلب فکر کنم همون علیرضا نوری زاده باشه هر دوتا شون برای عربستان بد جوری ماله میکشن بنظر همچین افرادی تو دنیا هر خوبی بشه مال عربهاست و هر بدی هم که میشه مال إیرانه عربستان خودش داره میگه ما کردیم ولی اینها کأسه داغ تَر از آش رضایت نمیدن حالا باز این یکی یکم کوتاه اومد ولی نوری زاده میگه که این کار ایرانه که توسط قطر انجام دادن و انداختن گردن عربستان .
  6
  6
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::شب تاب - یوکوهاما، ژاپن::]. رفیق رییس پیشی سزمان جاسوسی انگلیس اب صافی ریخت رو دست اردوقاز که اولا ساعت اپل باید به تلفن وصل بش و بعد بتونه اطلاعات را به تلفن انتقال بده، به توجه به مسافت زیادی که این مردک با به قول شما نم کرده ترکش داشت این کار غیر ممکن است، و ترکیه الان برای اینکه مسئله جاسوسی از سفارت عربستان را تحت شعاع قرار بده، بگم بگم احمقینجاتی سر داده و دست اخر مثل روسیه باید به پای عربستان هم بیفته، چون اگر عربستان سرمایه هاش را از ترکیه بیرون بکشه، اردوقاز باید بره یک دکه نان بربری فروشی باز کنه که از گرسنگی نمیره. بلوچها یک متل دارن که میگه کاری که پول میکنه قول نمیکنه. قرارداد ۵۴۰ میلیاردی عربستان با امریکا خصوصا صنایع لاکهید مارتین، هیپز جنرال موتور که متعلق به یهودیهاست عربستان را در مقابل بیش از این کارها بیمه کرد، مشاور رییس جمهور اقی کشنر و خانمش ایوانکا ترامپ را هم عربستان به قیمت ۲۰۰میلیون دلار در جریان معاملات صلاح خرید،اگر یادتون باشه عربستان یک چک ۲۰۰ میلیون دلاری به ایوانکا برای موسسه اش هدیه کرد!
  2
  3
  یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  اینهمه ایرانی را نظام اسلامی در ترکیه دزدید و بقتل رسانید چرا ترکیه هیچ عکس العملی نشان نداد؟!؟حالا چی شده که برای قتل قاشقچی اینهمه فعالیت میکند؟!؟کاسه ای زیر نیم کاسه است.
  1
  2
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. چون این ابوقاشق قرار شد داماد اروخر بشه، و این مردک فامیل چاکران دربار داعشعلی است و فشار ایران به اردوخر انقدر زیاده که جفنگ افتادن افتاده، ایران ظاهرا مدارک زیادی از همکاری اردوخر با داعش(متحد و ساخته اخوندها) داره، در جریان مشاجره با روسیه ایران یک بار از مدارک همکاری با داعش صحبت کرد ،بعد از ان نه تنها اردوخر با پای پوتین افتاد جکه هیچ، شروع کرد به عشوه رفتن حتی برای اسد در سوریه،الان هم قضیه همینه.اخوندها و سپاه ترکیه را کاملا به اختیار و خدمت خودشون در اوردن، در جریان طرفداری از قطر در دعوا از عربستان نشان داد که تا چه حد نفوظ ایران روی اردوخر زیاده!
  2
  2
  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران
  گوشه دلارو نشونش بدن حرفشو پس میگیره ;)
  1
  0
  ‌سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.