احضار چند معلم به دلیل شرکت در تحصن

کمپین حقوق بشر در ایران از احضار چند معلم معترض در تهران، قزوین، بجنورد، سقز، مریوان، کرمانشاه و الیگودرز به اداره اطلاعات خبر می‌دهد. آنها را به بهانه شرکت در تحصن دوروزه فراخوانده‌اند.
 
یک فعال صنفی معلمان می‌گوید علاوه بر بازداشت محمدرضا رمضان‌زاده، دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان، شماری از  آموزگاران چند شهر نیز به اداره اطلاعات احضار شده‌اند. این معلم که مایل به افشای نامش نیست، به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است: «تنها در شهر سقز هفت معلم به اداره اطلاعات احضار شده‌اند اما در شهرهای دیگری چون تهران، قزوین، بجنورد، مریوان، کرمانشاه و الیگودرز نیز احضارهایی گزارش شده است.»
 
او افزوده: «این افراد باید روز شنبه ۲۸ مهر خود را معرفی کنند. اگر جدی باشد یا قصد بازداشت آنها را داشته باشند، اسامی اعلام خواهد شد.»
 
این منبع خبری، از دستگیری محمد صالح شکری، عضو انجمن صنفی معلمان سقز نیز خبر داده است. کمپین حقوق بشر در ایران می‌نویسد: «محمدصالح شکری ۱۵ مهر توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد. او هنوز تفهیم اتهام نشده و تا کنون امکان ملاقات با وکیل یا خانواده را نداشته و تنها در یک تماس تلفنی کوتاه خبر داده که دستگیر شده‌است.»
 
در کانال کانون صنفی معلمان آمده که اکانت‌های تلگرامی مربوط به معلمان در کنترل وزارت اطلاعات است: «اطلاعات با در اختیار گرفتن  اکانت تلگرامی ایشان کانال شورا و ابرگروه تحصن را در اختیار گرفت و تا توانستند تلاش کردند مسیر تحصن را منحرف کنند.»
 
کانون صنفی معلمان می‌گوید این تلاش‌ها پس از در اختیار گرفتن اکانت تلگرامی محمدرضا رمضان‌زاده، دبیر انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی شروع شده‌است. رمضان‌زاده که رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی کانون صنفی معلمان است، ۲۲ مرداد ۹۷ در راه بازگشت به خانه دستگیر شده است.
 
با بازداشت عباس واحدیان، معلم و عضو کانون معلمان مشهد در روز ۱۹ مهر، دستکم هشت معلم در زندان یا بازداشتگاه به سر می‌برند.
 
اسماعیل عبدی، محمد حبیبی، محمود بهشتی و روح‌الله مردانی پیش‌تر در اوین زندانی شده‌اند.
 
کمپین حقوق بشر در ایران می‌نویسد: «برخورد امنیتی با کانون صنفی معلمان و معلمان فعال در ده سال گذشته در اغلب اعتصاب‌های معلمان زندانی تکرار شده‌است.»
 
در تحصن سراسری معلمان و فرهنگیان ایران در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر، گروهی از آموزگاران در اعتراض به گرانی، تورم و زندانی بودن همکاران‌شان، در کلاس‌های درس حاضر نشدند.
 
افزایش حقوق متناسب با تورم، آموزش به زبان مادری، مدارس امن و استاندارد و آزادی معلمان زندانی از جمله مطالبات تحصن‌کنندگان بودند.
+5
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.