جواد لاریجانی: گزارشگر ویژه حقوق بشر بلندگوی غرب علیه ایران است

دبیر ستاد حقوق بشر ایران به شدت به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران حمله کرد و "اعتبار" او را "باطل" خواند. جاوید رحمان در گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار سفر به تهران شده بود.
 
محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی "بزرگ‌ترین دمکراسی غربی آسیا است"، به شدت به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران، حمله کرد و او را "بلندگوی غرب صهیونی" علیه ایران خواند.
 
خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضائیه ایران، متن سخنرانی دوشنبه محمدجواد لاریجانی در نشستی با "دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم قضایی تهران" را روز چهارشنبه ۲۵ مهرماه (۱۷ اکتبر) منتشر کرده است.
 
مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه ایران در جریان سخنرانی خود با اشاره به اینکه "امروز دنیا گرفتار یک کفر بسیار بد، احمقانه و خرافی و فریب‌کارانه‌ای به اسم سکولاریزم است"، از جمله گفت: «در مقابل ما دول غربی هستند که اسمشان را غرب صهیونی می‌گذارم چون موتور صهیونی دارد و پرچمش دست آمریکا، انگلیس و فرانسه است، ولی یک موتور محرک هم دارد.»
 
محمدجواد لاریجانی این "موتور محرک" مورد نظر خود را مصوبات سازمان ملل دانست و با اشاره به گزارشگر ویژه این نهاد بین‌المللی برای ایران گفت: «جاوید رحمان که به تازگی گزارشگر ویژه ایران شده عملا بلندگوی غرب صهیونی است. یک بلندگو که از طرف آنها برای ما صحبت می‌کند. او یک حرفی می‌زند بقیه کف می‌زنند و این سیکل باطل ادامه دارد.»
 
دبیر ستاد حقوق بشر در ایران سپس ضمن به سخره گرفتن تحصیلات جاوید رحمان در حوزه حقوق و شریعت اسلامی در بریتانیا، افزود: «افرادی که فقه را در انگلیس یاد می‌گیرند بهتر از این در نمی‌آیند. پس او بلندگوی علیه ماست، یک گزارش به قول خودش آکادمیک تنظیم کرده و به ما تحویل داده و مهلت ۸ روزه برای ما تعیین کردند که جواب بدهیم. آنها خودشان یک سال روی گزارش کار کردند و ما باید ۸ روزه پاسخ دهیم. البته ما ۸ روز بعد بند بندش را جواب دادیم و اشکال هم گرفتیم.»
 
رد تلویحی "اعتبار" سازمان ملل
 
محمدجواد لاریجانی ضمن انتقاد از "استاندارد دوگانه" در بررسی وضعیت حقوق بشر در جهان، صلاحیت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران و مرجع "مشروعیت‌دهنده" به او را زیر سؤال برد و مدعی شد: «پس اعتبار او باطل است. اینکه می‌گوید من در تهیه گزارش معتبرم، اشکال دارد. او یک رکن اعتبار را مد نظر دارد. رکن دیگر جایی است که به او اعتباربخشیده. پس او الان بی‌اعتبار است. یعنی اگر یک آدمی استاندارد دوگانه به کار ببرد، او دیگر نمی‌تواند اعتباربخشی کند. لذا ما یک اشکال مهم می‌گیریم و می‌گوییم تعیین او به عنوان گزارشگر ویژه غیرموجه است.» جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران جاوید رحمان که تیرماه گذشته به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران برگزیده شد، در نخستین گزارش خود که پنجم مهرماه گذشته منتشر شد، از جمهوری اسلامی خواست تا به ممنوعیت سفر گزارشگران حقوق بشر این نهاد بین‌المللی پایان داده و اجازه سفر او به ایران را بدهند.
 
آقای رحمان در گزارش خود همچنین نسبت به موارد نقض حقوق بشر در ایران از جمله اعدام زندانیان به‌ویژه اعدام نوجوانان، شکنجه و دیگر مجازات‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز علیه زندانیان، نقض حقوق اولیه آزادی بیان و آزادی تشکیل اجتماعات، خدشه‌دار کردن حقوق زنان و نقض سیستماتیک حقوق اقلیت‌ها ابراز نگرانی کرده بود.
 
گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران، در عین حال بر قصد خود برای همکاری و ایجاد "گفت‌وگویی سازنده" با حکومت جمهوری اسلامی برای تسهیل مأموریت‌اش تأکید کرده بود. او همچنین نوشته بود که صدور مجوز دیدار از ایران موجب تقویت تعاملات‌اش با مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد مسایل حقوق بشری شده و این امکان را فراهم می‌آورد تا بتواند ارزیابی دقیقی از وضعیت حقوق بشر در ایران از طریق گفت‌وگو با شهروندان ایرانی به دست آورد.
 
دبیر ستاد حقوق بشر ایران اما جاوید رحمان را به حمایت از سازمان مجاهدین خلق و "پوشش برای تحرکات تروریستی" متهم کرده و گفته است: «در گزارشی که دو هفته پیش منتشر شد جاوید رحمان که خود را مجتهد و فقیه می‌داند رسما از منافقین به عنوان فعالان حقوق بشری حمایت کرد. از پژاک و از کسانی که در اهواز جنایت کردند حمایت کرد. این یعنی هر کار تروریستی اگر علیه مسلمین باشد حمایت و پوشش داده می‌شود.»
 
محمدجواد لاریجانی در ادامه ضمن متهم کردن جاوید رحمان به گزارش جانبدارانه علیه جمهوری اسلامی افزود: «او چیزی حدود ۴۷۰ اتهام در این چند صفحه گزارش نوشته است. اگر برای هر کدام یک روز هم وقت می‌گذاشتی ۴۷۰ روز وقت لازم بود! بعد می‌گوید من ۳ روز می‌خواهم در ایران باشم.»
 
مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه ایران در سخنرانی خود همچنین به‌شدت به گزارشگر اسبق حقوق بشر سازمان ملل برای ایران نیز حمله کرد و ضمن متهم کردن احمد شهید به "پرونده‌سازی" علیه ایران، گفت که او "مثل هنرپیشه از یک کانال به کانال تلویزیونی دیگر می‌رفت وعلیه ما موضع‌گیری می‌کرد." دبیر ستاد حقوق بشر ایران احمد شهید را متهم کرد که فردی بوده "غرق در شهوات انسانی و دو چیز بیشتر مد نظرش نبود زن و پول". لاریجانی همچنین مدعی شد که مواضع احمد شهید "همواره با بیانیه‌های لندن یا کاخ سفید" هماهنگ بوده است.
 
"گرفتن منطقه در ۱۰ دقیقه"
 
محمدجواد لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه جمهوری اسلامی "ظرف ۴۰ سال قدرتمندترین کشور منطقه از لحاظ توان نظامی، علمی و تکنولوژیک" شده است، تصریح کرد: «ترامپ گفت اگر ما حامی عربستان نباشیم ایران ۱۲ دقیقه‌ای منطقه را می‌گیرد. اگر ۱۰ دقیقه هم می‌گفت خیلی دور از واقعیت نبود، باید بگویم این موضوع را خیلی خوب فهمیده است.»
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اخیرا در جمع هواداران خود در ایالت آیووا گفته بود، تا پیش از ریاست جمهوری او "ایران می‌توانست ظرف ۱۲ دقیقه خاورمیانه را تحت کنترل خود بگیرد، اما حالا تضعیف شده و برای بقای خود تقلا می‌کند."
 
محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران نیز در واکنش به ترامپ گفت: «رئیس جمهوری آمریکا در خصوص این که گمان می‌کند ایران از زمان به قدرت رسیدن او ضعیف‌تر شده، در اشتباه است. اگر پیش‌تر توانایی ایران در دفاع از خاورمیانه و نه تسلط بر آن ۱۲ دقیقه بود، اکنون این زمان کمتر نیز شده است.»
 
حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه نیز هفته گذشته در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: «این اعتراف دشمن حاکی از قدرت ماست. اما باید بداند ما هرگز خاورمیانه را اشغال نخواهیم کرد و با قدرتمان می‌توانیم در کمتر از ۱۲ دقیقه خاورمیانه را از شر شیطان بزرگ نجات بدهیم.»
 
"بزرگ‌ترین دمکراسی غرب آسیا"
 
دبیر ستاد حقوق بشر ایران همچنین در سخنرانی دوشنبه خود جمهوری اسلامی را "بزرگ‌ترین دمکراسی غرب آسیا" خواند و در عین حال افزود: «غربی‌ها حاضر نیستند در هیچ یک از این گزارش‌ها و اسناد اذعان کنند که ایران دارای نظام و حکومتی دموکراتیک است، چرا؟! چون ما سکولار نیستیم. چون دموکراسی ما بر اساس عقلانیت اسلامی است و لذا باید تحت فشار قرار بگیریم.»
 
محمدجواد لاریجانی همچنین مدعی شد که پارلمان اروپا می‌خواسته در سال گذشته زیر عنوان "استراتژی کار با ایران" دفتری در تهران باز کند: «به این قصد که نیروهای سکولار را با هم متحد کنند و بتوانند در آینده نظام اسلامی را عوض کنند.»
 
مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه ایران در نهایت با اشاره به اینکه نه قطعنامه‌های تاکنونی علیه ایران و نه تعیین "چهار−پنج گزارشگر ویژه" برای بررسی وضعیت حقوق بشر در این کشور، جمهوری اسلامی را "نمی‌ترساند"، گفت: «منتهی ما باید مهیاتر از گذشته باشیم.»
+4
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  خوب تو بلندگوی کی هستی؟ تو هم بلندگوی ظالم هستی .تو هم بلندگوی دیکتاتوری و قوه فسادیه رژیم هستی. دوتا بلندگو ولی یکی توان قانع کردن مردم دنیا رو داره و یکی که تو باشی حتی توان قانع کردن مردم خودت و حتی بخش عمده انقلابیون و حاکمان رو هم نداری چه برسه به مردم ایران
  2
  24
  جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.