آمریکا کنسولگری و سفارتخانه خود را در بیت‌المقدس تلفیق می‌کند

آمریکا سفارتخانه تازه خود را در ماه می در بیت‌المقدس افتتاح کرد. وزیر خارجه آمریکا می‌گوید کشورش کنسولگری خود را در بیت‌المقدس که به امور مربوط به فلسطینیان می‌پردازد با سفارتخانه جدید خود تلفیق خواهد کرد.
 
مایک پومپئو گفته است این تصمیم به دلیل افزایش بهره‌وری گرفته شده و نشانه تغییر سیاست این کشور درقبال بیت‌المقدس، کرانه باختری و یا غزه نیست.
 
فلسطینی‌ها این تصمیم را محکوم کرده‌اند.
 
صائب عریقات از مقام‌های عالیرتبه فلسطینی گفته است دولت ترامپ با همکاری اسراییل درصدد تحمیل ایده "اسراییل بزرگ" است و به دنبال راه حل استقرار دو کشور در منطقه نیست.
 
اسراییل بیت‌المقدس را "پایتخت ازلی و یکپارچه" خود می‌داند و فلسطینی‌ها می‌گویند بیت‌المقدس شرقی که در جنگ خاورمیانه توسط اسراییل اشغال شد پایتخت کشور فلسطین خواهد بود.
 
بسته شدن کنسولگری آمریکا به این معنی است که امور مربوط به فلسطینیان حالا زیر نظر سفیر آمریکا در اسراییل مدیریت خواهد شد.
 
جیمز رینلودز خبرنگار بی‌بی‌سی در محل می‌گوید از نظر فلسطینی‌ها این یک نشانه دیگر از تلاش دولت ترامپ برای منزوی و تحقیر کردن آنهاست.
دفتر امور فلسطینی‌ها از ساختمان کنسولگری سابق و زیر نظر سفارتخانه آمریکا به کار خود ادامه خواهد داد. در ماه دسامبر دونالد ترامپ با تغییر چند دهه سیاست بی‌طرفی آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخت.
 
این موضع هدف انتقاد جامعه جهانی قرار گرفت و در پی آن تشکیلات مستقل فلسطینی گفتگو با آمریکا را متوقف کرد.
 
سفارت آمریکا در ماه می از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل شد.
 
ماه گذشته نیز آمریکا از بستن دفتر دیپلماتیک سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن خبر داد.
 
آقای پومپئو گفت فعالیت‌های آمریکا در ارتباط با فلسطینیان در کرانه باختری، غزه و بیت‌المقدس از این پس از "دفترامور فلسطینیان" زیر نظر سفارتخانه این کشور مدیریت می‌شود ولی کماکان در ساختمان کنسولگری سابق مستقر خواهد بود.
 
وزیر خارجه آمریکا افزود دولتش به رسیدن "به صلحی جامع و پایدار که نویدبخش آینده‌ای روشن‌تر برای اسراییلی‌ها و فلسطینیان باشد" پایبند است.
 
با وجود این آقای عریقات که دبیرکل سازمان آزادیبخش فلسطین است می‌گوید آمریکا دیگر نمی‌تواند در روند صلح خاورمیانه نقش ایفا کند چرا که خود "بخشی از مشکل" است.
+15
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.