ادامه اعتراض به 'شوخی' سناتور گراهام درباره تبار ایرانی

سناتور گراهام گفت برای مردم ایران احترام زیادی قائل است واکنش ها به اظهارات روز سه شنبه سناتور جمهوری خواه، لیندزی گراهام، درباره داشتن تبار ایرانی ادامه دارد.
 
او در یکی از برنامه های شبکه "فاکس نیوز" به نام "فاکس و دوستان" درحالی که با حالتی شوخ طبعانه می خندید گفته بود که "اسفناک" خواهد بود اگر آزمایش های دی ان ای نشان دهد اصل و نسب او ایرانی است.
 
آن حرف سناتور اهل کارولینای جنوبی با واکنش های گسترده ای روبرو شده است.
 
از جمله جمال عبدی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا این اظهارات را "زننده" خواند.
 
او روز سه شنبه در بیانیه ای نوشت: "اگر از تبار ایرانی وحشت دارید و فکر می کنید همه ایرانی ها دروغگو هستند، تعصب شما درمانی ندارد و شایستگی خدمت در سنای آمریکا را ندارید، چون رای شما بر ده ها میلیون ایرانی و میلیون ها ایرانی الاصل مهاجر دیگر تاثیر می گذارد."
 
سناتور گراهام بعدا به شبکه فاکس گفت که آن سخن کنایه ای طنزآمیز به "آیت الله" بود، نه مردم ایران و تاکید کرد که برای مردم این کشور احترام کامل قائل است و آنها را مردمی "شجاع" و "با فرهنگ" می داند.
 
او گفت: "اگر مرا بشناسید می دانید که هیچ کس به اندازه من در مقابل ستمگران از مردم ایران دفاع نمی کند."
 
شبکه خبری "سی ان ان" گزارش می دهد که بعضی از چهره های ممتاز صنایع به خصوص در عالم فناوری اطلاعات به این سخنان تاخته اند.
 
امید کردستانی، رئیس اجرایی توئیتر که در ایران متولد شده، نوشت که سناتور گراهام "باید عذرخواهی کند." او در توئیتی از این سناتور خواست "لطفا از این پس در حفظ بهترین ارزش های کشور بزرگ ما (آمریکا) و نهادهای آن بکوشید."
 
هادی پرتوی مدیر عامل موسسه غیرانتفاعی "Code.org" و برادرش علی از بنیانگذاران این موسسه هم آن اظهارات را اهانت آمیز دانستند. این موسسه به معرفی برنامه های علوم کامپیوتری در مدارس کمک می کند.
 
سی ان ان می نویسد که این دو برادر که در تهران متولد و در سن ۱۱ سالگی به آمریکا مهاجرت کردند در دوران اولیه کاری شرکت های مهم فناوری از جمله فیسبوک، اوبر و دراپباکس در آنها سرمایه گذاری کرده بودند.
 
هادی پرتوی به سی ان ان گفت او در طول سکونت در آمریکا از اظهارات نژادپرستانه ای مثل شوخی ها در مورد "لزوم بمباران ایران" یا "به کشورت برگرد" بی نصیب نبوده اما افزود: "به نظر من مشکل واقعی وقتی است که رهبران کشور یعنی کسانی که قرار است سرمشق دیگران باشند، نه فقط این رفتارها را توجیه بلکه خود آن را شروع می کنند."
 
او گفت: "بیشتر آمریکایی ها نمی دانند که شرکت هایی مثل ای بی یا دراپباکس را ایرانی ها تاسیس کرده اند."
+107
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  جهان آفرینش - تهران، ایران

  اونوقت یه عده منتظرن چشم آبیای بدخواه ایران براشون آزادی بیارن!
  39
  141
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  وقتی خودمون به خودمون رحم نمی‌کنیم صبح تا شب دروغ و خالی بندی میکنیم هی میگیم از ایران فرار کردیم چون آخوندا میخواستن ما رو بکوشند چه انتظاری از یه خارجی داریم که کشور ما رو اینجوری صدا نکنند. یارو دزد کلاهبردار قاچاقچی از ایران فرار می‌کنه میاد اروپا آمریکا خالی بندی می‌کنه که جونش در خطر هست خوب این بد بختها معلوم هست که فکر بد میکنند درباره ایران و ایرانی. متاسفانه خیلی از هموطن ها متوجه این نیستند که وقتی بد از کشورشون میگند باعث میشه اینها همه چیز ما رو بد و تاریک ببینند.
  22
  120
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان

  فقط کافیه لیست ایرانیان نخبه آمریکا رو بذارن جلوش خودش خجالت می کشه.
  25
  90
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  خدا را شکر که تصحیح وعذر خواهی کرده.
  14
  21
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مساوات - مساوات، ایتالیا

  واقعا فاجعه خواهد بود برای ما اگر یک همچین خوکی اصالت ایرانی داشته باشه.
  22
  71
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران

  گاوچرون وحشی ;)
  21
  65
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  فرزندان و نواده این آقا باید متاسف باشند که تباری چون ایشان داشته اند!!
  14
  64
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  study - استکهلم، سوئد
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. تو همین سوعد یه چیزایی میبینی تعجب میکنی. طرف میگه من من پناهنده سیاسی ام بعد محرم میره مسجد سفارت غذا میخوره. هر سالم یه بار میره ایران به سلامتی و خوشی .
  32
  39
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  study - استکهلم، سوئد

  [::ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان::]. [::ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان::]. همون نخبه هایی که با امکانات غرب و امریکا به اینجا رسیدن؟ یا نخبه های دیگه ایی سراغ دارین من بیخبرم؟ همون نخبه هایی که منکر کمک و امکانات غرب میشن و این نخبگی رو به اینکه چون ایرانی هستن میچسبونن؟. تو سوعد دومین ملت خلافکار مهاجر ایرانیا هستن. طرف به دختر سوئدی تجاوز کرده دسته جمعی بعد تو دادگاه میگه من خواب بودم تو خواب تجاوز کردم و بیگناهم
  57
  20
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مساوات - مساوات، ایتالیا

  [::study - استکهلم، سوئد::]. چرا اینقدر چرت و پرت مینویسی؟ از زن سوئدی شهوتی تر خودشه اونها اگه به مردها تجاوز نکنند هیچکی نمیتونه بهشون تجاوز کنه ، یکی و دوتا نیستند که تابستونها واسه شهوت رانی میروند اسپانیا و ترکیه و یونان قبلا که آفریقا امن تر بود واسه اینکه آلت آفریقایی اندازه خرطوم فیله میرفتند آفریقا حالا به کشورهای جنوب اروپا قانع شده اند.
  13
  37
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  استالین - ولادی وستوک، روسیه

  حرف حق حصاب ندارد. یارو عین حقیقت را بیان کرده، ایرانیان بیخود غوغا به راه انداخته اند. ;)
  44
  11
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  این آقا که معذرت خواهی کرده و نفهمی کرده ولی هستند ایرانیانی که ایرانی بودن خودشان را فاجعه میدانند و انکار میکنند و شرم دارند از ملیت و هویت خود ;) ولی از خوردن دیزی و چلو کباب و قورمه سبزی نمیتونند بگذرند ;) :) :)
  22
  22
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان

  [::study - استکهلم، سوئد::] خواهر یا برادر افغان مجبور نیستی که اینجا خودت را قاطی ما جا بزنی.اگر مشکل شخصیتی داری باید به پزشک مراجعه کنی.انها هم که در کشور شما زندگی میکنند همان خصوصیت ایرانی ها را دارند فقط امثال شما پشتونها قدری خصلت های انسانی تان فرو کش کرده.افرین خانم یا آقای خوب برو قرصهای را سر وقت بخور
  11
  43
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان

  رسانه های فارسی یک جوری این خبر را پخش کردند که انگار ایرانی بودن بهترین و باارزش ترین شهروندی دنیاست یا پاسپورت ایران با ارزش ترین پاسپورت دنیاست و همه بهش افتخار می کنند و برای بدست اوردنش با چنگ و دندان می جنگنند. در اروپا و آمریکا ایرانی بودن یعنی بی فرهنگ و بسیاری از موقعیتهای شغلی خوب را از دست می دهی. ختی بهت خانه کرایه نمی دهند . از خواب و خیال بیایید بیرون ایرانی بودن هیچ افتخاری نیست بلکه باعث سرافنکدگی هم است
  42
  11
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  [::استالین - ولادی وستوک، روسیه::]. [::study - استکهلم، سوئد::]. البته اگر منظور سناتور گراهام، ایرانی تبارهایی مثل شما ها باشه، مسلما حق داشته!.
  6
  39
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  چیزی به نام تبار ایرانی یا آمریکایی ، ترکیه ای ، فرانسوی نداریم. دی ان ای مردم کشورهای دور خیلی بهم نزدیکن.عرب ها تا هند ، ایران ، مراکش ، اسپانیا مهاجرت کردند و مخلوط شدند. آریایی ها تا هند ، چین و سوئد رفتند. خیلی از آمریکایی ها از مهاجران سوری هستند. مردم ایران از ترکیب بومیان قبل ورود آریایی ها مثل عیلامی ها ، آریایی ها ، اعراب ، ترک ، مغول قو فقازی ها و سیاهان آفریقا هستند. تازه اینها مهاجرت های تاریخی هستند.مهاجرت های ماقبل تاریخ شگفت انگیزه. جماعت کوچ نشینی برای چراگاهها دنیا در می نوردیده و بعد از یکجانشینی کشاورزان هم مهاجرت می کردند به عنوان مثال تبار مردم خاورمیانه یا بین االنهرین بطور عجیبی با تبار مردم بریتانیا یکیه. فقط به مرور زمان به علت زاویه تابش خورشید بعضی از مردم سفید تر و برخی سیاه تر شدند و سفیدتر و سیاه تر.حالا شما هم همون اشتباه این سناتور آمریکایی رو بکنید و بگید ، ما ایرانی ها ، تبار ما. و غیره. موضوعات پوچ و کاملا انتزاعی.
  29
  15
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  احتمالا تو منبر اون اخوند نبده که میگه به گرگ بیابون گفتم جون علی شمیر زن(توشیرو میفونه به ژاپنی)من نخور، گرگر هم سرش انداخت پایین و رگت(البته اخوند حقیقت را نگفته که گرگه وقتی اخوند و دیده گفته من اشغال خور نیستم هر چند گرگ و گرسنه هستم)، یا پای منبر اون اخوندی بوده که میگه علی با اژدها اس ام اس رد و بدل میکرده، یا در زایمان به شÄیر کمک کرده وی تازه گفته شیر جان تو یک اقا پسر داری تبریک میگم!،طرف اینها را شنیده و گفته خدا را شکر که اسم ایرانی روی من نی<ست وقتی میبینم ایرانی به همچین چرندیاتی باور داره!
  31
  10
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  ملیت یک پدیده جغرافیایی و یا تاریخیه و نه ژنتیکی و ذاتی. اجداد خود من هنگام جنگ های ایران و روس از ایروان مهاجرت کرده و بدین طرف ارس اومدند، الان بعضی از اقوام من بدون اینکه بدونیم تبعه ارمنستان ، آذربایجان یا روسیه هستند. خیلی از شما که تو خارجید و خودتونو ایرانی می دونید ممکنه فرزندانتون یا نواده هاتون خودشونه آمریکایی یا هلندی بدونند. یک امر سلیقه ای ، فرهنگی و انتزاعی.
  27
  14
  ‌پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.