بخشنامه صادق لاریجانی برای جلوگیری از زندانی شدن مردان بر سر مهریه

بخشنامه اخیر، در پی جدال لفظی صادق لاریجانی و آیت الله مکارم شیرازی بر سر موضوع مهریه، و سه روز پس از جدیدترین موضع‌گیری این مرجع تقلید در همین زمینه منتشر شده است صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، در بخشنامه ای از رؤسای کل دادگستری استان‌های ایران خواست تا به صورت "خارج از نوبت" به پرونده مردانی که در ارتباط با مهریه پرونده قضایی دارند رسیدگی کنند تا این افراد به زندان نروند.
 
به گزارش خبرگزاری میزان، آقای لاریجانی در بخشنامه امروز سه شنبه ۲۴ مهر، از این موضوع ابراز نگرانی کرده که "تعدادی از محکومین تأدیه مهریه بر اساس تعداد سکه طلای تعیین شده به علت افزایش غیر متعارف قیمت آن توان پرداخت را نداشته و به همین جهت در اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی به زندان معرفی می‌شوند".
 
در بخشنامه اخیر، دستور داده شده که "دادگاه‌ها به صورت خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی نسبت به درخواست تعدیل که از سوی زوج تقدیم می‌گردد رسیدگی و مهلت‌های تأدیه سکه را متناسب با وضعیت مالی محکوم علیه افزایش دهند" تا "از زندانی شدن آنان جلوگیری به عمل آید".
 
این بخشنامه، در پی جدال لفظی صادق لاریجانی و آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع نزدیک به حکومت بر سر موضوع مهریه، و سه روز پس از جدیدترین موضع‌گیری این مرجع تقلید در همین زمینه صادر شده است.
 
آقای مکارم شیرازی، دو هفته پیش به قوانین مرتبط با مهریه و نحوه اجرای آنها و به ویژه زندانی کردن مردان به خاطر ناتوانی از پرداخت مهریه انتفاد کرده بود. این انتقادات، هفته گذشته با پاسخ تند رِئیس دستگاه قضایی مواجه شد.
 
این مرجع تقلید، خطاب خود به قوه قضاییه گفته بود: "دستگاه قضایی باید مطابق احکام اسلامی باشد؛ چرا عده ای بر خلاف احکام اسلامی زندانی می شوند؟ چرا حکمی می دهید که هرشخصی می شنود، بخندد؟... چرا عده ای بر خلاف احکام اسلامی زندانی می‌شوند؟"
 
وی مقام‌های قضایی را متهم کرده بود که بر خلاف نظر اسلام، مردان را مجبور می کنند که در صورت نداشتن توانایی مالی، مهریه را قسطی بدهند و "می گویند که تا تمام قسط ها را نداد، زن تمکین نباید بکند".
رئیس قوه قضاییه در پاسخ هفته پیش خود به آیت الله مکارم شیرازی گفته بود: "گاهی انتقادات ناشی از عدم اطلاع است" صادق لاریجانی، در پاسخ هفته پیش خود به آقای مکارم شیرازی، با تاکید بر اینکه "گاهی انتقادات ناشی از عدم اطلاع است" گفت: "چرا به گونه‌ای صحبت می‌شود که گویی مسئولان قضایی و قضات شریف از پس کوه قاف آمده‌اند؟ ما هم از همین حوزه‌ها آمده‌ایم."
 
آقای لاریجانی افزود: "قضات ما قوانینی را اجرا می‌کنند که بر مبنای همین فتاوای فقها در رساله‌های عملیه است و به نظر ما هیچ خنده دار و مضحک هم نیست."
 
به گفته رئیس دستگاه قضایی: "دادگاه به زوجه نمی‌گوید تو نباید تمکین کنی تا مهرت را نگرفته ای، بلکه می‌گوید می‌توانی تمکین نکنی. خوب حالا تاوان بد استفاده کردن یک زوجه از حق خودش را هم باید قوه قضاییه بپردازد؟"
 
وی خطاب به اقای مکارم شیرازی گلایه کرد: "چرا فرض خنده دار و غیرواقعی مطرح می‌کنید که حکمش خنده دار باشد و سپس آن را مثل پتک بر سر قوه قضاییه می‌کوبید؟"
 
آیت الله ناصر مکارم شیرازی، سه روز پیش در اظهارات جدیدی خطاب به صادق لاریجانی، پاسخ او به ایرادات خود به این قوه را قانع کننده ندانست.
 
این مرجع تقلید به آقای لاریجانی پیشنهاد کرد "دادستان کل کشور و دو نفر از قضات عالی‌رتبه که سوابق حوزوی داشته باشند" به حوزه بیایند تا ایرادات مطرح شده درباره مهریه "در محیط عالمانه و دور از عصبانیت حل و فصل شود".
 
وی همچنین توصیه کرد که بعد از حضور ملاقات مقام های قضایی در حوزه، پیشنهادات مورد این نظر این مرجع مورد توجه قرار بگیرند یا "اگر بعضی از قوانین موجود با متون اسلامی سازگار نبود از طریق مجلس شورای اسلامی اصلاح شود".
 
آقای مکارم شیرازی، علاوه بر پیشنهاد حضور مقام های قضایی در قم برای گفتگو بر سر اجرای قوانین مهریه، گفت: "لطفا دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال، همراه بیاورند."
+45
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران

  اصلا مهریه چیز مزخرفی هست باعث پاشیده شدن زندگی در انی میشه وقتی دختر و پسر سر یه چیز جزیی دعواشون میشه اصلا ورش دارین اینو و همچنین جاهیزیه بزارین خود عروس داماد درو تخته زندگی خودشونو نصب کنن با دارایهایی که دارند اونوقت طعمه زندگی خیلی بیشتر میشه این مهری و جهازی هم سنت ما نیست زودتر بریزیدشون زوباله لطفا
  4
  41
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خیلی از خانمها بخاطر اینکه به کلی سکه طلا برساند مهریه خود را مطالبه میکنن و شوهرانشان را در زندان میاندازند. کاشت این مهریه در دین اسلام نمی بود و هرکس که ازدواج میکرد مهریه ای را در دفتر ازدواجش به ثبت نمی رساند.
  3
  33
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  حالا که شما در مورد مهریه فتوا دادید ومسئولین فعلا" قیول کردند . پس میتوانید درمورد بیت المال که دزدان شناسنامه دار و مشخص به یغما برده اند و آزادانه بکار خود در داخل ادامه میدهند و بریش ملت میخندن فتوا دهید و قاطعانه از آنها ( مسئولین) بخواهید با این غارتگران برحورد سخت صورت بگیرد. اگر این فتوا و سایر امکانات فقط شامل خواص نباشد و برای آحاد ملت یکسان اجرأ شود .جای تأمل دارد.
  3
  32
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.