استرالیا: در حمایت خود از برجام تجدیدنظر خواهیم کرد

اسکات موریسون در ماه اوت به عنوان نخست‌وزیر استرالیا جانشین مالکوم ترن‌‌بال شد نخست‌وزیر استرالیا گفته پس از گذشت سه سال از برجام، وقت آن رسیده تا استرالیا موضع خود در حمایت از این توافق‌نامه را بازبینی کند. او همچنین احتمال انتقال سفارتخانه استرالیا از تل‌آویو به اورشلیم را مطرح ساخته است.
 
اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا اعلام کرد این کشور در حمایت خود از توافق هسته‌ای غرب با ایران تجدیدنظر خواهد کرد. او روز دوشنبه ۲۳ مهرماه (۱۵ اکتبر) گفت دولت استرالیا توصیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستای تأیید همکاری ایران را بررسی می‌کند اما در عین حال در نظر دارد تا برجام را مرور کند تا روشن شود آیا این توافق به اندازه کافی قادر به جلوگیری از توانایی توسعه تسلیحات هسته‌ای از سوی ایران است یا خیر.
 
موریسون این موضوعات را پرسش‌هایی اساسی برای کشورهایی نظیر اسرائیل دانسته و گفت: «اکنون سه سال [از امضای برجام] می‌گذرد و من فکر می‌کنم وقتش رسیده تا به این موضوعات نگاهی بیندازیم و موضع خود را بازبینی کنیم و این کار را به یک روش عادلانه سیستماتیک انجام دهیم.»
 
موریسون تأکید کرد که طی نشست‌های بین‌المللی آتی استرالیا دیدگاه‌های خود را با دیگر کشورها در میان گذاشته و با آنها در مورد برجام رایزنی و گفتگو خواهد کرد.
 
او گفت: «ما نیز نگرانی‌هایی در زمینه توانایی ایران به عنوان نیروی بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه به ویژه برای متحدانی نظیر اسرائیل داریم و من با تصدیق این نگرانی می‌گویم موضعی که ما تا کنون داشته‌ایم همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند، تا زمانی که ما تصمیم به تغییر آن بگیریم. اما من اشاره ‌می‌کنم که ما نگاهی دقیق به این مسئله خواهیم انداخت.»
 
به نوشته روزنامه "سیدنی مورنینگ هرالد" جولی بیشوپ، وزیر خارجه پیشین استرالیا، بازبینی در حمایت از برجام را مناسب دانسته و گفته، حمایت استرالیا "همواره مشروط به اجرای تعهدات از سوی ایران بوده" و از همین رو تصمیم نخست‌وزیر بیراه نیست.
 
استرالیا تا پیش از این یکی از منتقدان خروج آمریکا از معاهده اتمی کشورهای ۱+۵ با ایران بوده است.
 
مالکوم ترن‌بال، نخست‌وزیر پیشین این کشور، در ماه مه پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج ایالات متحده از برجام ضمن ابراز تأسف از این اقدام گفت: «ما تمامی طرفین را به ادامه همکاری با معاهده اتمی تشویق می‌کنیم و هر چه در توان داریم برای حمایت از برجام انجام خواهیم داد.»
 
ماریس پین، وزیر خارجه استرالیا نیز یک ماه پیش در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک از برجام حمایت کرده و گفته بود این کشور تا زمانی که ایران به تعهدات خود پای‌بند بماند از برجام حمایت خواهد کرد.
 
او ابقای برجام و کنترل بر برنامه‌های هسته‌ای ایران را "به سود منافع جمعی" دانسته بود.
 
احتمال انتقال سفارتخانه استرالیا به اورشلیم
 
اسکات موریسون که ماه اوت امسال جانشین مالکوم ترن‌بال شد، همچنین از احتمال انتقال سفارتخانه استرالیا به اورشلیم خبر داده و گفت این موضوع در حال بررسی است. 
 
نخست‌وزیر استرالیا تأکید کرد این کشور از راه‌حل دو دولت برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطینیان حمایت می‌کند اما به قطعنامه به رسمیت شناختن ریاست فلسطین بر "گروه ۷۷" سازمان ملل متحد رأی منفی خواهد داد.
 
گروه ۷۷ موسوم به جی‌۷۷ متشکل از کشورهای در حال توسعه است که با هدف تقویت قدرت مذاکره این کشورها در سازمان ملل و ارتقای منافع اقتصادی شکل گرفته است.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته در گفت‌وگوی اخیرش با نخست‌وزیر استرالیا در جریان تغییر رویکرد سیاسی این کشور برای به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارتخانه استرالیا به این شهر قرار گرفته است. او نسبت به این تغییرات ابراز خرسندی کرد.
 
نتانیاهو تأکید کرد اسرائیل به همکار‌ی‌ها خود با استرالیا در جهت تقویت روابط دوجانبه ادامه خواهد داد.
+44
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  ترامپ هیچ غلطی نمتواند بکند غلط را فقط خامنه ای میتواند بکند
  15
  63
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  تجدید نظر بکنید.نکنید.زیمنس دارید یا تویوتا؟یا صادرات نفت دارید؟چی کی هستید؟
  60
  50
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. قالیبافتونو رسما رسوا کنند و بندازن بیرون کافیه.
  8
  41
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران
  یک کلامم از ننه عروس مثلا بازبینی کنی چه غلطی میتونی بکنی خودتون که مستعمره انگلیس هستین سیاست خارجی شما مستقیم زیر نظر کویین اداره میشه حالا از اینها هم گذشته حتما میخواین جلو پنبه و گوشت رو به ایران بگیرین شما بودو نبودتون برای ایران فرقی نمیکنه من موندم جلو کدوم صادراتشو میخواد بگیره که تهدید میکنه خخخخخ گنده تر از دهن خودت حرف نزن عمه کویین ناراحت میشه میگه پشیمونم ازاینکه ب اینها استقلال سیاسی دادم که فقط در حده حرفه وای به روزی که اختیار کامل سیاسی رو بدم اونوقته که خدا رو بنده نباشن خخخخخخخ ;)
  14
  8
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. چه عظمتی دارم مو.صاحب قالیبافم شدم.مو حاضروم با همتون مسابقه عظمت و صاحب بودن بدوم.
  14
  2
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  استرالیا عموما مفعول بوده و هست یعنی هر طرف زورش بیشتر باشه زیر همون میخوابه. هیچ موقع حکومت و دولتش صاحب اختیار و تصمیم گیر نبوده و هر چی بهش گفتند رو انجام داده. باشه تجدید نظر کن تا جونت دربیاد.
  10
  8
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::] شاید ولی همینطور حقارت اربابانت نشون میده.
  3
  4
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. چه کلام ومنطق فیلسوفانه ای.احسنت ای وارث بزرگمهر وابن سینا و500سال فرهنگ.
  3
  0
  ‌چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  چند تا بع بع دیگه بگیدبراش جمعیت وامانده پیزوری ریزه خوار.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.