خیابان سفارت آینده آمریکا در آنکارا «مالکوم ایکس» نامیده شد

مقامات ترکیه خیابانی را که سفارت تازه آمریکا در آن ساخته می‌شود «خیابان مالکوم ایکس» نامگذاری کردند. مالکوم ایکس با نام اصلی مالکوم لیتل، فعال سیاه‌پوستِ مسلمان و مدافع حقوق مدنی سیاهان ایالات متحده بود.
 
این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که تنش در روابط دیپلماتیک ایالات متحده و ترکیه اوج گرفته است و در ماه‌های اخیر نیز مقامات آنکارا اقدامات مشابهی را انجام داده‌اند.
 
در ماه فوریه شهرداری آنکارا نام خیابانی را که سفارت کنونی ایالات متحده در آن واقع است به «شاخه زیتون» تغییر داد. «شاخه زیتون» نام یکی از کارزارهای نظامی عمده در سوریه است.
 
آنکارا بر سر حمایت آمریکا از نظامیان کرد یگانهای مدافع خلق با واشنگتن اختلاف دارد و این شبه‌نظامیان را یک گروه «تروریستی» می‌نامد.
تصویری از ساختمان کنونی سفارت آمریکا در آنکاراشهرداری آنکارا روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نام این خیابان مالکوم ایکس گذاشته شد. او سیاستمدار و مدافع حقوق بشر مسلمان آمریکایی است که رئیس‌جمهور اردوغان درباره‌اش گفت: ما نام او را در آنکارا زنده خواهیم کرد.»
 
آقای اردوغان ماه گذشته ضمن بازدید از نیویورک با دختران مالکوم ایکس نیز دیدار و گفتگو کرده بود. مالکوم ایکس شخصیتی جنجال برانگیز است که هنوز طرفداران و مخالفان جدی خود را در ایالات متحده دارد. منتقدان وی می‌گویند مالکوم ایکس به احساسات نژادپرستانه و ضدآمریکایی دامن زد.
 
تغییر نام خیابانی که سفارت دیگر کشورها در آن قرار دارد به ویژه به خاطر دادن پیامی سیاسی به کشورهای رقیب امری معمول است. سه سال پیش شهرداری واشنگتن نام خیابانی را که سفارت روسیه در آن قرار داشت «بوریس نمتسف» گذاشت. او سیاستمدار روس مخالف ولادیمیر پوتین بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی در مقابل کاخ کرملین کشته شد.
 
همچنین آخرین نمونه چنین تغییر نامهایی در ایران نامگذاری خیابانی بود که سفارت عربستان سعودی در آن واقع است. نام این خیابان پس از اعدام شیخ نمر،‌ روحانی شیعه اهل عربستان به اسم وی تغییر کرد.
+18
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  خب آمریکا هم خیابانی را بنام Abdullah Öcalan نامگذاری میکند اینکه کاری ندارد امان از دست این عثمانی ها
  6
  11
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  نژاد پرست واقعی شما ترک ها یا بهتر بگویم مسلمانهای ترکیه هستید که هر مسلمانی را بالا تر و بهتر از دیگران میدانید . اینگونه رفتار های شما بمعنای واقعی نژاد پرستی است . دزدان و عارتگران واقعی کسانی هستند که در خاک خودشان کلیسای مربوط به مسیخیان را مصادره میکنند و انرا تبدیل بمسجد نموده و یک کلمه الله بر تارک ان میگذارند. وانجا را تبدیل بمسجد میکنند و میگویند اینجا خانه خدا است . من نمیدانم این محل که بنام کلیسا بود و عده ای مسیحی در ان به راز و نیاز با خدای خودشان مشغول میشدند چه فرقی با خدای الله شما دارد که بمسجد تبدیل کرده ایدواقعا وقاحت هم حد و اندازه ای دارد که شما از ان اندازه بیرون افتاده اید
  6
  8
  ‌سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.