کشف ۵۸ کشتی غرق شده در دوران تاریخی مختلف و گنجینه‌های درون آنان در دریای اژه

باستان شناسان روز یک‌شنبه 14 اکتبر، 58 کشتی غرق‌شده در دریای اژه و گنجینه‌های درون آنها را کشف کردند.
 
به گزارش یورو نیوز، گنجینه و عتیقه‌جاتی که در این سری اکتشافات به دست آمده به دوران تاریخی مختلفی تعلق دارند؛ از یونان باستان، امپراطوری رم و بیزانس گرفته تا عصر مدرن.
 
آغاز عملیات برای کشف کشتی‌های غرق شده باستانی در منطقه «جزایر فورنوی» در سال 2015 میلادی بود و در نخستین دور این اکتشاف بقایای 25 کشتی کشف شد.
 
پیتر کمپل، باستان‌شناس زیرآب و مدیر پروژه اکتشافی جزایر فورنوی به یورونیوز گفته است:‌ «توصیف کردن هیجان ما ناممکن است. امری باورنکردنی است. می‌دانستیم که به مجموعه‌ای برخورده‌ایم که کتاب‌های تاریخ را تغییر خواهد داد. این کشف احتمالا یکی از بزرگترین اکتشافات باستان‌شناسی قرن است».
بر اساس این گزارش، تاکنون 300 قطعه شئی باستانی از زیر آب خارج و ثبت شده‌ است که بیشتر آنها از نوع «آمفورا» هستند.
 
آمفورا نوعی کوزه سفالی بزرگ است که دو دسته در نزدیکی گلوگاه دارد و در یونان باستان برای حمل مایعات و حبوبات به کار می‌رفته است. این کوزه‌ها گهگاه با نقوش هندسی تزئین می‌شدند.
جرج کوتسوفلاکیس، باستان‌شناس و مشاور این پروژه، درباره علت غرق این تعداد کشتی در این منطقه به یورنیوز گفت، در این منطقه گذرگاه‌های باریکی بین جزیره‌ها هست و خلیج‌های کوچک بسیاری هم وجود دارد.هنگام وزش باد گردبادهای ناگهانی ایجاد می‌شود و همین سبب می‌شده که کشتی‌هایی که ناخداهای‌شان با این منطقه آشنایی نداشته‌اند به صخره‌ها برخورد کنند و غرق شوند.
+41
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.