آیت‌الله مکارم شیرازی به صادق لاریجانی: توضیحاتتان قانع کننده نبود

آیت الله مکارم شیرازی ۱۰ روز پیش هم به زندانی کردن مردان به خاطر ناتوانی از پرداخت مهریه انتفاد کرده بود آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه قم، با انتشار پاسخ سرگشاده ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران، پاسخ او به ایرادات خود به این قوه را قانع کننده ندانست.
 
این مرجع تقلید، در پاسخ امروز شنبه ۲۱ مهر خود به آقای لاریجانی پیشنهاد کرده "دادستان کل کشور و دو نفر از قضات عالی‌رتبه که سوابق حوزوی داشته باشند" به حوزه بیایند تا ایرادات مطرح شده درباره مهریه "در محیط عالمانه و دور از عصبانیت حل و فصل شود".
 
آقای مکارم شیرازی همچنین پیشنهاد کرده که بعد از حضور ملاقات مقام های قضایی در حوزه، پیشنهادات مورد این نظر این مرجع مورد توجه قرار بگیرند یا "اگر بعضی از قوانین موجود با متون اسلامی سازگار نبود از طریق مجلس شورای اسلامی اصلاح شود".
 
آیت الله مکارم شیرازی، ۱۰ روز پیش نیز به قوانین مرتبط با مهریه و نحوه اجرای آنها و به ویژه زندانی کردن مردان به خاطر ناتوانی از پرداخت مهریه انتفاد کرده بود. این انتقادات، سه روز پیش با پاسخ تند رِئیس دستگاه قضایی مواجه شد.
 
آقای مکارم شیرازی در پاسخ امروز خود به صادق لاریجانی، علاوه بر پیشنهاد حضور مقام های قضایی در قم برای گفتگو بر سر اجرای قوانین مهریه، گفته است: "لطفا دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال، همراه بیاورند."
 
وی همچنین با تاکید بر اینکه قصد تضعیف قوه قضاییه را ندارد افزوده: "هدف اینجانب روشن ساختن قوانین مترقی اسلام و کمک به جمعی از گرفتاران مهریه است."
 
این مرجع تقلید، در انتقادات قبلی خود به دستگاه قضایی گفته بود: "دستگاه قضایی باید مطابق احکام اسلامی باشد؛ چرا عده ای بر خلاف احکام اسلامی زندانی می شوند؟ چرا حکمی می دهید که هرشخصی می شنود، بخندد؟... چرا عده ای بر خلاف احکام اسلامی زندانی می‌شوند؟"
 
وی مقام‌های قضایی را متهم کرده بود که بر خلاف نظر اسلام، مردان را مجبور می کنند که در صورت نداشتن توانایی مالی، مهریه را قسطی بدهند و "می گویند که تا تمام قسط ها را نداد، زن تمکین نباید بکند".
 
صادق لاریجانی، در پاسخ چند روز پیش خود به آقای مکارم شیرازی، با تاکید بر اینکه "گاهی انتقادات ناشی از عدم اطلاع است" گفت: "چرا به گونه‌ای صحبت می‌شود که گویی مسئولان قضایی و قضات شریف از پس کوه قاف آمده‌اند؟ ما هم از همین حوزه‌ها آمده‌ایم."
 
آقای لاریجانی افزود: "قضات ما قوانینی را اجرا می‌کنند که بر مبنای همین فتاوای فقها در رساله‌های عملیه است و به نظر ما هیچ خنده دار و مضحک هم نیست."
 
به گفته رئیس دستگاه قضایی: "دادگاه به زوجه نمی‌گوید تو نباید تمکین کنی تا مهرت را نگرفته ای، بلکه می‌گوید می‌توانی تمکین نکنی. خوب حالا تاوان بد استفاده کردن یک زوجه از حق خودش را هم باید قوه قضاییه بپردازد؟"
 
وی خطاب به آیت الله مکارم شیرازی گلایه کرد: "چرا فرض خنده دار و غیرواقعی مطرح می‌کنید که حکمش خنده دار باشد و سپس آن را مثل پتک بر سر قوه قضاییه می‌کوبید؟"
+16
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  “به حوزه بیایند تا ایرادات مطرح شده درباره مهریه "در محیط عالمانه و دور از عصبانیت حل و فصل شود"،،، باید میگفت در محیط عالمانه با الهام از معنویات سعید طوسی !!!!! شپش میخواد در مورد مهریه زنان بحث کنه میگه دو تا عالم روحانی رو بیار نمیخواد دو تا کارشناس مسایل اجتماعی زن رو بیاره متعفن!!
  3
  8
  شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  کمپین نه به آخوند برای ثبت ازدواج 🌹. برای ثبت بزرگ‌ترین اتفاق زندگی خود از عاقد غیرروحانی بخواهید تا مراسم عقد را برگزار نماید، آخوند و روحانیت شیاد را وارد زندگی، مراسم و مناسبت های زندگی مان نکنیم. روحانیت و آخوند دستش به نابودی و ویرانی کشورمان ایران آلوده است، بیایید در ازدواج ها و مراسم جشن خود، حضور و وجود آخوند را ممنوع کنیم. 🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺
  3
  8
  شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.