ترکیه 'به زودی کشیش آمریکایی را آزاد می‌کند'

برخی منابع آمریکایی نسبت به آزادی برانسون در آینده ابراز امیدواری کرده‌اند احتمال دارد یک شهروند آمریکایی زندانی در ترکیه به زودی آزاد شود.
 
روز جمعه، ۲۰ مهرماه (۱۲ اکتبر)، برخی رسانه های آمریکایی گزارش کردند بین مقامات این کشور و ترکیه توافقی به دست آمده تا کشیش آندرو برانسون، شهروند آمریکایی زندانی در ترکیه به زودی آزاد شود. براساس این گزارش، قرار است روز جمعه کشیش برانسون با حضور در دادگاهی در ترکیه، از برخی اتهاماتی که علیه او وارد شده تبرئه شود و به این ترتیب، زمینه مساعد برای آزادی او فراهم آید.
 
این شهروند آمریکایی دو سال پیش در ترکیه بازداشت و به ارتباط با طرفداران فتح‌الله گولن، روحانی ترک مخالف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه متهم شد. دولت ترکیه آقای گولن را که در آمریکا سکونت دارد مسئول تحریک به کودتای نافرجام تابستان دو سال پیش در ترکیه دانسته اما وی این اتهام را همواره رد کرده است. با اینهمه، ترکیه اصرار داشته که آمریکا باید فتح‌الله گولن را به این کشور تحویل دهد. ایالات متحده ادعای ترکیه را موجه ندانسته این درخواست را نپذیرفته است.
 
آقای برانسون، که حدود بیست سال مقیم ترکیه بوده، هرگونه ارتباط با کودتاگردان را به شدت تکذیب کرده است.
آزادی برانسون می‌تواند به بهبود روابط ترکیه و آمریکا و تقویت لیر منجر شود بازداشت آندرو برانسون باعث تیرگی روابط بین آمریکا و ترکیه، دو متحد نظامی و سیاسی قدیمی شد که پیش از آن هم بر سر موضوعات دیگری از جمله تصمیم ترکیه به خرید شبکه دفاع ضدموشکی پیشرفته از روسیه دچار اختلاف نظر شده بودند. اختلاف بین دو طرف بر رویکرد پیمان ناتو نسبت به ترکیه هم بی تاثیر نبوده است.
 
در واکنش به ادامه بازداشت کشیش برانسون، دولت آمریکا برخی مقامات ترکیه را هدف تحریم قرار داد در حالیکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، دستور وضع تعرفه بر واردات بعضی انواع فلزات از ترکیه را صادر کرد، هر چند این تصمیم برمبنای مصالح اقتصادی و امنیتی ایالات متحده توجیه شد.
 
در حالیکه لیر ترکیه از اول سال جاری تحت فشار قرار داشته و ارزش آن در برابر ارزهای معتبر خارجی کاهش قابل توجهی داشته، تحریم‌های آمریکا و تیرگی روابط بین دو کشور در یکی دو ماه اخیر به روند تنزل ارزش پول ملی ترکیه شتاب بیشتری بخشیده است. نرخ برابری لیر در برابر دلار از اول سال جاری تا کنون حدود ۴۰ درصد کاهش داشته و باعث نگرانی در مورد افزایش تورم در کشوری شده که اقتصاد آن سابقه تورم شدید را داشته است.
 
دولت ترکیه برای ادامه رشد اقتصادی به جلب سرمایه خارجی چشم دوخته اما بحران لیر و سردی روابط با آمریکا باعث کاهش تمایل سرمایه‌گذاران خارجی شده است.
 
وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر در مورد امکان آزادی کشیش آندرو برانسون اظهار خودداری کرده است. همچنین روز گذشته، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری در پاسخ به سئوالی در این مورد، از تایید خبر توافق با ترکیه خودداری اما گفت که "ما همچنان امیدواریم که نتیجه جلسه دادگاه روز جمعه زمینه مساعد را فراهم کند تا دولت ترکیه بتواند این مرد نیکوکار را که بدون هیچ جرمی طی دو سال گذشته دربازداشت بوده آزاد کند."
 
با انتشار خبر آزادی احتمالی آقای برانسون، چهارتن از اعضای سنای آمریکا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات با صدور بیانیه‌ای گفتند که چنین تحولی قطعا باعث بهبود روابط با ترکیه خواهد شد.
+43
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  شاه و شیخ - قم، ایران
  "نرمش قهرمانانه" در شکر خوری...!!!
  9
  28
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  با پذیرفت که آمریکا تنها ابرقدرت این روزهاست و خصوصا با رئیس جمهور شدن ترامپ . هر کشوری با امریکا کلکل کند در نهایت مردم اون کشورن که ضرر میکنند
  9
  28
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  همه مسلمانها به خودشان اجازه دستگیری و زندانی کردن و اعدام سران مذهبی سایر ادیان را میدهند . اما تا حالا شما در جائی خوانده یا شنیده اید این اقوام کافر خدا نشناس. مسیحی یهودی.نصارا (همان زرتشتی های خودمان) یکی از این اخوند ها یا عمامه بسر ها را گرفته باشند یا حبس کرده باشند. یا بر حسب گفتار این اقایان ایا تا حالا شده این قوم کفار حتی برای یکبار باین اخوند ها تجاوز کرده باشند. البته انهم بزور .ولی بصورت رضایتی بار ها و بار ها اتفاق افتاده و چون طرف راضی بوده کار بشکایت نرسیده. حالا می بینید دین رحمت الهی را
  6
  30
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  کشیش ها همانند آخوندها بزور میخواهند دین را به مردم تزریق کنند البته به پای آخوندها نمیرسند ولی همشون سر تا پا یک قماش هستند
  14
  16
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Rayfarraie - مالزی، مالزی
  خدا کنه این کشیشه بدبخت آزادش کنن چون ترکا ۱ ادامه بیگناهو انداختن تو زندان مانند همین نمایندگان مردم کرد
  7
  13
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  در خبر آمده است: « این مرد نیکوکار !!». این مردک کشیش اگر بدنبال نیک بود، بجای یک عمر گول زدن مردم رفت پی یک شغل شرافتمندانه .
  15
  14
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  وقتی پوتین اردوخر رتا مجبور کرد با کل قبیلش و کابینش قنبل کنند، دست اخر پول حمام هم به روسها بدن مشخصه که وقتی پای امریکا وسط بیاد اردوخر به چه چیزهایی حاضره تن بده تا امریکا حاضر باشه اونها را به بردگی قبول کنه و نیم نگاهی حرومشون کنه. اردوخر فکر میکرید که این کشیش امریکایی هم زن و بچه های بی دفاع سوری هستند که کسی اهمیتی به قتل و عامشون نمیده.
  6
  7
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. بله شنیدیم، در انگلیس، در امریکا در همین المان،این انسان دوستها همانهایی بودند که بچه ۱۳ ساله اون امریکایی که در یمن بود را با دستور م،ستقیم اباما با پهیاد در یمن کشتن، بعد از اینکه پدرش و مادرش بادستور مستقیم اباما در یمن توسط پهیاد کشته شدند، اونهایی که در گوانتانامو زندان شدن، به گاری پست در امریکا حمله نکرده بودند، بلکه از عمامه به سرها بودند، کمی بیشتر تحقیق کنید دوست گرامی.
  10
  1
  جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.